Ostatnie wyjścia w NRKa+więcej


Dziś księżna Mette-Marit odwiedziła konferencję technologiczną Katapult Future Party w SALT w Oslo.

Przez trzy dni 60 osób wygłosi przemówienia na temat technologii, a wysłucha ich 600 uczestników, co może przyczynić się do pozytywnej zmiany w społeczeństwie. Konferencja została zorganizowana po raz pierwszy w zeszłym roku. W tym czasie uczestnikom postawiono wyzwanie, aby nadać cyfrową tożsamość osobom znajdującym się w ciągłym biegu.

W tym roku uczestnicy - inwestorzy, przedsiębiorcy i eksperci z całego świata - są zaproszeni do pracy i nawiązania nowej współpracy, aby pomóc w osiągnięciu celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. Tematy obejmują zakres od przyszłej nauki do żywności, zarządzania, środowiska, ekonomii i zdrowia.

Wśród dzisiejszych mówców był Rumman Chowdhury, dyrektor generalny Accenture, szczególnie zaangażowany w prace nad sztuczną inteligencją. Zajmuje się tym w kwestii etyki i wskazał, że to przede wszystkim w ludziach musi nastąpić zmiana - powinniśmy chcieć czegoś by to zastosować.

***

W poniedziałek po południu król Harald i niespodziewanie królowa Sonia ogłosili otwarcie sezonu dla królewskiego jachtu "DS Norge". Wyjątkową rzeczą była obecność królowej która dość rzadko uczestniczy w tym wydarzeniu-na przykład rok temu jej obecność była zapowiadana, ale się nie pojawiła. W tym roku było odwrotnie.


W sezonie letnim załoga składa się z 53 osób: 17 oficerów i 36 innych członków załogi. W okresie zimowym załoga jest zredukowana do minimum, do około 25 osób. Obowiązki polegają głównie na pilnowaniu statku i konserwacji w okresie zimowym. W lutym na jacht zostają przydzieleni nowi oficerowie i załoga wojskowa, która przechodzi szkolenie teoretyczne i praktyczne na nadchodzący sezon.


Podczas takiej ceremonii, która odbyła się w poniedziałek, król dokonał przeglądu tegorocznej załogi. Sprawdził także jacht i upewnił się, że wszystko jest w porządku, odbył też krótką pogawędkę z kapitanem i innymi dowódcami wojskowymi na pokładzie łodzi. Następnie król przychodzi z oficjalną aprobatą, że wszystko jest tak, jak być powinno, a królewski jacht jest oficjalnie gotowy do wykonywania swoich obowiązków dla norweskiej rodziny królewskiej przez cały sezon. Powszechne jest zakończenie sezonu w połowie września.


Królewski jacht był używany przy wielu dużych uroczystościach wcześniej. Kiedy para królewska obchodziła swoje 60 urodziny latem 1997 r., w uroczystości uczestniczyli człnkowie rodzin królewskich z całej Europy. Goście zostali zaproszeni na wycieczkę z Trondheim na Lofoty i zostali zakwaterowani na pokładzie Royal Yacht.

Norweski jacht królewskie to jeden z dwóch pozostałych na świecie jachtów królewskich. Drugi to duński Royal Yacht Dannebrog, ponieważ brytyjski Royal Yacht Britannia został wycofany ze służby w 1997 roku. Royal Yacht był prezentem od ludu Norwegii dla króla Haakona VII w 1947 roku, zakupionego w wyniku ogólnokrajowej zbiórki. Statek należy do Jego Królewskiej Mości, ale jest obsługiwany i utrzymywany przez Royal Norwegian Navy.


W lipcu 1947 r. Brytyjski statek "Philante" został kupiony za 1,5 miliona koron norweskich, który byłby norweskim jachtem królewskim. Zanim król mógł skorzystać z łodzi, statek musiał zostać przebudowany. W następnych latach król Haakon korzystał z tego statku podczas swoich podróży po długim norweskim wybrzeżu i podróżował do innych krajów. W czerwcu 1955 r. Król Haakon przyjechał z wizytą do Molde. To była ostatnia podróż króla Haakona ze statkiem; zmarł w 1957 roku.

Król Olav przejął statek po śmierci ojca w 1957 r. Olav podążał za tradycją ojca i używał królewskiego statku zarówno prywatnie, jak i oficjalnie. Zimą 1985 r. Statek miał zostać naprawiony i zmodernizowany w bazie marynarki wojennej w Horten. Podczas spawania zaczął się pożar, który rozprzestrzenił się szybko na cały statek. Kiedy ogień został ugaszony, okazało się, ze jacht został doszczętnie zniszczony. Król zdecydował, że statek powinien zostać odbudowany.

Rok po pożarze król Olav ponownie przejął statek. Miał wówczas znacznie lepszy stan bezpieczeństwa i techniczny niż przed pożarem. Król Harald przejął jacht po śmierci króla Olafa w 1991 roku. Król Harald aktywnie korzysta ze statku zarówno podczas oficjalnych podróży w kraju i za granicą, jak i jako prywatny dom, kiedy król bierze udział w międzynarodowych regatach.

***

Jeszcze dziś wieczorem książę Haakon i księżna Mette-Marit wydają przyjęcie dla uczestników Forum Biznesowego w swej rezydencji w Skaugum, a już za dwa dni Norweskie Święto Konstytucji, podczas którego zobaczymy parę królewską i parę książęcą z dziećmi.

***

Książę Haakon i księżna Mette-Marit wezmą udział w obchodach 50 urodzin księcia Frederika w Kopenhadze 26 maja.

***

Strona norweskiego dworu królewskiego zyskała nowy wygląd. Strona w języku angielskim: LINK.

Źródła zdjęć: Kongehuset, Oskar Aanmoen/Royal Central

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.