Konkurs Królowej Elżbiety


Jako, że już 4 maja rozpoczynają się wydarzenia związane z Konkursem Królowej Elżbiety, dziś dowiemy się o co tak naprawdę chodzi z tym konkursem.


Konkurs powstał z inicjatywy królowej wdowy, Elżbiety, która była miłośniczką muzyki poważnej i przyjaciółką skrzypka Eugane'a Ysaye'a, który bardzo chciał zorganizować konkurs dla młodych muzyków, jednak przeszkodziła mu w tym jego śmierć. Dlatego pierwsze dwie edycje konkursu zorganizowała królowa Elżbieta ku pamięci zmarłego przyjaciela i odbyły się jeszcze przed wojną: w 1937 i 1938 roku dla młodych skrzypków i dla pianistów. 

Królowa Elżbieta na lewo, w centrum Eugene Ysaye

Po wojnie konkurs został wznowiony w 1951. Od tamtej pory przybrał on formę cykliczną: rok konkursu dla skrzypków, następnie dla pianistów, rok dla kompozytorów (których kompozycje były następnie wykorzystywane w pozostałych edycjach konkursu) i rok przerwy. W 1988 roku dodano edycję dla śpiewaków, a kilka lat później zdecydowano, że konkurs dla kompozytorów zostanie wcielony do konkursów dla skrzypków i pianistów. Rok temu po raz pierwszy odbyła się edycja dla wiolinistów, za to zaprzestano organizowania części konkursowej dla kompozytorów.

W 1965 roku, po śmierci królowej Elżbiety, konkursowi nadano jej imię.

Królowa Elżbieta na konkursie w latach '50

W konkursie wielokrotnie brali udział Polacy: Andrzej Czajkowski (fortepian, III nagroda 1956), Michał Spisak (kompozycja, I nagroda 1953) Aga Winska (śpiew, I nagroda 1993), Iwona Sobotka (śpiew, I Nagroda 2004), Bernadetta Grabias (śpiew, III nagroda 2008), Mateusz Borowiak (fortepian, III nagroda 2013), a rok temu wiolonczelista Maciej Kułakowski, który dostał się do finału.


Nagrody dla muzyków, którzy dostaną się do finału konkursu (kwoty przyznane w konkursie skrzypcowym w 2015 roku): 

Pierwsza nagroda, Międzynarodowa Nagroda Królowej Elżbiety - Nagroda Królowej Patronki (od 2015: Nagroda Królowej Matyldy): 25 000 euro, liczne koncerty, nagranie płyty; na konkursie skrzypcowym także: wypożyczenie skrzypiec "Huggins" Stradivarius z Nippon Music Foundation do następnego konkursu skrzypcowego.

Druga nagroda, belgijska federalna nagroda rządu: 20 000 euro, koncerty, nagranie płyty

Trzecia nagroda hrabi de Launoit: 17 000 euro, koncerty

Czwarta nagroda, nagroda przyznawana naprzemiennie przez każdą ze wspólnot Belgii (2015: przyznana przez rząd federacji Wallonia-Bruksela): 12 500 euro, koncerty

Piąta nagroda, Brussels Capital Region Prize: 10 000 euro, koncerty

Szósta Nagroda, Nagroda Miasta Brukseli: 8 000 euro, koncerty

Dla pozostałych sześciu finalistów, sumy darowane przez belgijską loterię krajową: 4 000 euro dla każdego.


W konkursach dla muzyków występuje 12 finalistów, którzy wykonują partie solowe z orkiestrą symfoniczną. Pierwotnie wszyscy finaliści byli szeregowani w rankingu, później tylko sześciu pierwszych laureatów było przyporządkowywanych do konkretnych miejsc.

Konkurs był nadawany w belgijskim radiu od pierwszej edycji, a prasa zamieszczała najnowsze informacje o zawodnikach i ich występach. Nadawanie w telewizji rozpoczęto w latach sześćdziesiątych. Francuskojęzyczne i niderlandzkojęzyczne belgijskie organizacje nadawcze zaczęły przyznawać nagrody na podstawie preferencji ich odbiorców, odpowiednio w latach 1975 i 1991. Abdel Rahman El Bacha, Pierre-Alain Volondat, Severin von Eckardstein i Denis Kozhukhin byli jednymi z niewielu zawodników, którzy przekonali jury konkursu do ogólnej publiczności. Nagrane spektakle zostały skomercjalizowane od 1967 roku. W XXI wieku występy zawodników były transmitowane na żywo w Internecie i / lub udostępniane jako pliki do pobrania wideo lub audio, a następnie otwierano dyskusje w mediach społecznościowych.

Królowa Fabiola z finalistami konkursu

Od powstania konkursu patronat nad nim sprawują kolejne królowe Belgów: najpierw królowa Elżbieta, która była jego założycielką, a następnie królowa Fabiola, królowa Paola, a obecnie królowa Matylda. Zazwyczaj na koncertach konkursowych pojawiają się i inni członkowie rodziny królewskiej, a zazwyczaj na jednym konkursie pojawiają się goście z zagranicznych rodzin królewskich: kilka lat temu była to królowa Maxima czy księżna Stephanie, w tym roku będzie zapewne podobnie.

Księżna Stephanie i królowa Matylda

1 komentarz:

  1. Konkurs ma piękną tradycję i jest naprawdę prestiżowy. Miło,że Polacy mają w nim swój udział i to nawet znaczny.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.