Aktualizacja: Mette-Marit w podróży literackiej+więcej


Księżna Mette-Marit po raz piąty wyruszyła w literacką podróż z literaturą. Pociąg 6 czerwca opuścił stację w Kristiansand-rodzinnej miejscowości księżnej.


Jeszcze przed rozpoczęciem podróży, dwór królewski opublikował trzy zdjęcia z przygotowań Mette-Marit do niej. Na jednym z nich na ścianie zauważyłam nieznane zdjęcie księżnej z jej mamą i córką.Tegoroczna wyprawa rozpoczyna się tam, gdzie zakończyła się w ubiegłym roku - w Kristiansand. Stamtąd pociąg jedzie do Stavanger z kilkoma przystankami po drodze. Wraz z księżną zasiada w nim kilku utalentowanych pisarzy, którzy pisali o związkach w swoich książkach - relacjach z naturą, z innymi ludźmi lub z samymi sobą. Księżna Mette-Marit ma prostą odpowiedź, dlaczego piąty rok z rzędu gromadzi norweskich pisarzy i zaprasza ich na jazdę pociągiem po Norwegii: W celu rozprzestrzeniania radości czytania.Księżna rozpoczęła dzień w swojej starej szkole młodzieżowej w Vågsbygd w Kristiansand. Tutaj w szkole młodzieżowej Fiskå, księżna i pisarz Tiril Broch Aakre zaprosili młodzież na kurs pisania, który objął dwie godziny lekcyjne.Następnie Tiril Broch Aakre przejął pałeczkę nauczania. Zajmuje się on zarówno w poezją, jak i prozą, a w 2016 roku otrzymał nagrodę Krytyków Młodzieży za książkę "Uratuj dzieci". Ponadto wspiera początkujących pisarzy.Na wszystkich stacjach, na których zatrzymuje się Podróż Literatury, lokalna biblioteka i księżna zapraszają czytelników do spotkań z utalentowanymi autorami. W pociągu znajduje się również biblioteka prywatna. Tutaj każdy, kto chce poznać nowe książki i autorów lub zrobić miłe przypomnienie, znajdzie dla siebie coś ciekawego. Bibliotekarze Pałacu Królewskiego są w trasie, a biblioteka w Oslo zrobiła świetną robotę wyposażając wagony biblioteki w ekscytujące tytuły. Na pokładzie jest też półka z ulubionymi książkami księżnej Mette-Marit.Kiedy pociąg otworzył drzwi na Marnardal Station, Mette-Merit została między innymi przywitana przez 13-letnią Elisabeth Glesne, która wygrała Dream Stuff w 2017 roku za swoją historię "Wet Beast in the Cemetery". Księżna i jurorzy byli pod wrażeniem stylu pisania młodej dziewczyny.W Domu Kultury Buen w Mandal odbyła się impreza literacka. Odbyło się tam spotkanie Daga Solstada i Alfa van der Hagena, który napisał biografię jednego z najważniejszych i najbardziej znanych autorów norweskich.Czy najważniejsza dla pisarza Solstad jest Norwegia? Księżna zadała to pytanie we wstępie do dyskusji autorów. Solstad bardzo zaangażował się w opowiadanie historii Norwegii i o to, kim są Norwegowie. Księżna pochwalił Solstada za pomoc w kształtowaniu życia wielu poprzez jego książki.

Kobieta w bieli to mama Mette-Marit-Marit Tjessem

***

2 czerwca księżniczka Astrid, pani Ferner, uczestniczyła w koncercie dla kobiet. Koncert uruchomił nowy album chóru "As the golden sun shine".


Na koncercie w kościele Fagerboerg w Oslo zaprezentowano krajową muzykę romantyczną i stare melodie ludowe w nowej aranżacji, przygotowanej specjalnie na chór. Wydarzenia muzyczne rozciągnęły się na sto lat, odzwierciedlając tożsamość chóru.

The Women's Singers Association (KSS) została założona w 1895 roku i jest oficjalnym chórem kobiecym na Uniwersytecie w Oslo. Jako najstarszy na świecie akademicki chór żeński KSS może szczycić się długą i bogatą historią. Chór odegrał ważną rolę zarówno dla uniwersytetu, jak i dla spraw kobiet, a jednocześnie zdobył sobie miejsce w historii muzyki dzięki swoim osiągnięciom muzycznym i wykonaniom utworów dla chórów kobiecych.

Źródła zdjęć: Kongehuset, Belga Image, Instagram

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.