Aktualizacja: Królewskie spotkania w Brukseli+urodziny księżniczki Astrid


Dziś w Brukseli iście królewski dzień. Królowa Matylda na konferencji z okazji Development Day spotkała się z królową Letizią, a król Filip spotkał się z królem Willemem-Alexandrem i  wielkim księciem Henri'm z okazji 60-lecia istnienia Beneluxu.Królowa Matylda i królowa Letizia uczestniczyły w ceremonii otwarcia Europejskich Dni Rozwoju 2018, którego tegorocznym hasłem jest: "Kobiety i dziewczyny w czołówce zrównoważonego rozwoju: ochrona, wzmocnienie pozycji, inwestowanie".


Matylda, jako adwokat Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wygłosiła przemówienie na temat realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego jako kluczowego kryterium rozwoju. Młodzież otrzymuje szczególną uwagę. Organizowane przez Komisję Europejską Europejskie Dni Rozwoju 2018 odbywają się w siedzibie Tour & Taxis w Brukseli.


Ekscelencje,

Panie i Panowie,

Temat tegorocznych Europejskich Dni Rozwoju jest bardzo istotny, jak sądzę. Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, kobiety i dziewczęta rzeczywiście wymagają szczególnej uwagi. Bardzo często potrzebują ochrony, ale przede wszystkim są niezbędną siłą do realizacji Agendy 2030.

Jako rzecznik ds. Celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych uważam zdrowie i edukację za kamienie węgielne rozwoju. W związku z tym opowiadam się za rozwojem sprzyjającym włączeniu społecznemu, który nie pozostawia nikogo w tyle i który zwraca szczególną uwagę na osoby najbardziej podatne na zagrożenia, kobiety, młode dziewczęta, dzieci i osoby niepełnosprawne.


Dzisiaj chciałabym porozmawiać z wami na temat zdrowia psychicznego i sytuacji kobiet w tym zakresie. Rosnąca świadomość istotnego wpływu zdrowia psychicznego jest zachęcającym odkryciem. Z zadowoleniem przyjmujemy również wysiłki na rzecz przełamania tabu wokół chorób psychicznych.

Niedawno, na spotkaniu najwyższych urzędników ONZ, zdrowie psychiczne zostało opisane jako jeden z najbardziej zaniedbanych aspektów zdrowia na świecie, natomiast ma kluczowe znaczenie dla realizacji Agendy 2030.

Należy również zwrócić uwagę na zwiększoną uwagę WHO na zdrowie psychiczne, uwzględniając również zagrożenia związane z zaburzeniami psychicznymi, na które narażone są kobiety i dzieci. Według WHO 10% chorób dotyczy zaburzeń psychicznych, neurologicznych lub toksycznych. Jest to zjawisko, które objawia się na całym świecie. Uważa się, że ponad 650 milionów ludzi cierpi na choroby psychiczne, takie jak depresja, wypalenie lub inne zaburzenia psychiczne; nie wspominając już o traumie psychologicznej związanej z konfliktami zbrojnymi, która może trwać długo po zakończeniu konfliktu.


Zdrowie psychiczne jest niezbędnym warunkiem rozwoju. To ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego samopoczucia i niezbędne do osiągnięcia kilku innych celów rozwojowych, w tym walki z ubóstwem, dostępem do wysokiej jakości edukacji, zmniejszenia nierówności, zapewnienia przyzwoitej pracy i dążenia do wzrostu gospodarczego.

Nasze obawy nie zniknęły. W rzeczywistości wiele ataków na dobrobyt ludzi trwa.

Walka o równe szanse między mężczyznami i kobietami oraz o ochronę osób wrażliwych zasługuje na kontynuację i intensyfikację.

Na przykład w Ghanie byłam świadkiem szczególnie pouczających wymian dotyczących świadomości, nawet w najbardziej tradycyjnych częściach społeczeństwa, problemu wczesnych małżeństw.


Konieczne jest również, aby martwić się o los porwanych uczennic lub napiętnowanych dzieci, ponieważ urodziły się one z gwałtu.

Ale są rozwiązania, jest nadzieja.

Rosnąca świadomość roli afrykańskich kobiet w mediacji jako środka zapobiegawczego lub pokojowego rozwiązywania konfliktów podkreśla ich zdolności jako budowniczych pokoju w ich społeczności lub regionie.

Na niedawnej konferencji zorganizowanej przez Belgię w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, mogłam zobaczyć pozytywny wpływ takich działań w terenie.

I świadectwo Nadii Murad, porwanej i sprzedanej jako niewolnicę płci, z którą niedawno spotkałam się w Brukseli, mówi nam, że cierpienie i traumę można przezwyciężyć energią sprężystości i zaufania w lepszą przyszłość i lepsze życie. Jako działaczka na rzecz praw człowieka jest zwiastunem sprawiedliwości i godności.


Na niedawnej konferencji w Brukseli powiedziała, cytuję: "Niech zjednoczy nas nadzieja. Niech ludzkość nas zjednoczy. Za nadzieję i ludzkość dajemy wasze dzieci - na to zasługują nasze dzieci ".

Ekscelencje, panie i panowie,

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma integralną i całościową wizję, ale dokonała także rozsądnego wyboru instrumentów, argumentów i polityk, które pozwalają nam dążyć do realizacji celów określonych w Agendzie 2030. Nie tylko otwierają się perspektywy, ale także implikują konkretne i pilne zobowiązania.

Tegoroczne Europejskie Dni Rozwoju nadają tym działaniom pozytywny oddźwięk, a także przyczyniają się do ich wzbogacania i wspierania, stawiając kobiety i młodych ludzi w centrum naszych świadectw, naszych debat i nadziei.

Dlatego też wszyscy nasi przywódcy, wszyscy młodzi ludzie i wszyscy obywatele powinni wierzyć w nasze zbiorowe i osobiste zaangażowanie, aby nasz harmonijny i zrównoważony rozwój stał się rzeczywistością dla wszystkich.

Dziękuję.

***


Z kolei król Filip był gospodarzem uroczystości upamiętniających sześćdziesięciolecie istnienia Beneluksu (związku Holandii, Belgii i Luksemburga). Z tej okazji w Brukseli pojawił się król Willem-Alexander z Holandii i wielki książę Henri z Luksemburga.


***


Dziś księżniczka Astrid obchodzi swe 56 urodziny. Wszystkiego najlepszego!

Źródła zdjęć: Belga Image, Palace Royale

3 komentarze:

 1. Cudownie zobaczyć tyle royalsów razem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Letizia znów czerwień od stóp do głów
  Szkoda że spotkanie władców Beneluksu nie było połączone z wieczornym bankietem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieczorem odbył się koncert,lecz ponownie pojawili się na nim tylko panowie.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.