Ostatnie wyjścia Mette-Marit, Haakona i Sonii


Książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili wczoraj siódmą klasę w szkole Linderud w Oslo i zapoznali się ze szkolnym projektem "Różnice".
Para książęca spotkała się już z uczniami w Isdam podczas wizyty w Bjerke w zeszłym roku. W tym roku zaprosili oni Haakona i Mette-Marit do szkoły, aby przedstawić im ustną prezentację szkolnego projektu z wykorzystaniem plakatów, rzeczy, które zrobili i tabletów.Książę koronny Haakon i księżna koronna Mette-Marit również otrzymali swoje tablice, gdy przybyli do szkoły. Uczniowie klasy siódmej zaprezentowali swoją szkołę w Steinamfiet, a do pary książęcej dołączyli: burmistrz Marianne Borgen, dyrektor regionalny Trond Karlsen i rektor Anne Merete Laache.Był to prawie 17 maja na szkolnym boisku: uczniowie w szkole powitali gości norweskimi flagami, klasami i tańcami uczniów ze sceny młodzieżowej. Książę Koronny wziął mikrofon i podziękował, że on i księżna mogli przybyć do ich szkoły: Czekaliśmy na to. Uważamy, że w przyszłości będzie dobrze z Norwegią, ponieważ mamy was. W Norwegii jest tak wiele dobrych dzieci i nastolatków, powiedział książę i usłyszał "tak" od wszystkich uczniów, kiedy zapytał, czy Linderud jest dobrą szkołą.Następnie Haakon i Mette-Marit udali się do sali lekcyjnej, gdzie w siódmej klasie zaprezentowano projekt "Różnice", nad którym studenci pracowali na studiach norweskich, KRLE i nauk społecznych wiosną: przede wszystkim pięć stacji zajęło się środowiskiem, klimatem i energią. Małe koło wodne na kranie ilustruje, skąd w Norwegii czerpane jest najwięcej energii - jest to energia wodna - co stawia Norwegię na specjalnej pozycji. Uczniowie przyjrzeli się różnicom w zużyciu energii w Norwegii i Indiach - i zajęli się problemem, który dotyczy nas wszystkich: plastiku. "W 2050 roku na morzu pojawi się więcej plastiku niż ryb w morzu - jeśli nic nie zrobimy" - powiedział jeden z uczniów.Inne stacje przedstawiały następujące tematy: różnice między biednymi i bogatymi na świecie, szacunek i zrozumienie - a wreszcie solidarność i prawa, zwłaszcza prawa dziewcząt w Norwegii i na świecie, o czym para książęca rozmawiała z uczniami przez długi czas.

***

Królowa Sonia otworzyła wczoraj 66 Festiwal Bergen, na który składa się kilkaset koncertów, występów i innych wydarzeń w ponad 40 różnych arenach. Wspólnym mianownikiem jest temat "wiara i wątpliwości".- W co naprawdę możemy dzisiaj wierzyć? Sztuka jest potężną wytyczną zarówno dla ustalonych, jak i nieodpornych postaw, ponieważ wskazuje na znaczenie legitymizacji wątpliwości, niejednoznaczności i złożoności. Na festiwalach prezentujemy wiele alternatyw, ale nie ma alternatywnych faktów ani odpowiedzi fazowych "- mówi reżyser Festspillen, Anders Beyer.Najpierw królowa przybyła do "Błękitnego kamienia" w King Olav Vs Space, gdzie mogła cieszyć się programem wyreżyserowanym przez Norweskie Stowarzyszenie Muzyków w Hordaland. Zespół obchodzi w tym roku 100 lat i wybrał muzykę z RPA jako temat przedstawienia.

Następnie królowa odbyła się do Torgallmenningen na ceremonię otwarcia.Lars Vaular był mistrzem ceremonii na otwarciu i poprowadził publiczność poprzez program, który obejmował przemówienie burmistrza Marte Mjøs Persen i artystów Eivør Pálsdóttir Ingrid i Marius Neset, Arctic Ice Music - oprócz Lars Vaular z zespołów. Projekt "Krajobraz nienawiści" również był częścią spektaklu.

Zgodnie z tradycją, gmina Bergen zaprosiła na imprezowy lunch w Håkonshallen. Burmistrz Mjøs Persen powitał królową i innych gości, a Geir Draugsvoll stał za muzyką podczas posiłku. Był to również powód przemówienia przewodniczącego Magne Furuholmen.O 20:00 królowa Sonia była obecna na ceremonii otwarcia w Grieg Hall. Następnie 300 muzyków pod dyrekcją Edwarda Gardenera wykonał utwór Berlioza, "Grand messe des mortes".

Spektakl został napisany w 1830 roku, i nie jest wykonywany często - dlatego, że wymaga trzech chórów i orkiestra. Wspaniały występ został nagrany i wydany na płycie.

Tegoroczny festiwal trwa do 6 czerwca.

***Dziś księżna Mette-Marit odwiedziła Crown Princess Cinemateket w Oslo, gdzie uczniowie szkół młodzieżowych zostali zebrani na seminarium na temat Konwencji ONZ o prawach dziecka i prawach człowieka.Za seminarium stanęła Federacja Narodowa i Norweski Narodowy Instytut Praw Człowieka, gdzie prezydent Storting Tone Wilhelmsen Trøen zaczął podkreślać znaczenie słuchania dzieci i młodzieży w dzisiejszym społeczeństwie.Co pięć lat Komitet ONZ ds. Dzieci słyszy te państwa członkowskie, które ratyfikowały Konwencję ONZ o prawach dziecka. Dzisiaj i jutro, 24 i 25 maja, władze norweskie są przesłuchiwane przez Komitet ONZ ds. Dzieci w Genewie. Podczas dzisiejszego seminarium oglądano transmisję na żywo rozprawę w Genewie.

Podczas przesłuchania jako tła, uczniowie szkoły młodzieżowej zostali zaproszeni na ekscytujące seminarium na temat praw dziecka w Norwegii. Celem jest pozostawienie uczniom większej świadomości na temat własnych i innych praw.Źródła zdjęć: Kongehuset, Belga Image

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.