Ślubny tydzień z Haraldem i Sonią-dzień IV: Uroczystości przedślubne


Na kilka dni prze ślubem w jednej z sal Pałacu Królewskiego w Oslo książę Harald i Sonia Haraldsen odbierali prezenty ślubne. Odbyło się to w dwóch turach.

Uroczystości przedślubne rozpoczęły się od powitania gości 27 sierpnia. Najpierw do portu w Oslo przybył duńska jacht Dannebrog, a na jego pokładzie była księżniczka Margrethe i książę Henrik. Oboje cieszyli się dużą popularnością w Norwegii po zeszłorocznym ślubie i niedawnych narodzinach syna. Parę w porcie powitał król Olav i narzeczeni-książę Harald i Sonia Haraldsen.

Księżniczka Margrethe i król Olav

Praktycznie resztę dnia para spędziła na witaniu gości na lotnisku Fornebu w Olso.


Księżniczka Ragnhil i jej mąż, Erling Lorentzen


Powitanie księżnej Margarethy i jej syna Flemminga oraz jego żony

Wielka księżna Josephine-Charlotte, król Olav i król Baudouin

Wieczorem miał się odbyć uroczysty bal, lecz odwołano go przez sowiecką inwazję na Czechosłowację. Mimo to, w Pałacu Królewskim odbył się skromny obiad dla przybyłych gości.

28 sierpnia do Norwegii napłynęły wieści z Wielkiej Brytanii o śmierci księżnej Mariny. Z racji bliskich relacji króla Olava z brytyjską rodziną królewską (swego czasu plotkowano nawet o ślubie Olava właśnie z Mariną po śmierci ich małżonków), zastanawiano się czy król nie przełoży ślubu, ale Olav nie zdecydował się na to.Od prawej: król Olav, trochę dalej księżniczka Margrethe i książę Henrik, za nimi księżniczka Astrid, książę Harald i Sonia Haraldsen, a obok kobiety w bieli-księżniczka Ragnhild

Rano, król Norwegii, książę koronny Harald i panna Haraldsen towarzyszyli swoim gościom na wystawie sztuki współczesnej w Høvikodden Art Center w Bærum, pod Oslo. 

Księżniczka Astrid, księżna Margaretha i Sonia

Od prawej: król Olav, trochę dalej księżniczka Astrid i Johan Ferner, księżniczka Margrethe i książę Henrik, książę Harald i Sonia Haraldsen

Po wizycie na wystawie zorganizowano lunch w Munkebakken, Lysaker w Bærum, gdzie armator Niels Werring i jego żona, Else Werring, która była związana z dworem królewskim, byli gospodarzami wielu członków rodzin królewskich.

Sonia i księżna Margaretha

Wieczorem Rząd Królestwa wydał państwowy bankiet na cześć Księcia Koronnego i panny Haraldsen w Zamku Akershus. Było to bardzo efektowne wydarzenie, w którym strój, zgodnie z dobrą skandynawską tradycją, był pełen gali. 350 gości na bankiecie - oprócz Norweskiej Rodziny Królewskiej, rodziny Haraldsen i Rządu Królestwa: król i królowa Danii, księżniczka Margrethe i książę Henrik z Danii, księżniczka Margaretha z Danii (ciotka księcia Haralda , wdowa po księciu Axelu z Danii), hrabia Flemming i hrabina Ruth z Rosenborg oraz inni goście, którzy już przybyli, podobnie jak prezydent Finlandii, a także niektórzy członkowie korpusu dyplomatycznego.


Długi orszak oficjalnych samochodów przywiózł gości na tereny Zamku, przejeżdżając obok linii żołnierzy Królewskiego Oddziału, prezentujących broń. Premier, Per Borten i jego żona Magnhild przyjęli gości w Sali Zamku Christiana IV i poprowadzili gości zarówno do Romerikssalen (Sala Romerike), jak i do Margaretasalen (sala Margareta), gdy tylko norweska rodzina królewska przybyła. 

Polityk Ole Myrvoll z żoną

Polityk Kåre Willoch z żoną Anne Marie
Sonia podnosi chusteczkę, która upadła żonie premiera

Król i Książę Koronny nosili szarfę orderu świętego Olafa, najwyższego orderu Norwegii, natomiast Sonia Haraldsen nosiła bardzo elegancką sukienkę z haftem, który przykryty był długim płaszczem. Przy głównym stole bankietowym Sonia siedziała między królem a jej przyszłym mężem. Wydarzenie to było początkiem głównych ceremonii oficjalnych, których zwieńczeniem był ślub, następnego popołudnia.

Księżniczka Margrethe i książę Henrik


Premier Per Borten z żoną

Przedstawiciele SamiKról Olav, król Frederik, królowa Ingrid

2 komentarze:

  1. Śluby dawniej odbywały się z większą pompą.Dziś ogranicza się do zazwyczaj jednego przyjęcia przedślubnego i na tym się kończy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjny post nigdy wcześniej tych zdjęć nie oglądałam

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.