Ślubny tydzień z Haraldem i Sonią-dzień V: Obchody 50 rocznicy ślubu


Dziś przypada dokładnie 50 rocznica ślubu króla Haralda i królowej Sonii. Z tej okazji w katedrze w Oslo, tej samej w której pięćdziesiąt lat wcześniej para składała przysięgę małżeńską, zorganizowano nabożeństwo, na które przybyła para królewska z dziećmi i wnukami (z czego obecność wnuków nie była zapowiedziana).


Jeszcze przed uroczystością opublikowano zdjęcie Haralda i Sonii w otoczeniu rodziny (pierwsze zdjęcie w poście oraz serię nowych oficjalnych fotografii, które wykonał Heiko Junge.

Harald i Sonia na mszę przyjechali tym samym samochodem, z którego korzystali w dniu ślubu: Lincoln Continental 1966.
Tak jak 50 lat wcześniej droga z Pałacu Królewskiego do Katedry została przystrojona flagami i kwiatami, a wzdłuż niej zabrały się setki ludzi.


Wśród zaproszonych na nabożeństwo znalazła się też księżniczka Astrid, mama księżnej Mette-Marit-Marit Tjessem czy premier Norwegii, Erna Solberg. 
Wśród zaproszonych znalazło się też 200 chętnych, którzy składali swe kandydatury drogą elektroniczną. Wpłynęło ponad 3 500 zgłoszeń, a wybrano pierwszych 200 osób.
W katedrze znalazł się też Marius Borg Hoiby, syn księżnej Mette-Marit, ale nie znalazłam jego zdjęć.
Nabożeństwo odprawiła biskup Oslo Kari Veiteberg i proboszcza katedry Elisabeth Thorsen.Fragmenty Biblii odczytała Ingrid Alexandra i Maud Angelika oraz księżniczka Marta Luiza.Nabożeństwo uświetnił występ śpiewaka Nilsa Becha oraz tancerki baletowej Silas Henriksen.Pod koniec nabożeństwa członkowie rodziny królewskiej zapalili świece przy ołtarzu.Z okazji rocznicy ślubu królowa Sonia zaprojektowała dla członkiń rodziny królewskiej broszki w kształcie wstążki z małym medalionem, a dla panów-spinki do rękawów z tym samym motywem. Wszyscy dziś je założyli.Wieczorem odbyło się przyjęcie w Pałacu Królewskim dla rodziny i najbliższych przyjaciół pary królewskiej z okazji rocznicy.Źródło zdjęć: NTB Scanpix

6 komentarzy:

 1. Piękna,rodzinna uroczystość.
  Rozumiem młodość młodością,ale nic by się nie stało Ingrid,jakby do kościoła na uroczyste nabożeństwa poświęcone dziadkom,a zarazem parze królewskiej nie ubrała tenisówek,które nosi do szkoły,na boisko.Powinny być jakieś granice,a już na pewno powinna ich przestrzegać następczyni tronu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie co do obuwia to czy najmłodsza corka Marty ma buty na wysokim obcasie a chyba nie ma jeszcze 10 lat?
   I pytanie nie na temat postu ale czy wam też nie otwierają się królewskie rezydencje w zakładce luksemburska rodzina królewska

   Usuń
  2. Emma w przyszłym miesiącu skończy dziesięć lat i faktycznie-na sesji zdjęciowej nosiła czarne buty na kilkucentymetrowym szerokim obcasie, ale już w kościele miała białe buty na niskim obcasie.
   Co do pytania: królewskie rezydencje powinny się już otwierać.

   Usuń
  3. Naprawde myslisz, ze Nastepcy Tronu nie stać na kilka par trampek dla dziecka??

   Usuń
 2. Katolicka ksiadz Elizabeth 🤔

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od początku coś mi nie pasowało, ale nie wiedziałam co ;) Źle przetłumaczyłam-chodziło o proboszcz katedry.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.