Rezydencje luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej

Pałac Wielkoksiążęcy w Luksemburgu


Pałac Wielkoksiążęcy, położony jest w samym sercu Luksemburga, jest oficjalnym pałacem Wielkiego Księcia i jest używany do wszystkich oficjalnych funkcji. Jest własnością państwa i jest jednym z dwóch pałaców udostępnionych Wielkiemu Księciu na mocy Konstytucji Luksemburga.Zamek Berg


Zamek Berg jest główną rezydencją Wielkiego Księcia i jego rodziny. Jest to druga z rezydencji udostępnionych Wielkiemu Księciu w ramach Konstytucji przez państwo.

Zamek Fischbach


Zamek Fischbach jest własnością prywatną rodziny wielkoksiążęcej. Po II wojnie światowej był domem wielkiej księżnej Charlotte aż do jej śmierci w 1985 roku. Była to rezydencja (przyszłego) wielkiego księcia Henryka i jego rodziny aż do jego akcesji w 2000 roku. Obecnie jest rezydencją jego ojca, wielki księcia Jeana.

Cabasson


Rodzina wielkoksiążęca posiada willę wakacyjną w Cabasson na Lazurowym Wybrzeżu. Została kupiona przez Wielką Księżną Charlotte w 1949 roku.

4 komentarze:

 1. Świetny post :) w gimnazjum byłam w Luksemburgu ale niestety wtedy nie miałam nawet pojęcia że panuje tam jakiś książę więc nawet nie zrobiłam zdjęcia na tle pałacu :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Niewielu tych rezydencji w porównaniu z innymi monarchiami,ale adekwatnie do powierzchni kraju.

  OdpowiedzUsuń
 3. A gdzie mieszkają dzieci pary książęcej np następcy tronu też w pałacu czy w jakimś prywatnym domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio Felix i Claire mieszkali w Genewie, więc mieszkali w prywatnym domu. Sebastian i Alexandra do niedawna uczyli się za granicą, więc gdy byli w Luksemburgu mieszkali z rodzicami. A Guillaume i Stephanie przeprowadzają się teraz do Londynu, więc będą mieszkać również w prywatnym domu. Myślę, że dotąd również w takim mieszkali.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.