Ostatnie wydarzenia w belgijskiej rodzinie królewskiej


23 czerwca król Filip z synami, Emmanuelem i Gabrielem, był na meczu Belgia-Tunezja na Mundialu 2018 w Rosji. Belgia wygrała 5:2. Filip z chłopcami odwiedził następnie piłkarzy w szatni.


***


22 czerwca królowa Matylda uczestniczyła w Gali Dyplomowej Królewskiej Szkoły Baletowej w Antwerpii. W tym roku tematem przewodnim gali był bolero, co dało przegląd różnych kursów tańca, które studenci ostatniego roku zdobyli podczas swojej kariery w szkole.


Królewska Szkoła Baletowa w Antwerpii objęta jest Wysokim Patronatem królowej Matyldy.


***

21 czerwca para królewska uczestniczyła w spotkaniu roboczym z kobietami aktywnymi w sferze wiary i świeckości. Okrągły stół chce zwrócić uwagę na rolę kobiet w  Belgii. Omówiono różne formy angażowania kobiet i ich znaczenie dla społeczeństwa.


***


17 czerwca królowa Matylda wzięła udział w drugiej edycji BXL TOUR, 40-kilometrowej przejażdżki rowerowej po ulicach Brukseli, która ma na celu promowanie korzystania z jazdy na rowerze w Brukseli.
***


14 czerwca Matylda przewodniczyła okrągłemu stołowi z przedstawicielami firm zaangażowanych we wdrażanie Celów Zrównoważonego Rozwoju. Królowa popiera SDG Organizacji Narodów Zjednoczonych. Okrągły stół, w którym wziął udział wicepremier i minister współpracy rozwojowej, podkreśla zainteresowanie sektora prywatnego w Belgii ambitnym programem zrównoważonego rozwoju. Spotkanie odbyło się na terenie firmy Efarmz zlokalizowanej w Anderlecht.


***


12 czerwca królowa wzięła udział w inspirującej dyskusji na temat przedsiębiorczości kobiet zorganizowanej przez organizację non-profit Markant. Dyskusja koncentrowała się na temacie "Nie ma planety B": wdrożenie zrównoważonych celów (SDGs) w firmie.


Jako Specjalna Rzeczniczka Narodów Zjednoczonych ds. SDG, Królowa zwraca szczególną uwagę na zaangażowanie sektora prywatnego w realizację celów zrównoważonego rozwoju.


***


11 czerwca para królewska odwiedziła warsztaty renowacji malarstwa w Królewskim Instytucie Dziedzictwa Artystycznego (IRPA). Obecnie w warsztacie trwa renowacja obrazu "Dulle Griet" Pietera Bruegla Starszego, arcydzieło z kolekcji Muzeum Mayera van den Bergh w Antwerpii. Przed powrotem do Antwerpii obraz po raz pierwszy przejdzie do Kunsthistorisches Museum w Wiedniu po zakończeniu renowacji, gdzie będzie częścią głównej retrospektywy Bruegla z okazji 450. rocznicy jego śmierci. Król zainauguruje tę wystawę 1 października wraz z prezydentem Austrii.Podczas renowacji pożółkłe warstwy lakieru i stare malowidła zostały usunięte, aby poprawić odczyt pracy. Obecnie retuszowany jest obraz - zaczynając od słynnej postaci Dulle Griet - a zabieg zakończy się nałożeniem nowej warstwy lakieru. Renowacja sprawia, że ​​wyjątkowa dbałość Bruegla o szczegóły staje się znowu widoczna, a badania naukowe dają nam unikatowe spojrzenie na jego twórczy proces. Drewniane ramy również podlegają renowacji, aby zapewnić trwałą konserwację tego arcydzieła.


***

Od 27 do 30 czerwca gubernator Australii złoży państwową wizytę w Belgii.

***

Podróż księżniczki Astrid podsumuję w oddzielnym poście.

Źródła zdjęć: Belga Image, Royale Palace

1 komentarz:

  1. Szczęściarze z Emmanuela i Gabriela,że mogli na żywo zobaczyć mecz i zwycięstwo swojej drużyny.
    Stwierdzam,że biała sukienka z spotkania z przedsiębiorcami jest najlepszą stylizacją,jaką miała Matylda -klasyczna,skromna,idealnie dopasowana.Po prostu perfekcyjna w swej prostocie.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.