Ślubny tydzień z Haraldem i Sonią-dzień VII: Ceremonia ślubu


Ceremonia ślubna księcia Haralda i Sonii Haraldsen odbyła się o godz. 17.00 29 sierpnia 1968 r. Oslo zdobiły flagi i kwiaty, a w wielu oknach wystawiono zdjęcia i monogramy księcia i i przyszłej księżnej. Prawie 3 000 żołnierzy reprezentujących wszystkie oddziały sił zbrojnych stanęło ramię w ramię, podążając drogą procesyjną od Pałacu Królewskiego do katedry w Oslo.


Zaproszenie na ślub księcia Haralda i Sonii Haraldsen


Pierwsi goście weselni z około 850 zaproszonych zaczęli przybywać do katedry w Oslo o 15:00. Katedra została ozdobiona ponad 2500 róż, margerytkami, frezjami, słodkim groszkiem i mieczykami. O 16:30 zaczął wybijać kurant w Ratuszu w Oslo, a procesja z 19 samochodów wyjechała z Pałacu. Książę Harald jechał w jednym z pierwszych samochodów ze swoim drużbą, hrabią Flemmingem Valdemarem z Rosenborga.
Oblubienica weszła do kościoła wsparta na ramieniu króla Olafa, do tonów "Trumpet Tune and Air" Henryka Purcella. Podczas ceremonii ślubnej Norweskie Studenckie Towarzystwo Chóralne (męski chór) zaśpiewało hymn "Herre Gud ditt dyrek navn og ære" (Nasz Pan Bóg, Twoje Najcenniejsze Imię i Honor), a śpiewaczka operowa, Aase Nordmo Løvberg, śpiewała hymn " Alt står i Guds Faders hånd "(Wszystko spoczywa w rękach Boga Ojca).Dr Fridtjov Birkeli, biskup Oslo, przeprowadził tradycyjną, krótką luterańską ceremonię ślubną. biskup Oslo wygłosił kazanie, w którym powiedział, że "nowa i bardzo silna więź została stworzona między rodziną królewską a narodem norweskim", odnosząc się do oblubienicy i przyszłej królowej będącej norweską obywatelką.
Następna była wymiana obrączek. Para uklękła, aby wymienić pierścienie i otrzymać błogosławieństwo biskupa. Nowa księżna królewska Norwegii dygnęła w stronę teścia, króla Olava i wróciła z mężem na swoje miejsca. Uroczystość kontynuowano czytając Biblię i modlitwę.
Para młoda opuściła katedrę w rytm "Preludium E-dur" Jana Sebastiana Bacha i spotkali się z radością i gratulacjami od tłumów oczekujących na zewnątrz. Za nimi szły druhenki: Ian Henriksen, Anita Henriksen, Ingeborg Lorentzen i Lis Haraldsen oraz drużba i druhna-Ilmi Riddervold. Dwie salwy z 21 dział zostały wystrzelone z Twierdzy Akershus.Król Olav V gościł 225 gości na bankiecie weselnym i balu w Pałacu Królewskim w Oslo. Nowożeńcy przybyli o 19:00 i pojawili się na balkonie Pałacu Królewskiego, rozkoszując się ogromnym tłumem. Król Olav V dołączył do pary na balkonie, ponownie ku wielkiej radości tłumu. Następnie wykonano oficjalne zdjęcia i udano się na bankiet, który odbył się w wielkiej jadalni. Książę Koronny i księżna koronna siedzieli przy głównym stole, ozdobionym różowymi różami, z królem Norwegii po prawej stronie nowej księżnej królewskiej i księżnej Margarethy z Danii po lewej stronie księcia Haralda. Podczas bankietu wygłaszali przemówienia król Olav V, książę koronny Harald i Bernt Ingvaldsen, przewodniczący Stortingu.

Po zakończeniu bankietu goście przenieśli się do pięknej sali balowej. Do muzyki walca specjalnie skomponowanego na tę okazję, książę Harald i księżna Sonia otworzyli bal weselny, podczas gdy ich goście patrzyli. Chwilę później ich goście dołączyli do nich w tańcu.
4 komentarze:

 1. Przeczytałam sobie tego posta i od razu przypomniało mi się niedawne wesele kuzyna. Tyle, że to ''niedawno'' było rok temu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślub był z pompą i olśniewa rozmiarami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna uroczystość a czy Sonja miała na sobie tiare? Bo na zdjeciach widać jakąś ozdobę we włosach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sonja nie miała tiary, tylko stroik z kwiatów we włosach.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.