Aktualizacja: Wizyta słowackiego prezydenta w Norwegii-dzień I


Prezydent Andrej Kiska ze Słowacji przybył do Norwegii z trzydniową wizytą państwową. Król Harald i królowa Sonia powitali Prezydenta na Placu Pałacowym.
Książę Haakon towarzyszył prezydentowi Słowacji już od lotniska Oslo-Gardermoen do oficjalnej ceremonii powitalnej na Placu Pałacowym, gdzie król i królowa oraz księżna Mette-Marit przywitali prezydenta.
Po zagraniu hymnów narodowych Słowacji i Norwegii prezydent Kiska został przedstawiony przedstawicielom oficjalnych instytucji w Norwegii. Prezydent poświęcił także czas na powitanie grupy uczniów i Słowaków mieszkających w Norwegii przed wejściem do Pałacu Królewskiego z jego gospodarzami.
W Sali Ptasiej prezydent Kiska przywitał się z księżniczką Astrid, panią Ferner, a następnie zrobiono oficjalne zdjęcia.Z Pałacu Królewskiego król i królowa udali się z prezydentem do twierdzy Akershus. Tradycją wizyty głowy państwa jest rozpoczęcie wizyty państwowej poprzez złożenie wieńca na narodowym pomniku upamiętniającym Norwegów, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.Prezydent Kiska złożył dziś wieniec pod pomnikiem narodowym i wspólnie z królem Haraldem dokonali przeglądu Straży Honorowej.

Po ceremonii składania wieńców król i królowa towarzyszyli prezydentowi Kiska w Stortingu, gdzie spotkali się z przewodniczącą Stortingu, panią Tone Wilhelmsen TrøenPopołudniu para królewska oraz prezydent wzięli udział w seminarium biznesowym "Budowanie inteligentniejszych miast" w biurach Konfederacji Norweskiego Przedsiębiorstwa (NHO) w Majorstuen w Oslo. Seminarium obejmowało prezentacje od uczestników z Norwegii i Słowacji, którzy podzielili się cennymi doświadczeniami, szczególnie w dziedzinie technologii i energii odnawialnej.Tego popołudnia Prezydent Kiska spotkał się również z premier Erną Solberg, z którą odbył wspólną konferencję prasową. Następnie prezydent odwiedził Ambasadę Słowacji, gdzie rozmawiał z członkami słowackiej społeczności w Norwegii i Norwegami, którzy studiowali medycynę na Słowacji.Tego wieczoru pierwszy dzień wizyty państwowej zakończył się uroczystą kolacją w Pałacu Królewskim wydanej przez parę królewską na cześć gościa ze Słowacji. Obecni byli także: para książęca i księżniczka Astrid, pani Ferner. Na kolację zaproszono około 180 gości. Zarówno król Harald, jak i prezydent Kiska wygłosili przemówienia. Przemówienie króla Haralda: Prezydencie Kiska,
Ministrowie,
Ekscelencje,
Szanowni Goście

Jest mi niezmiernie miło, że wraz z królową witamy cię w Norwegii, panie prezydencie. Osiem lat temu mieliśmy przywilej odwiedzenia Waszego pięknego kraju. Pamiętam szczególnie naszą wizytę w jednym z waszych skarbów kultury - górniczym mieście Banská Štiavnica (Banska Stavnitsa), wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słowacja ma wiele do zaoferowania - zarówno jeśli chodzi o scenerię, jak i kulturę, położoną w sercu Europy.

Słowacja - podobnie jak Norwegia - musiała walczyć o swoją narodową tożsamość i niezależność. Laureat Nagrody Nobla Bjørnstjerne Bjørnson był inspiracją dla ludzi w obu naszych krajach. Był aktywnie zaangażowany w sprawę swoich ludzi w czasie, gdy walczyliście o prawo do własnego języka i tożsamości.

"Moja walka o Słowaków kosztuje mnie dużo czasu, który potrzebuję szczególnie do mojej twórczości literackiej. Ale nie narzekam, bo przynosi mi radość. Mogę powiedzieć, że nigdy w życiu nie otrzymałem tak wielu podziękowań, a to ma również wartość ", napisał Bjørnson w liście z 1907 roku.

Kiedy królowa i ja odwiedziliśmy Słowację w 2010 roku, byliśmy bardzo poruszeni, aby zobaczyć, jak spuścizna Bjørnsona wciąż jest pielęgnowana - ponad 100 lat później.

