Ostatnie wyjścia norweskiej rodziny królewskiej


Wczoraj para królewska z balkonu Pałacu Królewskiego w Oslo obserwowała pokaz Gwardii Królewskiej.

***

W tym samym czasie para książęca była w Måløy, gdzie otworzyli Måløyraidsenteret-Centrum, które opowiada zwiedzającym o walkach wojennych w Måløy podczas II wojny światowej.


W Måløy odbyła się ważna dla Norwegów walka między siłami niemieckimi okupującymi Norwegię, a siłami aliantów. Wśród oddziałów alianckich znajdowała się tak zwana kompania Linge, której dowódcą był Martin Linge. Linge w swej kompanii zgromadził norweskich ochotników do walki z okupantem. Niestety sam Linge nie przeżył tego starcia.


Duża część wystawy poświęcona jest Linge i jego kompanii. Daje wgląd w to, jak Linge zbudował swoją kompanię ochotników norweskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii i jak walczyli w okupowanej Norwegii.

Centrum powstało w wyniku pracy wielu mieszkańców, którym zależało na zachowaniu historii ich miejsca zamieszkania dla przyszłych pokoleń. Wczoraj wszyscy ci ludzie świętowali otwarcie Centrum z parą książęcą.

Po otwarciu Måløyraidsenteret zaproszono parę książęcą na imprezę folkową na placu w Måløy, gdzie lokalni żołnierze i uczniowie szkół zadbali rozrywkę.


Następnie udano się pod wojenny pomnik żołnierzy, którzy zginęli pod Måløy. Przedstawiciele Sił Zbrojnych położyli wieniec i uczczono poległych minutą ciszy. Stamtąd udano się do centrum i Lingeparken. Uwzględniono flagi wszystkich narodów uczestniczących w Måløyraidet.


Przy pomniku Martina Linge'a para książęca spotkała się z przedstawicielami rodziny Linge i weteranami należącymi do Kompani Linge. Weterani są nosicielami ważnych historii. Niektóre z tych opowieści są teraz zabezpieczone dla potomności za pośrednictwem Måløyraidsenteret.


Przed opuszczeniem Måløy, para książęca odwiedziła również lokalną firmę Local Host. Firma rozwinęła się z małej firmy rozpoczynającej działalność, aby stać się firmą zatrudniającą 35 pracowników. Firma specjalizuje się w obsłudze firm z poza Norwegii.

***

Dzień wcześniej wieczorem Janne Lunde spotkała księcia Haakona i Księżną Mette-Marit w Selje. Kobieta poszła wieczorem do sklepu i natknęła się na parę książęcą , która odwiedziła kościół w Selje i właśnie wracali na jacht Norge, który stał w porcie Selje. Para książęca porozmawiała w Janne i zgodzili się na zdjęcie.


***

We wtorek księżniczka Marta Luiza ze swą przyjaciółka i wspólniczką uczestniczyła w spotkaniu promującym nową książkę Cappelen Damm.

***

Natomiast wczoraj księżniczka Marta Luiza wzięła udział w egzaminie na dżokeja kłusującego, który zdała celująco.


Źródła zdjęć: Kongehuset, Belga Image, NTB Scanpix

2 komentarze:

  1. Ważne, że powstają takie ośrodki pamięci i jeszcze lepiej,że wsparcia udzielają im członkowie rodzin królewskich,których rola w kultywowaniu tradycji i podtrzymywaniu historii jest jedną z najważniejszych.
    Mette świetnie wygląda w bieli.

    OdpowiedzUsuń
  2. To ważne, by pamiętać o tych, którzy w czasie próby zachowali swój honor. Księżna wyglądała bardzo ładnie :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.