Queen Josefina's Diamond Tiara


W rodzinach panujących w państwach skandynawskich wiele królowych, księżnych, księżniczek nosiło imię Josephine (Józefina). Z tego powodu istnieje wiele możliwości pomylenia królewskich Józefin z ich różnymi diademami. Ale Józefina powiązana z tą cudowną diamentową tiarą jest jasna: jest to królowa Szwecji i Norwegii (z domu księżniczka Józefina z Leuchtenberg), żona króla Oscara I i wnuczka innej sławnej Józefiny (pierwszej żony Napoleona, koronowanej z nim na cesarzową). Chociaż niektórzy sugerowali, że ta tiara na początku należała do królowej Désirée ze Szwecji, sądzi się, że królowa Józefina (synowa Désirée) była faktycznie jej pierwszym użytkownikiem, a na pewno ona jako pierwsza została w niej uwieczniona na obrazie. 

Królowa Josephine

Niektórzy myślą, że tiara była dla Józefiny prezentem ślubnym, choć nikt nie wie dokładnie, kto mógł być dawcą; historyk Trond Noren Isaksen sugeruje, że mogła ją nawet nosić podczas ślubu. 

Królowa Lovisa

Twórca diademu jest także niepewny, ale projekt jest piękny i typowy dla pierwszej połowy XIX wieku, z jego misternymi diamentowymi elementami kwiatowymi i wieńców laurowych osadzonymi w srebrze i złocie


Kiedy zmarła Józefina, tiara została odziedziczona przez jej wnuczkę, Lovisę, która poślubiła króla Danii Frederika VIII. W czasie jej panowania w Danii, wielokrotnie jej córki i wnuczki nosiły tę tiarę. Po śmierci królowej Lovisy w 1926 r., tiarę przekazała w spadku swemu niezamężnemu synowi, księciu Gustawowi. Kiedy zmarł, pozostawił tiarę swojej siostrzenicy, księżniczce Marcie ze Szwecji, która poślubiła księcia Olafa z Norwegii w 1929 roku.


Marta zmarła, zanim mogła zostać królową Norwegii. Po jej śmierci, jej córka, księżniczka Astrid, często nosiła tiarę, podczas gdy pełniła de facto rolę pierwszej damy Norwegii. Dziś to synowa Marty, królowa Sonia, nosi tiarę Józefiny.


3 komentarze:

 1. Piękna tiara to niesamowite jak przez biżuterię można poznawać losy rodzin królewskich
  Mam pytanie czy w Norwegii jest podział na tiary które mogą być noszone tylko przez królową i te które mogą zakładać też pozostałe członkinie rodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest kilka tiar (np. ta i Emerald Parure), które nosi tylko Sonia. Mette korzysta z innych, tak jak i Marta Luiza, a Astrid nosi kilka tiar, które posiada na własnośc.

   Usuń
 2. Bardzo ładna tiara, choć chyba nie należy do moich ulubionych NRK

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.