Książę Haakon


Książę koronny Haakon urodził się 20 lipca 1973 r. w Szpitalu Uniwersyteckim, Rikshospitalet, w Oslo. Nadano mu imiona Haakon Magnus, ale jest znany jedynie pod pierwszym imieniem.
Książę został ochrzczony 20 września 1973 w kaplicy zamkowej Pałacu w Oslo. Jego rodzicami chrzestnymi zostali: dziadek księcia, król Olaf V, ciocia, księżniczka Astrid, książę Ostrogothii Karol, król Szwecji Karol XVI Gustaw, królowa Danii Małgorzata II. Pięć dni wcześniej zmarł król Gustaf VI Adolf, król Szwecji, i z tego powodu nieobecny był Karol Gustaw i Małgorzata. Jako potomek króla Edwarda VII ma prawo do sukcesji tronu brytyjskiego.


W 1990 roku konstytucja Norwegii została zmieniona tak, że obecnie kobiety mogą dziedziczyć tron Norwegii. Prawo jednak nie zadziałało wstecz jak w przypadku Szwecji i to Haakon dziedziczy tron, a nie Marta Luiza, która urodziła się przed nim.


Książę koronny ukończył Królewską Norweską Akademię Morską w Bergen w 1995 roku. Od 15 listopada 2013 r. w Królewskiej Marynarce Wojennej jego stopień oficerski to admirał, a w armii norweskiej i siłach powietrznych ma stopień generała. 


Jesienią 1996 roku przeprowadził się do USA, aby studiować na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a na którym otrzymał dyplom licencjacki wiosną 1999 roku. Następnej jesieni Książę Koronny był członkiem trzeciej delegacji Norwegii na Zgromadzenie Ogólne ONZ. W 2001 r. odbył staż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dla dyplomatów, a swoją edukację ukończył w 2003 r. w London School of Economics and Political Science, gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinie badań rozwojowych, specjalizując się w handlu międzynarodowym i Afryce.


Haakon poślubił samotną matkę Mette-Marit Tjessem Høiby 25 sierpnia 2001 r. w katedrze w Oslo.  Kiedy ogłoszono związek pomiędzy księciem Haakonem i Høiby, wielu Norwegów uważało, że jego wybór żony jest niewłaściwy. Chodziło przede wszystkim o to, że była samotną matką, ale informacje o jej zaangażowaniu w scenę rave w Oslo, która obejmowała znaczącą subkulturę narkotykową, również przyczyniły się do kontrowersji. Ponadto ojciec jej dziecka został skazany za przestępstwa związane z narkotykami. Na konferencji prasowej przed ślubem panna młoda wyjaśniła swoją przeszłość, mówiąc między innymi, że jej młodzieńcza buntowniczość mogła być silniejsza niż większość młodych ludzi.


Para ma dwoje dzieci: księżniczkę Ingrid Alexandrę i księcia Sverre Magnus. Haakon jest również ojczymem syna Mette-Marit, Mariusa Borg Høiby, z jej związku z Mortenem Borgiem.


Książę Koronny podejmuje szereg oficjalnych zobowiązań. Każdego roku książę koronny i księżna koronna składają wizytę w norweskim hrabstwie i wyjeżdżają za granicę, reprezentując Norwegię w ramach swoich oficjalnych funkcji. Książę Haakon prowadzi szeroką gamę oficjalnych zobowiązań w Norwegii. Jest patronem wielu organizacji, w tym Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Norweskiego Stowarzyszenia przeciwko nadużywaniu narkotyków i Stavanger Symphony Orchestra.


12 lutego 1994 roku w trakcie ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer zapalił znicz olimpijski. Ze względu na kurację medyczną ojca pełnił funkcję regenta Norwegii od 25 listopada 2003 do 12 kwietnia 2004 i ponownie od 29 marca do 7 czerwca 2005. W 2011 w ramach cyklu Wykłady Kapuścińskiego wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. Rozwój i godność ludzka. Od 2005 roku aktywnie uczestniczy w obradach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W latach 2007–2008 objął patronat nad Międzynarodowym Rokiem Polarnym. W 2009 roku wspólnie z księżniczką Wiktorią i księciem Fryderykiem napisał książkę Royal Polar Expedition, w której opisana została ich wspólna podróż na Grenlandię i Svalbard.


W 2003 r. Haakon został mianowany ambasadorem dobrej woli przy Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) ze szczególnym uwzględnieniem Milenijnych Celów Rozwoju ONZ i wysiłków na rzecz zmniejszenia światowego ubóstwa o połowę do 2015 r. W tym charakterze podróżował do Haiti, Nepalu, Tanzanii, Kambodży, Sierra Leone, Gwatemali, Burundi, Mongolii i Botswany.


Książę Haakon był aktywnym członkiem Young Global Leaders (YGL) od jego uruchomienia w 2005 r. do jesieni 2010 r., forum pod auspicjami Światowego Forum Ekonomicznego. Przewodniczył grupie roboczej YGL w ramach Global Redesign Initiative od 2009 roku. Kadencja księcia zakończyła się w 2010 roku, a teraz został nowym członkiem Rady Fundacji Gminy YGL. W 2006 roku książę Haakon założył inicjatywę Global Dignity z dwoma innymi członkami YGL.


Haakon ma wiele zainteresowań, w tym sporty zimowe, sporty wodne, film, literatura i muzyka. Para książęca prowadzi aktywne życie rodzinne i spędza dużo czasu z dziećmi, korzystając z zajęć rekreacyjnych w domu i na zewnątrz, w tym z zajęć sportowych i kulturalnych.


1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam że konstytucja została zmieniona dopiero w 1990 roku jakoś nie wyobrażam sobie Marty Luizy jako przyszłej królowej Norwegii

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.