Norweska rodzina królewska na Svalbardzie


Wczorajszy dzień król Harald, królowa Sonia, książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Marta Luiza, księżniczka Ingrid Alexandra, książę Sverre Magnus, Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah spędzili na Svalbardzie.Ostatni tydzień wakacji norweska rodzina królewska spędziła na pokładzie jachtu Norge, który wczoraj zawinął do Svalbardu. Tutaj rodzina odwiedziła Centrum Uniwersyteckie (UNIS) i Muzeum Svalbard.Para królewska i reszta rodziny królewskiej została powitana przez gubernatora Kjerstina Askholta, gdy znaleźli się na Svalbardzie.


Tło oficjalnej wizyty w Longyearbyen to znak 25-lecia Centrum Uniwersyteckiego w Svalbard (UNIS). W centrum rodzina królewska spotkała się z przewodniczącym miejscowej rady Longyearbyena Arildem Olsenem i dyrektorem UNIS Haraldem Ellingsenem.


Centrum Uniwersyteckie w Svalbard jest norweską spółką państwową, która zajmuje się badaniami i zapewnia kształcenie z wiedzy o Arktyce na poziomie uniwersyteckim. Centrum jest w całości własnością Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, a uczelnie w Oslo, Bergen, Tromsø, NTNU i NMBU powołują zarząd. Centrum jest najbardziej wysuniętą na północ instytucją badawczą i szkolnictwa wyższego na świecie, w Longyearbyen na 78 ° szerokości geograficznej północnej. Oferowane kursy dzielą się na cztery główne dyscypliny naukowe: biologia arktyczna, geologia arktyczna, geofizyka arktyczna i technologia arktyczna.


Reżyser Harald Ellingsen przedstawił prezentację Centrum Uniwersyteckiego od jego powstania w 1993 r., do centrum szybkiego rozwoju, którym jest dziś. W ubiegłym roku w ośrodkach uczyło się 794 studentów z 45 krajów.


Z okazji jubileuszu królowa Sonia przekazała jedno ze swych dzieł w darze Centrum Uniwersyteckiemu. Dzieło nosi nazwę "Isgrotte".Po wizycie w Centrum Uniwersyteckim rodzina udała się do Muzeum Svalbard w Longyearbyen. Muzeum Svalbard zostało założone w 1979 roku i jest muzeum historii i kultury dla Svalbardu i Arktyki. Zbiory muzeum składają się z artefaktów, fotografii, sztuki i książek oraz ponad 40 000 obiektów.


To król Harald i królowa Sonia otworzyli w 2006 roku nowe muzeum Svalbard. Następnie regularnie odwiedzali muzeum i wykazywali duże zainteresowanie naturą i historią związaną z archipelagiem. Tym razem zobaczyli wystawę poświęconą wielorybnictwu norweskich i rosyjskich rybaków, którzy mieli swoją bazę na Svalbardzie. Był też czas, aby przyjrzeć się wystawie poświęconej rosyjskiej baletnicy Maji Michaiłownej Plisieckiej, która dorastała w rosyjskiej kolonii na wyspie.


Muzeum jest naturalnym i kulturowym muzeum historii, które przekazuje szeroką i kompleksową wiedzę na temat historii i warunków naturalnych na Svalbardzie i przedstawia naturalne i kulturowo-historyczne miejsce Svalbardu w Norwegii i Arktyce.


2 komentarze:

  1. Dzieciaki przeurocze!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ dzieci wyrosły.
    Miło,że w czasie wakacji cała rodzina zdecydowała się na wyjście.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.