Norweska Rodzina Królewska-kolejka do tronu, tytuły, członkowie rodziny


Pomysł na ten post podsunęła mi autorka bloga Pięć po Piątej w naszej krótkiej rozmowie na Twitterze. Nieco podobny post pojawił się już rok temu-KLIK, jednak w dzisiejszym poście zajmiemy się nieco innymi kwestiami. Mianowicie jak wygląda kolejka do norweskiego tronu, jakie tytuły komu przysługują, kto należy do rodziny królewskiej, a kto do Domu Królewskiego.


Głową norweskiej rodziny królewskiej jest król Harald, a właściwie Jego Królewska Mość Król Harald V. Jego żoną jest Jej Królewska Mość Królowa Sonia-królowa małżonka.


Pierwszy w kolejce do tronu znajduje się Jego Królewska Wysokość Książę Koronny Haakon. Jego żona to Jej Królewska Wysokość Księżna Koronna Mette-Marit.


Druga w kolejce jest córka pary koronnej-Jej Królewska Wysokość Księżniczka Ingrid Alexandra.


Trzeci jest syn pary koronnej-Jego Wysokość Książę Sverre Magnus. 


Jako czwarta w kolejce do tronu jest starsza siostra Haakona-Jej Wysokość Księżniczka Marta Luiza, która w 2002 roku zrezygnowała z tytułu Jej Królewskiej Wysokości, by móc pracować.


Tak wygląda linia sukcesji do norweskiego tronu, co do której prawo zmieniło się w 1990 roku: przed zmianą mężczyźni wyprzedzali kobiety w kolejce do tronu (młodszy brat przeskakiwał na miejsce starszej siostry jak w przypadku Haralda, Astrid i Ragnhild oraz Haakona i Marty Luizy). Po zmianie konstytucji pierwszeństwo miała mieć osoba starsza, jednak zdecydowano, że prawo nie zadziała wstecz i to Haakon będzie następcą tronu, a nie Marta Luiza, która była starsza (w przeciwieństwie do sytuacji w Szwecji, gdzie prawo zadziałało wstecz i po kilku miesiącach jako następca tronu, książę Carl Philip oddał swoje miejsce starszej siostrze Victorii).


Teraz przejdźmy do kolejnej kwestii: kto wchodzi w skład Rodziny Królewskiej, a kto znajduje się w Królewskim Domu? Królewski Dom Norwegii jest pojęciem dużo węższym i w jego skład wchodzi jedynie para królewska, para koronna oraz księżniczka Ingrid Alexandra.


Książę Sverre Magnus oraz księżniczka Marta Luiza natomiast wchodzą w skład Rodziny Królewskiej, do której należy jeszcze kilka osób:


Jej Wysokość Księżniczka Astrid, Pani Ferner. Jest ona starszą siostrą króla Haralda, która utraciła miejsce w linii sukcesji i część tytułu po ślubie z ,,człowiekiem z ludu"-Johannem Fernerem. Po ślubie pełniła nadal ważną rolę na dworze, ponieważ do ślubu brata była jedyną kobietą w rodzinie i pełniła przez to rolę pierwszej damy.


Marius Borg Hoiby-syn księżnej Mette-Marit i Mortena Borga, który po osiągnięciu pełnoletniości stał się osobą prywatną.


Maud Angelica Behn-najstarsza córka księżniczki Marty Luizy i Ari'ego Behna.


Leah Isadora Behn-średnia córka księżniczki Marty Luizy i Ari'ego Behna.


Emma Tallulah Behn-najmłodsza córka księżniczki Marty Luizy i Ari'ego Behna.

Zmarła siostra Haralda i Astrid, Ragnhild

Jak widać i tak jest to mała rodzina królewska. Wynika to z wieku dynastii-rządzi ona Norwegią od nieco ponad wieku. Trzeba też spojrzeć na to jak ona się rozwijała: pierwszy król miał tylko jednego syna, on z kolei miał dzieci już troje: dwie córki i syna, z których obie kobiety (Astrid i Ragnhild) zawarły niedynastyczne małżeństwa (co się jeszcze bardzo liczyło w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych), co Ragnhild zupełnie wykluczyło z rodziny królewskiej, a Astrid nie tak jak siostrę, ale jej dzieci już tak. Córki księżniczki Marty Luizy prawdopodobnie gdy dorosną również będą prowadzić prywatne życie, tak jak robi to starszy syn księżnej Mette-Marit, Marius.

Marta Luiza z córkami i obecnie już byłym mężem, Ari'm Behnem

Co do tytułów: członkom norweskiej rodziny królewskiej należy się jedynie tytułowanie ich zgodnie z pozycją: Jego Królewska Mość, Jej Królewska Wysokość, Jej Wysokość. W Norwegii nie ma tradycji nadawania tytułów związanych z prowincjami, miejscowościami jak w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Belgii.


Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je śmiało w komentarzach, bo możliwe, że jakiejś kwestii nie poruszyłam, bo o niej zapomniałam.

Źródło zdjęć: Kongehuset

10 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam,że rodzina królewska a dom królewski różni się czymś.Dziękuję za wyjaśnienie: )
  Nrk jest naprawdę mała i mnie jako fana to smuci,bo oczywiście wolałabym oglądać więcej ślubów, chrztów i w ogóle wyjść.Mam nadzieję,że dzięki Ingrid i Sverre (choć zastanawiam się,czy on w ogóle zechce pełnić obowiązki )trochę się rozrośnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś na tym blogu pisałaś również o wielkoksiazecej rodzinie z Luksemburga. Później przestalas z uwagi na to ze ktoś inny o niej pisał (co trwało tylko przez chwilkę). Czy nie myślałaś o tym, żeby znow zacząć o nich pisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc-nie. Z jednej strony brakuje mi nieco informacji o tej rodzinie w polskiej blogosferze, ale z drugiej znalazłam równowagę miedzy pisaniem bloga, a życiem prywatnym, co zburzyłoby pisanie o jeszcze jednej rodzinie. Także nie planuję powrócić do tematu luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej na blogu.

   Usuń
 3. A ja poprosze jeszcze o dokladne wyjasnienie czym jest w Norwegii Dom Krolewski, a czym rodzina Krolewska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzina królewska to rodzina monarchy (w danej monarchii jest więcej lub mniej osób, w Norwegii to żona, dzieci, wnuki i siostra króla), a Dom Królewski to król i jego bezpośredni następcy oraz ich małżonki.

   Usuń
  2. Dziękuję!

   Usuń
 4. Dzięki za post - to na początku :) Bardzo dużo się z niego dowiedziałam - że kolejka do tronu jest bardzo krótka, że Dom Królewski i Rodzina Królewska to co innego, no i że nie nadaje się tytułów związanych z prowincjami. Teraz czytając o NRK będę już wiedziała to wszystko i przede wszystkim łatwiej mi będzie ogarnąć kto jest kim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja praca na blogu jest przydatna :)

   Usuń
 5. Spotkałem sie z określeniem "21letni następca tronu" w odniesieniu do Marius'a Borg Hoiby

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to złe określenie - Marius nie ma żadnych praw do tronu, a gdy Haakon wstąpi na tron, następczynią zostanie Ingrid Alexandra.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.