Haakon i Mette-Marit sprzątają wybrzeże


W ubiegłym tygodniu w Strandryddeuken (czyszczeniu wybrzeża) wzięło udział ponad 90 000 wolontariuszy. Wczoraj książę Haakon i księżna Mette-Marit wyruszyli w podróż na wyspę Stangholmen, aby ukończyć sprzątanie z czwartą klasą szkoły podstawowej w Risør.
W zeszłym tygodniu wolontariusze uczestniczyli w 3000 działań porządkowych w całym kraju. Do tej pory zarejestrowano 311 ton odpadów.


W tym roku Norwegia po raz pierwszy zorganizowała wyprawę sprzątającą wraz z wolontariuszami wzdłuż wybrzeża. Para książęca była na pokładzie S / S Vega (statku przystosowanego do zbierania śmieci z wody) na wycieczce z przewodnikiem. Haakon i Mette-Marit również odwiedzili nowo otwartą wystawę o ściekach morskich w Akwarium w Risør.W ostatnich latach wiele osób przebudziło się. Zdjęcia wieloryba osiadłego na Sotrze w zeszłym roku z brzuchem pełnym plastiku wymusiły zakwalifikowanie zaśmiecania mórz jako problemu środowiskowego.


Oto kilka przykładów wstępnych danych z operacji czyszczenia w tym roku z portalu Rydde:

Waciki: 11 000 kilogramów
Butelki na napoje: 14 000 kilogramów
Opakowania plastikowe: 3 000 kilogramów
Sieci rybackie: 900 kilogramów
Plastik rolniczy: 2500 kilogramówPonad 100 000 wolontariuszy zaangażowało się w sprzątanie plaży w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a jesienią zapraszają Norwegów do nowego projektu- Hold the Fall Clean.


Źródło zdjęć: Kongehuset

2 komentarze:

  1. Wspaniale,że para książęca angażuje się w takie akcje.U nas też by się takie przydały. Najlepiej jednak,żeby nie musiało być masowego sprzątania ziemi,gdyby ludzie po prostu nie wyrzucali śmieci do lasów.Proste.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamiętam, że w mojej szkole podstawowej i gimnazjum sprzątaliśmy okolicę w dniu Ziemi, więc takie akcje w Polsce już istnieją, tylko nie zawsze są nagłaśniane.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.