Aktualizacja: Wizyta prezydenta Słowacji w Norwegii-dzień II i III


Bjørnstjerne Bjørnson odegrał znaczącą rolę w drugim dniu wizyty Prezydenta Andreja Kiski ze Słowacji w Norwegii. Znany norweski narodowy poeta-dramatopisarz jest wspominany z wielką sympatią na Słowacji.Bjørnstjerne Bjørnson był znany jako obrońca praw małych narodów do samostanowienia, a także do utrzymania ich języka i kultury. Jego wysiłki zdobyły miejsce w sercach Słowaków, które wciąż pozostaje mocne 118 lat po jego śmierci. Król i królowa doświadczyli tego osobiście podczas swojej wizyty państwowej na Słowacji w 2010 roku.


5 czerwca Król, Królowa i Księżniczka Astrid wraz z Prezydentem Kiską, byli obecni w Teatrze Narodowym na specjalnym spektaklu "Beyond Our Power" Bjørnsona w incenizacji Słowackiego Teatru Narodowego.


Podczas uroczystej kolacji w poniedziałkowy wieczór król Harald opowiedział o inspirującej roli Bjørnstjerne Bjørnson w Norwegii i na Słowacji i zakończył swoje przemówienie cytatem Bjørnsona: "Dobre uczynki ratują świat." Działania i wartości Bjørnsona powinny być źródłem inspiracji dla nas wszystkich - także dzisiaj. "


Program dnia rozpoczął się od wizyty w firmie przemysłu morskiego Wilhelmsenglobal w Lysaker. Goście zostali powitani przez dyrektora generalnego Grupy Thomasa Wilhelmsena i magnata żeglugowego Wilhelma Wilhelmsena. Głównym celem wizyty była nowoczesna technologia.


Król i królowa oraz prezydent otrzymali informacje o kilku innowacyjnych rozwiązaniach, w tym inteligentnych linach, które wysyłają cyfrowe sygnały do ​​załogi statku z obszerną informacją o napięciu lin cumowniczych.


Słowacja jest jednym z największych producentów samochodów w Europie, a branża motoryzacyjna jutra znalazła się również w programie wizyty.


Oslo Cancer Cluster obejmuje około 90 firm zajmujących się opracowywaniem nowych metod diagnostycznych i leków na raka. Działalność jej członków obejmuje zarówno badania podstawowe, jak i farmaceutyki, aby stać się europejskim liderem w dziedzinie badań nad rakiem.


Około 30 firm znajduje się w pobliżu norweskiego szpitala Radium, razem z rejestrem Raka w Norwegii i szkołą średnią Ullern. Oslo Cancer Cluster współpracuje ze szkołą, aby wzbudzić zainteresowanie nauką i badaniami. Król i królowa oraz prezydent Kiska powitali rektorkę Torill Røeggen i niektórych jej uczniów przed rozpoczęciem prezentacji naukowej na temat prowadzonych badań nad rakiem.


Rząd norweski wydał też uroczystą kolację na cześć słowackiego prezydenta. Minister kultury Trine Skei Grande był gospodarzem tego wydarzenia, w którym uczestniczyli zarówno król, królowa oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit.


Ostatniego dnia wizyty, prezydent Kiska w towarzystwie księcia Haakona odwiedził miasto Bergen, w którym zwiedzili Media City Bergen i Centrum Badań nad Klimatem.


Źródła zdjęć; Kongehuset, Belga Image, Newscom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.