Królowa Sonia na 950-leciu biskupstwa Bjørgvin


Biskupstwo Bjørgvin obchodziło wczoraj 950 lat, a królowa Sonia otworzyła Szlak Pielgrzymkowy Wybrzeża na pięknej zielonej wyspie Selja w Nordfjord - najstarszym norweskim mieście pielgrzymkowym.


950. rocznica została zaznaczona obchodami w klasztorze Selja, powstałym w miejscu zniszczonego klasztoru benedyktynów z XI wieku.

Na początku chór Bergen wykonał piękną pieśń, królowa przeczytała fragment Listu do Hebrajczyków, a biskup podzielił się kolejną myślą o historii diecezją i kościoła Bjørgvina w Norwegii.


W mieście była także delegacja z diecezji Bjørgvin, Inger Helene Nordeide, Minister ds. Klimatu i środowiska Ola Elvestuen i Dyrektor Dziedzictwa kulturowego, Jørn Holme.

W górskiej ścianie za ruinami klasztoru znajduje się jedna Sunnivahola, w której św. Sunnawa, jak mówi legenda, zmarła w IX wieku.

Na drodze do Sunnivahola biskup Halvor Nordhaug i Riksantikvar Jørn Holme opowiedzieli królowej o historii diecezji Bjørgvin i pracach konserwatorskich w klasztorze Selja.

Tutaj ludzie podróżowali przez ponad 1000 lat, aby poznać najstarsze norweskie miasto pielgrzymkowe i wyjątkowe dziedzictwo kulturowe.


Legenda Sunnawy była powodem, dla którego Olav Kyrre ustanowił biskupstwo Zachodniej Norwegii z biskupstwem właśnie na wyspie Selja. Św. Sunniwa i Św. Olav byli dwoma najważniejszymi świętymi w średniowieczu.

Po modlitwie i wędrówce królowa Sonja otworzyła trasę pielgrzymkową w Klostervågen oraz odsłoniła tablicę przy nabrzeżu.

Pielgrzymka przybrzeżna stała się częścią europejskich dróg kulturalnych i jest owocem współpracy pięciu rad okręgowych i czterech biskupstw.

Selja oraz Bjørgvin były jednymi z trzech pierwszych biskupów Norwegii.


Biskupstwo Bjørgvin obejmuje dziś Hordaland i Sogn oraz Fjordane z 182 parafiami w 59 gminach.

W 1968 r. Sonia Haraldsen obserwowała wyspę Selja w związku z obchodami 900. rocznicy założenia biskupstwa Bjørgvin. Podróż odbyła z królem Olafem i księciem Haraldem. To była jedna z pierwszych oficjalnych wizyt dla zaręczonej pary.

Źródło zdjęć: Kongehuset

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.