Księżna Mette-Marit


Księżna Mette-Marit urodziła się 19 sierpnia 1973 roku jako Mette-Marit Tjessem Høiby. Jej rodzice to Marit Tjessem i Sven Olav Bjarte Høiby. 
Ma troje starszego rodzeństwa: braci Espena i Pera oraz siostrę Kristin. Jej rodzice rozwiedli się w 1984 roku, a Mette mieszkała głównie z matką, co poskutkowało silną więzią między nimi, co widać do dziś.Mette ukończyła szkołę średnią w Kristiansand Katedralskole w 1994 roku. W czasie swojej nauki w liceum spędził rok za granicą jako student wymiany w Wangaratta High School w Australii. Jako nastolatka stała się jednym z liderów lokalnego klubu młodzieżowego i pomagała organizować dyskoteki w każdy piątek. Ponadto była zapaloną siatkarką, a nawet zaczęła niektóre kursy, aby móc sędziować na meczach.


Po ukończeniu szkoły średniej Mette-Marit zakosztowała wolności i wyprowadziła się z rodzinnego miasta. Dużo wtedy imprezowała, różne używki nie były jej obce. Po jednej z przelotnych znajomości, z Mortenem Borgem, okazało się, że jest w ciąży. 13 stycznia 1997 roku, Mette-Marit urodziła syna, Mariusa. Chłopcem głównie zajmowali się dziadkowie oraz rodzeństwo Mette, a ona w tym czasie próbowała skończyć jakąś szkołę.


W między czasie uczęszczała do prywatnej szkoły Bjørknes, a w 1997 r. napisała Examen philosophicum (wstępne egzaminy uniwersyteckie), a także egzaminy z chemii i technologii informacyjnej w Agder University College. W latach 2000-2002 studiowała etykę na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo.


Mette-Marit po raz pierwszy spotkała się z księciem Haakonem w 1996 r., kiedy była w ciąży z Mariusem, a następnie spotkali się ponownie latem 1999 r. na festiwalu muzyki rockowej w Kristiansand lub na festiwalu w Quart. To drugie spotkanie powoli przerodziło się w poważny związek. Kiedy Mette-Marit zaczęła szkołę w Oslo bez miejsca do życia, Haakon zaprosił ją, by zamieszkała z nim. Wahała się, by zmienić status związku, ale wytrwałość Haakona ostatecznie się opłaciła. Z powodu burzliwej przeszłości Mette, media natarczywie traktowały parę. Oboje jednak byli zdecydowani by być razem i z czasem Mette-Marit była wprowadzana na salony i oswajana z mediami.


1 grudnia 2000 roku ogłoszono oficjalne zaręczyny między księciem koronnym Haakonem, a Mette-Marit Tjessem Hoiby. Ślub pary odbył się 25 sierpnia 2001 roku. Już od zaręczyn przyszła księżna odbywała oficjalne wyjścia razem z narzeczonym oraz brała lekcje etykiety na Pałacu Królewskim.


W 2003 r. księżna uczestniczyła w kursach w Wyższej Szkole Orientalistycznej i Afrykańskiej na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie podjęła się egzaminów z doświadczeń rozwojowych, teorii rozwoju, HIV / AIDS i rozwoju oraz globalnego kryzysu dla uchodźców. Księżna Mette-Marit spędziła także trzy miesiące jako obserwator w Norweskiej Agencji ds. Współpracy Rozwojowej (Norad), gdzie skupiła się na problemach HIV / AIDS.


Pierwsza córka Mette i Haakona oraz przyszła królowa Norwegii, Ingrid Alexandra, urodziła się 21 stycznia 2004 roku. Jej drugi syn i pierwszy syn Haakon, Sverre Magnus urodził się 3 grudnia 2005 roku. Rodzina mieszka w rezydencji Skaugum.


Jesienią 2008 roku Mette-Marit rozpoczęła naukę w niepełnym wymiarze godzin w BI Norwegian School of Management w Oslo, gdzie ukończyła studia magisterskie w 2012 roku.


