Wizyta królowej Sonii w Nowym Jorku


W niedzielę królowa Sonia ogłosiła rozpoczęcie współpracy między Queen Sonja Print Award (QSPA) a operatorem rejsów Hurtigruten. QSPA będzie kuratorem dzieł prezentowanych na MS Roald Amundsen, nowym statku, który zostanie uruchomiony w przyszłym roku. Całe wydarzenie miało miejsce w Nowym Jorku.


Królowa Sonja przedstawiła wspólny wysiłek na przyjęciu na pokładzie statku MS Fram spółki Hurtigruten, obecnie zacumowanym w porcie w Nowym Jorku:

"Wyjątkowe partnerstwo, które dziś ogłosiliśmy tutaj, aby uczcić naszą współpracę pomiędzy Hurtigruten i The Queen Sonja Print Award. Hurtigruten stara się zapewnić swoim gościom niezapomniane wrażenia. Znakomita sztuka, którą można cieszyć się podczas podróży, jest częścią tego doświadczenia. "


Oprócz tradycyjnych rejsów przybrzeżnych wzdłuż norweskiego wybrzeża, Hurtigruten obsługuje wiele statków ekspedycyjnych, które zabierają gości na rejsy odkrywców w różnych częściach świata. Kolejnym dodatkiem do floty będzie MS Roald Amundsen, nazwany po słynnym norweskim polarniku, a statek będzie eksplorował takie miejsca jak Antarktyda, Arktyka i wybrzeże Norwegii. MS Roald Amundsen zostanie ukończony w 2019 roku jako pierwszy na świecie statek wyprawowy z napędem hybrydowym, zdolny do pełnego żeglowania na energii elektrycznej. W wystroju wnętrza statku znajdą się skandynawskie materiały naturalne - i norweska grafika.


Na pokładzie MS Roald Amundsen, międzynarodowa publiczność będzie mogła oglądać grafiki początkujących norweskich artystów wraz z dziełami poprzednich laureatów Queen Sonja Print Award i niektórymi własnymi dziełami Królowej. W kabinach i pomieszczeniach ogólnodostępnych będzie można obejrzeć prawie 600 dzieł sztuki. Zostanie zaprezentowanych około 20 różnych artystów i wiele różnych technik graficznych.


Królowa cofnęła się do wczesnej historii Wikingów, kiedy przedstawiła plany nowego statku, który miałby na pokładzie tyle norweskiej sztuki:

"Okręty wikingów zdobiły najpiękniejsze drewniane rzeźby: głowy i kwiaty smoków, ozdoby i zwierzęta zdobiły statek Leira Eirikssona - gdy przemierzał drogę przez fale w kierunku Nowej Fundlandii, gdzie postawił stopę. Dzisiaj, 1000 lat później - kontynuujemy tradycję - i udekorujemy dumny statek - płynący po naszych oceanach w znacznie bardziej pokojowej misji niż w początkach Wikingów!


Norwescy artyści, którzy zostaną uwzględnieni, zostali wybrani we współpracy z Oslo National Academy of the Arts, Uniwersytetem w Bergen oraz Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii w Trondheim.

Zaprezentowane zostały prace Ragny Misvær Grønstad, Sverre Malling, Marius Martinussen, Anders Sletvold Moe, Per Stian Monsås, Cathrine Finsrud Stustad, Hedvig Thorkildsen i Kiyoshi Yamamoto.


W swoim wystąpieniu podczas uroczystości Sonia wprowadziła na rynek QSPA Americas Foundation jako rozszerzenie QSPA. Podstawowym celem Fundacji QSPA Americas będzie również wzbudzanie zainteresowania i inspirowanie rozwoju grafiki.

Źródło zdjęć: Pontus Hook/Hurtigruten

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.