Haakon i Mette-Marit w Sagene


Para książęca odwiedziła dzisiaj Borough Sagene w Oslo, gdzie zobaczyli zróżnicowaną dzielnicę ze szczególnym naciskiem na zieleń, wspólnotę oraz opiekę i integrację wszystkich mieszkańców.


Książę Haakon i księżna Mette-Marit chcą lepiej poznać Oslo. Doprowadziło to do kilku wizyt w mieście o 15 okręgach, w tym na Starym Oslo, Alna i Bjerke. Dzisiaj przyszedł czas na Sagene.Sagene ma ekscytującą historię przemysłową i zawodową w okolicy Akerselva, i to było tematem pierwszej części wizyty pary książęcej.W Muzeum Pracy historyk Gro Red opowiedział o znaczeniu tego miejsca dla rozwoju norweskiego przemysłu od lat czterdziestych XIX wieku. Przedsiębiorcy skupili się wtedy na przemyśle włókienniczym i skorzystali z pierwszych norweskich robotników przemysłowych - pracowników fabryki.

Następnie para udała się do Beierbrua, znanej jako "Fabrikkjentenes bru" z opowiadań Oskara Braatena. Znajduje się tam rzeźba Ellen Jacobsen "Fabrikkjentene på Breierbrua", umieszczona ku pamięci kobiet, które pracowały w fabrykach, zaledwie o rzut kamieniem stamtąd.Przy starym drewnianym moście znajduje się również popiersie Oskara Braatena, pośrodku obszaru, który tak dobrze opisał w swoich książkach i opowiadaniach ze środowiska pracy w Oslo. Figura "Hønse-Lovisa" z powieści Braatena "Ungen" przemianowała również na czerwony, mały drewniany dom przy moście. Został zbudowany jako rezydencja magistratu w 1800 roku, a dziś jest to kawiarnia kulturalna "Hønse-Lovisa House". Z Beierbrua para koronna również widziała Glads Papirmølle z 1736 roku - jeden z najstarszych budynków fabrycznych w kraju.Haakon i Mette-Marit spotkali się z Treschowkor i przedszkolakami, gdy przybyli do Sagene Seniors Centre w domu Treschowa. Na dachu domu znajduje się ogród wpisujący się w projekt rekultywacji miejskiej "Jadalne Sagene", a para książęca rozmawiała z niektórymi z seniorów, którzy cieszyli się widokiem i przekopywali ziemię na tarasie na dachu.W stołówce na pierwszym piętrze książę okazał się lepiej dobrze znany tym, którzy korzystają z oferty w domu Treschows. Grupa aktorów amatorów między 60 a 92 rokiem życia wykonało fragment „Ferskvannsmatrosene”.Na zewnątrz centrum seniorów czekał 80-letni Harald Øyen. Stał gotowy ze swoim elektrycznym rowerem z dwoma siedzeniami, na których usiadła para książęca. W ubiegłym roku Harald odbył 177 wycieczek z osobami starszymi w powiecie.Przejazd rowerowy odbył się do miejsca Haarklousa, gdzie książę i księżna zostali powitani przez uczniów szkoły North Pole, najmłodszej norweskiej wioski muzycznej, która grała "Norwegia w czerwieni, bieli i błękicie". Na miejscu w Haarklou było około 700 dzieci i młodzieży, grillowanie, śpiewanie, taniec i rozrywka na scenie.


Wizyta zakończyła się koncertem muzyki organowej w kościele Sagene. Kościół był Kościołem Otwartym przez osiem lat, z 16 000 odwiedzających, a stałe wydarzenia wprowadzono dopiero w 2017 roku.Źródło zdjęć: Kongehuset

2 komentarze:

  1. To musiała być przyjemna wycieczka.Lubię takie wizyty w terenie w wykonaniu royalsów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ogląda się filmiki z tej wizyty widać fajna chemię między MMiH. Fajnie dzisiaj wyglądali

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.