Aktualizacja: Mette-Marit w podróży literackiej-dzień II i III


Drugiego dnia podróży literackiej księżna Mette-Marit zawitała do Stavanger, lecz podróż rozpoczęła się w Egersund, gdzie Mette zaprosiła nagradzaną autorkę Monicę Isakstuen na prezentację.Monica Isakstuen otrzymał Nagrodę BRAGE za swoją książkę „Bądź miły dla zwierząt” w roku 2016. Monica i Mette spotkały się w bibliotece w Egersund, gdzie przeczytały kilka fragmentów książki i rozmawiały na jej temat


„Relacje” jest nadrzędnym tematem podróży literackiej w tym roku. Wszyscy autorzy zaangażowani w tegoroczną edycję, napisali coś na ten temat-każdy na swój własny sposób. Monica Isakstuens opisała relacje trzyosobowej rodziny. Co można z nich wywnioskować?


Księżna koronna poprosiła swoich obserwatorów na Instagramie by napisali pytania do Monica'i. Było wielu, którzy mieli dobre sugestie, a niektórzy zastanawiali się, jak Isakstuen porównywała ludzi i zwierzęta. 

Istnieje wiele nawiązań zwierzęcych w książce, która rzuca światło na sytuację bohaterki i jej uczuć. Prezentacja książki rzuciła światło na kilka z nich.


Na wszystkich stacjach gdzie pociąg zatrzymywał się, był otwarty dla ludzi wagon-biblioteka. Na każdej ze stacji wielu ludzi do niej zaglądało.


Również na tej stacji w Ogna zaplanowano rozmowę o książce, tym razem z poetą i autorem Helge Torvund Fredrik Wandrup. Księżna zaczęła rozmowę z nim od gratulacji z otrzymania nagrody którą otrzymał niedawno.


Helge Torvund przeczytał kilka wierszy z najnowszego zbioru poezji „Tidslys”. Oprócz tego, że Torvund jest poetą, jest także psychologiem, a relacje odkrywa nie tylko w sferze międzyludzkiej, ale także jakie relacje mamy z samym sobą.


Z Ogna pociąg udał się w dalszą podróż do Stavanger, gdzie udano się na statek


Literatura kolejowa przeszła na pokład M / S Sandnes i opuszciła przystań z kilkoma autorami i dwiema rozmowami książkowymi na temat programu. Księżna Mette-Marit zorganizowała rozmowę Josteina Gaardera z wydawcą Mia Bull-Gundersen oraz z pisarzem Carlem Frode Tillerem.


Tiller właśnie napisał powieść, która opowiada o jaśniejącej miłości do natury i zranionej historii rodzinnej. Gaarder od dawna ma głębokie zaangażowanie w ochronę środowiska, co znajduje odzwierciedlenie w ,,Annie''-bajce o klimacie planety. 


Stavanger jest ostatnim przystankiem w czasie Podróży Literatury w tym roku. Tutaj odbyło się spotkanie ze Zeshanem Shakarem w Bibliotece Silver Mountain i Domie Kultury. W książce, którą zadebiutował zeszłej jesieni, napisał o dwóch chłopcach, którzy dorastają w Stovner w Oslo. "Droga ciotki Ulrikke" spotkała się z pozytywną krytyką i otrzymała nagrodę dla debiutantów Tarjei Vesaas.


Księżna koronna zaprosił burmistrz Oslo Marianne Borgen na tę rozmowę. Burmistrz-tak jak chłopcy w książce i sam Zeshan Shakar - dorastaał w Groruddalen w Oslo. Borgen podzieliła się wieloma myślami i pytaniami w oparciu o postacie Jamala i Mo w "Droga ciotki Ulrikke".


Nasz dom wiele dla nas znaczy. Ale to nie jest tożsame z tym jak inni patrzą na nasz dom-w ten sposób księżna Mette-Marit rozpoczęła rozmowę.


To było ostatnie wydarzenie z okazji Podróży Literatury w tym roku.  Jednym z głównych celów księżnej Mette-Marit jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród osób w każdym wieku. 

Źródła zdjęć: Kongehuset

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.