Nowości z norweskiej rodziny królewskiejNorweska rodzina królewska wraca do obowiązków po wakacjach. Wczoraj księżna Mette-Marit udała się do Riksteatret.W tym teatrze odbyła się premiera spektaklu na podstawie książki Olaug Nilssen ,,Tung tids tale". Po przedstawieniu odbyła się rozmowa autorki z premier Erną Solberg o tym jak książka może wpłynąć na życie człowieka.

***Dziś z kolei książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili Jessheim w Akershus, gdzie odwiedzili OrbitArena i świątynię buddyjską.

OrbitArena to miejsce, które od 50 lat pomaga znaleźć pracę osobom jej nieposiadającym. Można tam pakować prezenty, sztućce czy owoce. OrbitArena ściśle współpracuje z przemysłem w zakresie praktyk pracy, rekrutacji do regularnej pracy i pomocy w zakresie monitorowania zwolnień lekarskich.Para książęca przyglądała się pracy pracowników, sami również próbowali zapakować kosz owoców oraz rozmawiali z pracownikami i członkami zarządu.

W 1968 r. gminy w Górnym Romerike założyły spółkę Eidsvoll Industri w celu stworzenia dostosowanych miejsc pracy. W 2008 roku spółka przekształciła się w OrbitArena. Firma jest przede wszystkim spółką akcyjną będącą własnością gminy / powiatu, zatrudniającą około 40 zwykłych pracowników, około 40 zatrudnionych w dziale pracy stałej i mającą około 80 miejsc w innych usługach.Następnie para książęca udała się do świątyni buddyjskiej Quan Âm Hall, gdzie swą siedzibę ma Wietnamskie Towarzystwo Buddyjskie.Wietnamskie Towarzystwo Buddyjskie jest jedną z największych społeczności buddyjskich w Norwegii, z ponad 6000 członkami w całym kraju. Haakon i Mette zostali powitani kwiatami lotosu. Następnie goście zdjęli buty i boso do świątyni, w towarzystwie lidera i doradcy społeczności, Bikkhu Thích Trí Minh.Społeczność powstała w 1982 roku, kilka lat po przybyciu pierwszych łotewskich wietnamskich uchodźców do Norwegii. Dzisiejsi członkowie społeczeństwa składają się głównie z Norwegów o pochodzeniu wietnamskim. Wietnamskie Towarzystwo Buddyjskie ma dzisiaj kilka świątyń w Norwegii, a także kilka stowarzyszonych lokalnych stowarzyszeń. Społeczność jest powiązana ze związkami buddyjskimi i stoi na czele świątyni Khuong Viet w Lørenskog.Para książęca wzięła obserwowała nabożeństwa, pokaz tradycyjnych tańców oraz porozmawiali z członkami wspólnoty.

***

Z okazji 50-lecia małżeństwa króla Haralda i królowej Sonii 29 sierpnia o godzinie 15.00 odbędzie się nabożeństwo w katedrze w Oslo. Obecne będą dzieci pary i księżniczka Astrid.

Źródła zdjęć: Kongehuset, Belga Image

2 komentarze:

  1. Mette bardzo ładnie wyglądała.Stylizacje nie powalają,ale są eleganckie i skromne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Księżna szczególnie dobrze wygląda w tym komplecie z czarnym sweterkiem i jasną spódnicą z czarnym dołem - kreacja ładnie wyszczuplająca (aż sobie zapisałam zdjęcie, żeby się inspirować :-))

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.