Tydzień z królem Filipem-dzień II: Szkolenie księcia


Książę Filip był pierwszym belgijskim książęcym dzieckiem, które otrzymało naukę w publicznych szkołach. Jako do pierwszej szkoły udał się do jezuickiego kolegium Saint-Michel w Etterbeek. Uczył się w tej francuskojęzycznej placówce do piętnastego roku życia. Spędził następnie trzy lata w niderlandzkojęzycznej szkole z internatem Zevenkerken w Sint-Andries w Brugiil w Zachodniej Flandrii. Jak widać, już od najmłodszych lat posługiwał się dwoma językami dominującymi w Belgii.
W latach 1978-1981 Filip kształcił się w belgijskiej Królewskiej Akademii Wojskowej w 118. promocji ,,Toutes Armes". W dniu 26 września 1980 r. został mianowany podporucznikiem i złożył przysięgę oficerską. 

Już w czerwcu 1981 r. książę został przeszkolony jako pilot w Szkole Podstawowej Sił Powietrznych w Gossoncourt. W styczniu 1982 roku, wraz ze studentami promocji 80A, rozpoczął zaawansowane szkolenie lotnicze na Alpha-Jet w Centrum Szkolenia w Sint-Truiden. 9 lipca 1982 roku otrzymał z rąk króla Baudouina swoje uprawnienia pilota.W bazie lotniczej Bierset, na Mirage V, książę zakończył szkolenie pilotażowe. Sam wykonał lot solo tego typu samolotem w dniu 6 października 1982 roku. W sumie podczas swojego treningu książę Filip wykonał 330 godzin lotu, w tym 30 solo! 28 października 1982 r. uzyskał certyfikat spadochroniarza. 

Następnie kontynuował szkolenie w Commando w Marche-les-Dames, a po locie w Pirenejach otrzymał certyfikat Commando, który dostał od króla 17 grudnia 1982 roku. Książę Filip pełnił wówczas funkcję dowódcy Plutonu w 3 Batalionie Spadochronowym w Tielen. 21 marca 1983 r. został awansowany na kapitana. 1 grudnia 1989 r. został awansowany na pułkownika. W 1989 roku uczestniczył w serii specjalnych sesji w Royal Higher Defence Institute. 


Od września 1983 roku uczęszczał na zajęcia na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, gdzie w 1985 r. otrzymał dyplom magistra nauk politycznych. Kontynuował naukę przez dwa miesiące w Trinity College w Oksfordzie


W dniu 25 marca 2001 r. książę został powołany na stanowisko generała w wojsku lądowym i powietrznym oraz na stopień admirała w Wojsku Morskim. Od września 1992 r. otrzymywał publiczne dotacje, aby otoczyć się własnymi doradcami, oprócz swoich rodziców i stryja. Wynosiła ona 14 milionów belgijskich franków rocznie.


Został awansowany na generała porucznika i wiceadmirała w roku 2010.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.