Rok 2018 jest znaczący dla Słowacji. Królowa i ja pragniemy pogratulować 100. rocznicy ustanowienia pierwszej Republiki Czechosłowackiej, a także 25-lecia Republiki Słowackiej.Panie Prezydencie,
Norwegia i Słowacja cieszą się doskonałymi stosunkami. Jako bliscy sojusznicy w NATO współpracujemy, aby zapewnić pokój i stabilność w Europie i na arenie międzynarodowej. Obaj jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami wielostronnej współpracy i ściśle współpracujemy w ONZ.

Norwegia ceni sobie dobrą współpracę ze Słowacją w Europie - jako partnerów na jednolitym rynku i w strefie Schengen, a także w kontekście polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

Dotacje z EOG i Norwegii były i nadal będą ważną platformą współpracy i budowania przyjaźni między naszymi dwoma narodami. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja biznesowa oraz wizyty w norweskich instytucjach badawczych i klastrach biznesowych będą owocne i pobudzą dalszą współpracę.

Panie Prezydencie,
Kultura i sport często zbliżają ludzi. Nasza współpraca na polu kulturowym kwitnie. Książki norweskich autorów bestsellerów dostępne obecnie na Słowacji różnią się od prac Bjørnstjerne Bjørnson - ale są równie fascynujące. Spodziewam się, że niektórzy członkowie waszej delegacji znają fikcyjną postać Jo Nesbø - twardego detektywa Harry'ego Hole'a. Mogą nawet odwiedzić niektóre z jego ulubionych hangoutów w Oslo. Mam nadzieję, że jesteś odważny!

Jutro Słowacki Teatr Narodowy wystąpi w naszym Teatrze Narodowym. Królowa i ja jesteśmy zaszczyceni, że ty, panie prezydencie, wybrałeś sztukę Bjørnson, którą można wykonać po słowacku - jako prezentację kulturalną w Norwegii.

Jeśli chodzi o przyjazną rywalizację w sporcie, pozwólcie, że pochwalę osiągnięcia waszego kraju podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich: Anastasija Kuzmina zdobyła kilka medali na zawodach biathlonowych - sport, w którym Norwegowie lubią wygrywać!

Oba nasze kraje dobrze radziły sobie w Paraolimpiadzie, a w tym roku Słowacja celowała szczególnie w slalomie.

Zostałem również poinformowany przez wiarygodne źródła, że ​​sam jesteś zręcznym narciarzem, panie prezydencie - i że podczas wizyty w słowackim zespole testowałeś nawet stoki w Pyeong Chang.

Jestem pewny, że ​​ty i królowa będziecie mieli dużo do opowiedzenia podczas tego wieczoru!

Na koniec chciałbym wspomnieć o ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w kolarstwie w Bergen. Zwycięstwo Petera Sagana - który wyprzedził zaledwie o centymetry naszego zawodnika Alexandrem Kristoffem - było podziwiane - nawet przez patriotycznych norweskich fanów.

To prowadzi mnie do Bergen, które jest ostatnim przystankiem podczas twojej wizyty. Książę Koronny bardzo chętnie przedstawi ci to hanzeatyckie miasto. Mimo że jesteśmy na północy Europy, związki Norwegii z kontynentem sięgają wielu stuleci - poprzez nasze szlaki handlowe przez morze.

Panie Prezydencie,
Pozwolę sobie zakończyć cytatem z Bjørnsona: "Dobre uczynki ratują świat". Działania i wartości Bjørnsona powinny być źródłem inspiracji dla nas wszystkich - także dzisiaj.

Tymi słowami, chciałbym zaprosić was wszystkich, abyście przyłączyli się do toastu do pana Andreja Kiki, prezydenta Republiki Słowackiej, do mieszkańców Słowacji i do przyjaźni między naszymi narodami.Wieczorem księżna Mette-Marit założyła Amethyst Necklace Tiara, królowa Sonia-Queen Maud’s Pearl Tiara, a księżniczka Astrid jedną ze swych egret.

Źródło zdjęć: Kongehuset

3 komentarze:

  1. MM najładniej ze wszystkich pań, ostatnio ma pod tym względem bardzo dobry okres.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tiara królowej Maud jest piękna do ametystow nie jestem przekonana ale Mette Marit pasują

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.