Królowa Matylda i książę Emmanuel na konkursie królowej Elżbiety


Wczorajszego popołudnia królowa Mathilde i jej syn, książę Emmanuel przybyli do Flagey w Brukseli, aby zobaczyć pierwszą rundę Konkursu Królowej Elżbiety 2018. Jej Królewska Mość jest patronką Konkursu Królowej Elżbiety.

Od 1 maja do 12 maja w konkursie weźmie udział 55 śpiewaków 18 różnych narodowości. Konkurs przeznaczony jest dla muzyków, którzy ukończyli szkoły muzyczne i są gotowi do rozpoczęcia międzynarodowej kariery. Każdego roku Konkurs Królowej Elżbiety dotyczy innej dyscypliny. W tym roku to śpiew; w 2019 roku będą to skrzypce, w 2020 fortepian, a w 2021 wiolonczela.


Konkurs Królowej Elżbiety został założony w 1937 roku przez królową Elżbietę z Belgii oraz słynnego belgijskiego altowiolistę i kompozytora Eugène'a Ysaÿe. Z biegiem lat Konkurs Królowej Elżbiety stał się jednym z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie. Jury konkursu to prestiżowi muzycy i światowej sławy pedagodzy.


Po śmierci królowej Elżbiety w 1965 roku królowa Fabiola z Belgii przejęła patronat. Królowa Fabiola przygotowała wówczas księżnę Matyldę do przejęcia jej roli pewnego dnia. Odkąd Matylda została królową, stała się nowym patronem konkursu.

Królowa Matylda zwykle uczestniczy w kilku sesjach i wielkim finale zawodów. Zazwyczaj zabiera ze sobą jedno z jej dzieci na występy.


Królowa również weźmie udział w półfinale 4 i 5 maja. Królowej towarzyszyć będzie król Filip, który uczestniczy w finale w Pałacu Sztuk Pięknych w dniach 10 i 12 maja. 9 maja król i królowa zorganizują obiad dla jury Konkursu Królowej Elżbiety. Książę Laurent i księżna Claire również wezmą udział w sesji finałowej 11 maja.


Matylda tradycyjnie rozdaje nagrody laureatom w Kaplicy Muzyki Królowej Elżbiety w Argenteuil.


Źródła zdjęć: Belgishe Monarchy, Getty Images

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.