Księżna Mette-Marit jest głęboko zaangażowana w szeroki zakres obowiązków krajowych i międzynarodowych. Literatura, młodzi w Norwegii, przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój, zdrowie psychiczne i globalne problemy zdrowotne to tylko niektóre z nich. Integracja społeczna, zdrowie psychiczne, młode przywództwo, globalne problemy zdrowotne, przedsiębiorczość i kwestie środowiskowe to inne zagadnienia. Mette-Marit jest patronem Norweskiego Czerwonego Krzyża i kilku innych organizacji. Poprzez Fundację Pary Książęcej, księżna przyczynia się do projektów wspierających młodych ludzi zagrożonych. Podczas licznych wizyt reprezentujących Norwegię księżna królewska aktywnie promuje norweski handel i przemysł, kulturę, architekturę i wzornictwo.


Od 2001 roku, księżna, aktywnie uczestniczy w pracach związanych z HIV / AIDS. W kwietniu 2006 roku została mianowana Specjalnym Przedstawicielem UNAIDS. W tym charakterze podróżowała do Nikaragui, na Ukrainę i do Mali, a kilkakrotnie kierowała norweskimi delegacjami na odbywającą się co dwa lata Międzynarodową konferencję na temat AIDS. Głównym celem księżnej jest wzmocnienie przywództwa młodzieży i nawiązanie międzynarodowego partnerstwa w odpowiedzi na AIDS.


W 2010 r. księżna Mette-Marit została mianowana Młodym Globalnym Liderem w ramach Światowego Forum Ekonomicznego, a w 2012 r. została członkiem międzynarodowej Rady Fundacji Global Shapers Community. The księżna została uznana za wiodącego światowego myśliciela magazynu Foreign Policy Magazine w 2016 r. W tym samym roku została również uznana przez Fast Company za jedną z najbardziej kreatywnych osób w biznesie.


W 2015 r. księżna koronna i Kate Roberts, wiceprezes Global Health non-profit Population Services International (PSI) utworzyły Maverick Collective. Melinda Gates podzieliła się swoją wizją i została współprzewodnicząca. The Maverick Collective został uruchomiony podczas konferencji Women Deliver w Kopehadze w maju 2016 r. I jest inicjatywą mającą na celu zaangażowanie innych kobiet do korzystania z ich zasobów głosowych, intelektualnych i finansowych, aby poprawić zdrowie kobiet na całym świecie i pomóc w zakończeniu skrajnego ubóstwa.


W dniu 26 kwietnia 2017 r. księżna przejęła rolę ambasadora literatury norweskiej na arenie międzynarodowej. Norwegia została wybrana jako Gość Honorowy na Frankfurckie Targi Książki w 2019 roku, a Mette-Marit będzie uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach związanych z projektem Guest of Honor. Jej rola w promowaniu literatury norweskiej będzie miała międzynarodowe ramy i wykroczy poza Targi Książki w 2019 roku. Norweska literatura zyskuje coraz większą popularność za granicą, a księżna koronna będzie pracować nad dalszą poprawą tej pozycji.


Księżna Mette-Marit głęboko boi się latania. Dzięki terapii i pomocy Haakona i jej brata uczy się kontrolować swój strach. Wykonuje swoje królewskie obowiązki, pomimo strachu, nawet jeśli chodzi o latanie. Ale biorąc pod uwagę okazję, Mette-Marit zrozumiale wybiera inne środki transportu zamiast latania.


Zainteresowania księżnej Mette-Marit obejmują rekreację na świeżym powietrzu, ćwiczenia fizyczne, literaturę, film i teatr. Para książęca prowadzi aktywne życie rodzinne i spędzają dużo czasu z dziećmi, które korzystają z zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu, od jazdy na nartach w zimie do żeglarstwa i wędrówek w innych porach roku.


3 komentarze:

 1. Mette-Marit wykonała naprawdę ogromną pracę, by stać się księżną, zresztą robi to nadal do dzisiaj. Nie wiedziałam, że grała w siatkówkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Jej historia jest tak niesamowita że aż dziw że Hollywood nie wpadło jeszcze na pomysł ekranizacji!
   Śliczne zdjęcia w poście

   Usuń
 2. Rzeczywiście przeszła dużą przemianę,aby stać się tym,kim jest.
  Na zdjęciach z dzieciństwa widać,jak Marius jest do niej podobny,ale na tych z młodości można zobaczyć już podobieństwo do Ingrid.
  Lęk wysokości i strach przed lataniem jest czymś okropnym.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.