Otwarcie domu rodzinnego królowej Sonii jako muzeum+Mette-Marit na spotkaniu


27 sierpnia królowa Sonia otworzyła swój dom rodzinny jako część muzeum w Maihaugen w Lillehammer. Królowej towarzyszył mąż, dzieci i synowa.
Dom zbudowano w latach '30 ubiegłego wieku przy alei Tuengen 1b w Oslo. Sonia mieszkała w nim razem z rodzicami i rodzeństwem. Gdy Sonia i Harald zaczęli się spotykać, ten dom był jednym z niewielu miejsc gdzie mogli się spotykać. Z czasem jednak dziennikarze zaczęli nękać mieszkańców gdy wybuchły plotki o romansie pary. Po ogłoszeniu zaręczyn w domu Sonii zorganizowano jedną sesję fotograficzną.Jakiś czas temu teren z domem pod numerem 1b został wykupiony i podjęto decyzję o jego wyburzeniu. Jednak władze muzeum (a raczej swego rodzaju skansenu) zaproponowały przeniesienie domu do Maihaugen i stworzenie w nim części muzealnej dotyczącej architektury lat '30 w Norwegii oraz tego, w jakim otoczeniu dorastała królowa.
27 sierpnia nadszedł dzień oficjalnego otwarcia, na które przybyła rodzina królewska. Królowa Sonia wygłosiła okolicznościowe przemówienie, a następnie przyszedł czas na zwiedzanie. Para królewska na pewno z nostalgią zwiedzała znajome wnętrza. Fotografom udało się uwiecznić na zdjęciach parę królewską w analogicznych pozach jak pięćdziesiąt lat wcześniej w czasie narzeczeństwa pary.
Turyści będą mogli zwiedzić dom od dzisiejszego dnia w ramach zwiedzania całego muzeum w Maihaugen.Królowa kilka dni wcześniej udzieliła wywiadu Vilde Helljesen w rodzinnych murach.


***


28 sierpnia księżna Mette-Marit wzięła udział w spotkaniu literackim w KunstStallen. Spotkanie to było częścią LitteraturOslo - nowego międzynarodowego festiwalu literatury organizowanego po raz pierwszy w tym roku.

Mette poprowadziła rozmowę z Kjersti Annesdatter Skomsvold i Geirem Gulliksenrm. Punktem wyjścia były ich nowe książki, które ukażą się na jesieni, ale księżna miała już okazję się z nimi zapoznać.


Księżna przyznała, że obie powieści są wyjątkowe, ale mają też punkty wspólne: opisują związki ludzi sobie najbliższych oraz pokazują jak dramatyczne, trudne i cudowne może być ludzkie życie.


Kjersti Annesdatter Skomsvold debiutowała w 2009 roku. Jej debiutancka książka otrzymała nagrodę debiutanta Tarjei Vesaas, a także więcej nominacji. Debiutancka powieść otrzymała ogromną uwagę, gdy została wydana w USA i Wielkiej Brytanii jesienią 2011, a wiosną 2014 roku powieść trafiła na deski Teatru Narodowego.


Geir Gulliksen jest autorem i redaktorem wydawniczym. Zadebiutował w 1986 roku. Pisał wiersze, eseje, sztuki teatralne, powieści i książki dla dzieci. Książki Gully'ego zostały nominowane do wielu nagród, a w 2014 roku otrzymał nagrodę Aschehouga za całokształt twórczości.

Obecna na spotkaniu była również mama księżnej-Marit Tjessem.


Źródła zdjęć: NTB Scanpix, Belga Image, Kongehuset.

4 komentarze:

 1. To na pewno wspaniałe uczucie dla Królowej wiedzieć że jej rodzinny dom nie zostanie zniszczony
  Podoba mi się pomysł odtworzenia zdjęcie sprzed lat przez parę królewską

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrzac na dawne zdjecia potwierdza sie wrazenie, o ktorym juz ktorys z czytelnikow wspominal, ze rodzina sonii musiala byc dobrze zamozna.
  Czy po wyprowadzce Sonii mieszkali tam rodzice ? Czy sonia miala rodzenstwo? Czy po smierci jej rodzicow dom stal pusty? Mozeszcos wiecej nt napisac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wyprowadzce Sonii, mieszkała tam jej mama (tata już nie żył).
   Sonia miała troje starszego rodzeństwa, ale jeden brat zmarł zanim się urodziła.
   Planuję osobne posty o rodzinnym domu Sonii i jej rodzinie, ale nie wiem kiedy uda mi się o tym napisać.

   Usuń
  2. Wspaniale! Czekam z niecierpliwoscia! (Acz cierpliwie ;))

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.