Nowości w norweskiej rodzinie królewskiej


24 czerwca królowa Sonia udała się na pieszą wycieczkę do Lofthus, gdzie otworzyła most wiszący nad rzeką Opo.


***

21 czerwca królowa Sonia odbyła historyczny spacer przez Skudeneshavn i Avaldsnes. Skudeneshavn to stare miasto żeglarskie, którego początek sięga XIX wieku i połowów śledzi. Natomiast Avaldsnes istniało jeszcze przed Wikingami i stanowiło centralne miejsce dla okolicy. Znajduje się tam kościół z 1250 roku, który królowa zwiedziła.
***

19 czerwca królowa Sonia w towarzystwie księcia Haakona, księżnej Mette-Marit i księżniczki Astrid otworzyła nową wystawę w KunstStallen. Nosi ona nazwę "Tradycja i inspiracja, norweskie dziedzictwo kulturowe w kolekcjach królewskich" i przestawia tradycyjne norweskie stroje, które należą do członków rodziny królewskiej oraz dzieła sztuki ludowej ze skarbców pałacowych.
Zarówno królowa, jak i księżna, ubrały się z swoje tradycyjne stroje, które już na drugi dzień trafiły na wystawę.***

18 czerwca na dziedzińcu rezydencji Skaugum rodzina książęca wzięła udział w dorocznym meczu charytatywnym, w którym wzięli udział młodzi ludzie w wieku 10-21 lat,  którzy zmagają się z zaburzeniami rozwoju fizycznego lub umysłowego. W meczu jak co roku wzięła udział para książęca oraz ich dzieci: Ingrid Alexandra i Sverre-Magnus.

***

15 czerwca królowa Sonia wzięła udział w otwarciu nowej wystawy w Henie Onstad Kunstsenter. Tegoroczna wielka letnia wystawa poświęcona jest jednemu z najpopularniejszych norweskich artystów - Jakobowi Weidemannowi. Królowa podziela zainteresowanie kolorowym wszechświatem Weidemanna, więc nie tylko z obowiązku była obecna na otwarciu wystawy pokazującej 91 prac artysty.

***

14 czerwca para książęca odwiedziła kilka firm w Hordaland. Para rozpoczęła dzień w Industriutvikling Vest w gminie Lindås. Już w 2010 r. Zainicjowano utworzenie inkubatora przemysłowego w Mongstad, aby pomóc w rozwoju dobrych i rentownych przedsiębiorstw.Drugim przystankiem był przemysł i środowisko Knarvik, gdzie dumni pracownicy mieli wiele produktów do zaprezentowania i wiele historii z dnia pracy do opowiedzenia. Firma oferuje miejsca pracy dla tych, którzy z różnych względów potrzebują dostosowanego miejsca pracy. Tutaj nie ma takich samych wymagań co do zarobków i wydajności, jak w innych miejscach, ale na jakość jest duży popyt.Hillesvåg Ullvarefabrikk to przedsiębiorstwo rodzinne w czwartej generacji, które produkuje przędzę i wełnę gręplowaną do wyrobu niedoprzędu. Kiedy książę koronny i księżna królewska przybyli do fabryki jako ostatniego przystanku w ciągu dnia, szybko zrozumieli, że w murach jest dużo historii przemysłowej. Fabryka ma korzenie sięgające 1898 roku, a kilka maszyn ma ponad 100 lat.***

13 czerwca księżna Mette-Marit odwiedziła Fundację Stine Sofies, organizację, która od wielu lat jest ważnym głosem dla najbardziej bezbronnych w społeczeństwie. Fundacja pracuje każdego dnia dla dzieci w Norwegii, aby zapewnić bezpieczne wychowanie poprzez zapobieganie i wykrywanie przemocy i wykorzystywania dzieci - oraz wspieranie dzieci, które były ofiarami maltretowania.Wieczorem księżna otworzyła Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Grimstad, który skupia się w większości na tym, co dzieje się w Norwegii, a duża część branży zajmuje się obecnie Grimstad. Festiwal jest ważnym miejscem, szczególnie dla młodych filmowców.Po otwarciu Mette-Marit mogła zobaczyć cały program otwarcia wraz z filmowcami. Pięć filmów walczy o Złote Krzesło, które trafia do najlepszego norweskiego filmu krótkometrażowego. Zwycięzca otrzyma nominację do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy, jeśli film spełni wszystkie inne wymagania, które Akademia przedstawia kandydatom.***

12 czerwca Mette-Marit otworzyła festiwal Kulturfest Tøyen, który oferuje studentom odpoczynek w czasie egzaminu. Festiwal jest bezpłatny i oferuje koncerty, teatr, taniec, warsztaty i wiele innych form sztuki, jako formę odprężenia w trakcie egzaminów.


***

W dniach 12-14 czerwca para królewska odbyła doroczną podróż po norweskich prowincjach. Opiszę ją w kolejnym poście.

Źródło zdjęć: Kongehuset

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.