Skaugum


Skaugum Estate to rezydencja księcia koronnego i księżnej koronnej. Gospodarstwo leży w gminie Asker, 12 mil na południowy zachód od Oslo, i ma historię sięgającą średniowiecza.


Skaugum w średniowieczu należało do klasztoru Nonneseter i Mariakirken (Kościół Maryi) w Oslo, ale od tego czasu kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1909 r. został zakupiony przez ministra rządu Fritza Wedla-Jarlsberga. Kiedy książę Olav poślubił księżniczkę Martę w 1929 r., Wedel-Jarlsberg rozwiązał problem miejsca, w których powinni żyć, przedstawiając im Skaugum jako możliwą oficjalną rezydencję, i para przeprowadziła się tam w tym samym roku.
Jednak w następnym roku cały główny budynek spłonął i trzeba było zbudować nowy dom. Architekt Arnstein Arneberg otrzymał zlecenie zaprojektowania nowego domu, który 1932 r. był gotowy dla pary koronnej.
Król Olav V mieszkał w Skaugum do 1968 r., kiedy to przeniósł się tam książę Harald i księżna Sonia. Mieszkali tam do lata 2001 roku, kiedy przenieśli się do nowo wyremontowanych apartamentów w Pałacu Królewskim.
Remont został wykonany w 2002 roku, a książę koronny Haakon i księżna koronna Mette-Marit mogli się wprowadzić w grudniu 2003 roku.
Podczas nazistowskiej okupacji Norwegii generał SS Wilhelm Rediess przebywał krótko w Skaugum, podczas gdy Reichskommissar Josef Terboven później sprawił, że posiadłość stała się jego oficjalną rezydencją w czerwcu 1940 r. Krótko po śmierci Hitlera Terboven został zwolniony ze stanowiska przez Karla Dönitza i popełnił samobójstwo w bunkrze na terenie dworu w dniu 8 maja 1945 r. Wcześniej tego samego dnia w bunkrze tym zastrzelił się dowódca SS w Norwegii, gen. Rediess.
Gospodarstwo Skaugum znajduje się wysoko ponad miastem Asker, pod wzgórzem Skaugumsåsen. Główny dom wznosi się ponad uprawianymi polami uprawnymi z jednej strony, z pięknym ogrodem i parkiem rozciągającym się na zachód od tylnej części budynku. W skład posiadłości wchodzi 48 hektarów ziemi uprawnej oraz 50 hektarów lasów.
Plany wykonane po pożarze w 1930 r. opierały się w jak największym stopniu na pierwotnym układzie, tak aby wykorzystać to, co pozostało z fundamentów i piwnic. Zdecydowano również, że jadalnia zachowa oryginalne wymiary.
W ten sposób plan budynku jest zgodny z pierwotnym układem litery L, z jednym głównym skrzydłem skierowanym w stronę ogrodu, a obiekty gospodarcze pogrupowane są w drugim. Połączenie niskiego dachu z jadalnią o wysokości 5 metrów i szerokości 8 metrów było architektonicznym wyzwaniem i oczywiście ograniczało konstrukcję. Postanowiono nie odbudować domu w tym samym stylu, ale w tym, który odzwierciedla przejście od neoklasycyzmu do funkcjonalizmu, z czystymi, prostymi liniami i rozwiązaniami funkcjonalnymi.
Skaugum został odbudowany z cegły zamiast drewna, który jest materiałem bardziej ognioodpornym. Ceglana fasada łączy powstający funkcjonalizm epoki, z elementami neoklasycyzmu. Cegła jest wyłożona kolorową sztukaterią, a rząd dużych okien na pierwszym piętrze odzwierciedla projekt pokojów recepcyjnych, które wychodzą jedna naprzeciw drugiej. Mniej ważne pokoje znajdują się na piętrze powyżej.
Architekt zaprojektował Skaugum jako dom, w którym życie rodzinne ma pierwszeństwo przed oficjalnymi rozrywkami i wydarzeniami. Różne pokoje zostały zaprojektowane również pod meble, które zostały uratowane przed płomieniami.
Główny dom został okresowo zmodernizowany. Najbardziej kompleksowa modernizacja została przeprowadzona w latach 2002-2003, kiedy główny dom został odnowiony, a apartamenty wybudowane dla księcia koronnego i księżnej koronnej.
W 2009 roku prace zostały wykonane na fasadzie głównego budynku i tarasów.
W Skagum są hodowane zwierzęta. W 2010 roku para koronna zdecydowała o obniżeniu produkcji mleka, co poskutkowało tym, że 24 lipca 2010 r. zlicytowano załogę około 110 krów i cieląt.
W przeciwieństwie do Pałacu Królewskiego i Oscarshall, Skaugum jest własnością prywatną rodziny królewskiej i dlatego nie jest otwarty dla publiczności. Książę koronny sam utrzymuje swą posiadłość. Podobnie jak wszystkie królewskie rezydencje w Norwegii, farma jest chroniona przez Królewską Straż.


3 komentarze:

  1. Swietny post! Szkoda wielka, ze nigdy nie sa pokazane, chociaz w skrawku, takie zupelnie prywatne wnetrza - np pokoje dzieciakow czy kuchnia, jezeli tam faktycznie cos kucharza H i MM.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny dom,który jest jednak skromniejszy od pałacu i przez to przytulniejszy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rezydencja pary książęcej jest piękna

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.