Norweskie Święto Konstytucji 2018


Dziś w Norwegii obchodzone jest święto państwowe-Święto Konstytucji. Obchodzi się je w rocznicę uchwalenia norweskiej konstytucji z 17 maja 1814 roku. Ta konstytucja była próbą usamodzielnienia się Norwegii w sytuacji groźby wcielenia kraju do Szwecji po porażce w wojnach napoleońskich.Jest to dzień wolny do pracy dla Norwegów, którzy święto to nazywają: syttende mai lub søttende mai (czyli „17 maja”), Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji). Z jego okazji organizuje się w każdym możliwym miejscu parady dzieci w przeciwieństwie do państw, w których organizowane są parady wojskowe.
Co roku rodzina królewska bierze udział w uroczystościach. Z samego rana książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Ingrid-Alexandra oraz książę Sverre Magnus, kiedyś dołączał do nich syn Mette-Marius, wychodzą przed swą rezydencję Skaugum, gdzie odbywa się jedna z parad dziecięcych. Cała rodzina zakłada wtedy stroje ludowe, które noszą też często uczestnicy parad. Rodzinie towarzyszą też często ich psy, a wszyscy machają flagami Norwegii.

Po południu rodzina książęca dołącza do króla Haralda i królowej Sonii na balkonie Pałacu Królewskiego w Oslo, z którego obserwują kolejną paradę dzieci. Panowie noszą wtedy już normalne stroje, ale z cylindrami, które nie są codziennym widokiem, a panie przez wiele lat również wybierały tylko eleganckie stroje i kapelusze, ale w tym roku założyły również stroje ludowe.


Księżniczka Marta Luiza na swoim Instagramie umieściła zdjęcie z okazji Święta Konstytucji:

Źródło zdjęć: NTB Scanpix, Belga Image

5 komentarzy:

 1. Ładna tradycja z paradami dzieci i ludowymi strojami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ingrid przesliczna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze mi się podobało jak obchodzą to święto, pięknie wyglądają w strojach ludowych, do tego wszędzie flagi i piękna wiosna

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie jak podczas świąt narodowych ludzie ubierają stroje narodowe i jeśli byłoby w Polsce jakieś referendum dotyczące czy ma być święto Narodowe to ja byłabym na TAK. Czy Norweska rodzina królewska liczy dzisiaj dwa wyjścia czy liczą jako jedno bo zawsze zastanawiałam się jak to liczy się to pojawienia na balkonie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, ale jeśli liczą wyjścia, a nie dni z oficjalnymi wyjściami, to liczą je raczej oddzielnie-w oficjalnej agendzie te dwie aktywności są osobno rozpisane.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.