Król Albert przeszedł operację


Dziś ogłoszono, że król Albert przebył już bez komplikacji dwie operacje (19 i 30 kwietnia) w celu poprawy funkcjonowania zastawki aortalnej. Król dziś wyszedł ze szpitala, a z tej okazji dwór królewski udostępnił jego zdjęcie z żoną i personelem uniwersyteckiej kliniki Saint-Luc, który opiekował się królem.


W oficjalnym oświadczeniu dwór królewski napisał więcej o przypadłości króla: 

Jego Królewska Mość Król Albert II od kilku lat cierpi na chorobę wieńcową, z powodu której w 2002 roku przeszedł operację pomostowania. Jednakże niedawna ocena kardiologiczna wykazała progresję tętnic wieńcowych i pojawienie się przed nimi istotnego zwężenia zastawki aortalnej.

Wspierany przez multidyscyplinarny zespół z Departamentu Kardiologicznego Cliniques Universitaires Saint-Luc, król Albert II skorzystał z angioplastyki wieńcowej, z założeniem stentu na poziomie przedniej tętnicy międzykomorowej, która jest jedną z głównych tętnic żywieniowych serca.

Po tym pierwszym udanym zabiegu, 19 kwietnia, król Albert II otrzymał zastępstwo za zastawkę aortalną, wykonaną drogą przezskórną 30 kwietnia. Podczas tej drugiej minimalnie inwazyjnej procedury, zwanej TAVI, wprowadzono nową zastawkę przy wyjściu z serca, bez otwierania klatki piersiowej.

Obie interwencje były nieskomplikowane, z bardzo korzystnymi wynikami. Król Albert II szybko wyzdrowiał i w towarzystwie królowej Paoli mógł powrócić do zamku Belvedere 2 maja, aby kontynuować swoją rekonwalescencję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.