Tydzień z królową Matyldą-dzień II: Rodzina

Na lewo rodzice Matyldy-Patrick i Anna, za nimi Elisabeth, między Lorenzem i Paolą-Hélène, a najbardziej na prawo-Charles-Henri

W drugim poście z serii o królowej Matyldzie poznamy bliżej jej rodzinę-rodziców i rodzeństwo.Patrick Paul François Marie Ghislain d'Udekem d'Acoz urodził się w Uccle 28 kwietnia 1936 roku jako najmłodszy syn w rodzinie. Po ukończeniu studiów agronomicznych w 1958 r. zaczął pracę w prowincji Luksemburg, gdzie był leśnikiem. Przez wiele lat był burmistrzem Villers-la-Bonne-Eau, miasteczka, w którym mieszkała Matylda i jej rodzina. Był także lokalnym radnym gminy Bastogne oraz sędzią w sądzie handlowym w Neufchâteau. Miał także stopień porucznika rezerwy w lotnictwie. W 1971 roku ożenił się z polską hrabianką Anną Komorowską. Od tamtej pory para mieszkała na zamku  w Villers-la-Bonne-Eau, w pobliżu Aachen. Zmarł 25 września 2008 roku po kilkumiesięcznej chorobie.


Anna Maria hrabianka Komorowska z Komorowa herbu Korczak urodziła się w Białymstoku 23 września 1946 roku w rodzinie arystokratów: Komorowskich i Sapiehów (jej matka pochodziła z rodu Sapiehów). Wraz z rodziną przez jakiś czas mieszkała w Kongo, a następnie osiedlili się w Belgii. We wrześniu (1 ceremonia cywilna, a 11 kościelna) 1971 roku wyszła za mąż za Patricka d'Udekem d'Acoz. Do czasu gdy została matką, pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Brukseli.


Marie-Alix Suzanne Ghislaine d'Udekem d'Acoz urodziła się 5 września 1975 roku. To właśnie ona poznała ze sobą Matyldę i Filipa. Zginęła w wypadku samochodowym 14 sierpnia 1997 roku. 


 Elisabeth Marie Hedwige Ghislaine d'Udekem d'Acoz urodziła się w 1977 roku i jak starsza siostra została logopedą. Gdy Matylda wyszła za mąż, Elisabeth przejęła jej gabinet. Jako hobby zajmuje się projektowaniem biżuterii. Przez kilka lat był dziewczyną księcia Karola-Philippe d'Orléans, jednak się rozstali. Została matką chrzestną księcia Emmanuela.Wyszła za mąż 20 lipca 2006 roku  za włoskiego margrabię, Alfonso Pallavicini'ego, który jest starszy od żony o 13 lat (tak jak Filip i Matylda). Alfonso studiował ekonomię w Wiedniu i Wenecji, a pracował między innymi w zarządzie banku BNP Paribas oraz w prywatnej firmie kapitałowej w Brukseli. Margrabia jest potomkiem Marii Stuart i malarza Rubensa. Mają troje dzieci: Olimpię (ur. 2008), Adalberta (ur. 2009) i Constanzę Carlę Marię (urodzona pod koniec 2012 roku). Elisabeth jest prawdopodobnie w czwartej ciąży. Rodzina dzieli czas między Belgię, Francję i Włochy.


 Hélène Marie Michele Ghislain d'Udekem d'Acoz urodziła się 22 września 1979 r. W Namur. Studiowała prawo i jest matką chrzestną najstarszego dziecka Filipa i Matyldy, księżniczki Elżbiety. Wyszła za mąż 31 maja 2011 roku za barona Nicolasa Janssena. Mają troje dzieci: Cordelię (ur. 11 lutego 2012), Alistaira (ur. 19 grudnia 2013) i Sophię (ur. 16 marca 2016). W 2016 roku u Alistaira wykryto raka, jednak rok później został on zwalczony. Rodzina Janssen należy do najbogatszych w Belgii. Nicolas pracował w gabinecie jednego z premierów, a później w służbie dyplomatycznej. Rodzina mieszka w obrębie Brukseli.


Charles-Henri Marie Ghislain d'Udekem d'Acoz urodził się 14 maja 1985 roku, jest najmłodszym dzieckiem Anny i Patricka. Jest ojcem chrzestnym drugiego dziecka Filipa i Matyldy, księcia Gabriela. Uczęszczał do szkoły St. Michel w  Etterbeek w Brukseli. Obecnie pracuje jako pełnomocnik w biurze prawniczym "Urban Law". Specjalizuje się w prawie urbanistycznym i regulacyjnym, a jego współpracownikami są same wysoko urodzone osoby.

6 komentarzy:

 1. "Marie-Alix Suzanne Ghislaine d'Udekem d'Acoz urodziła się 5 września 1995 roku." jeśli ona się urodzila tego dnia to była ode mnie młodsza o 5 miesięcy :)Ale to raczej pomyłka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marie-Alix (...) urodziła się 5 września 1995, a zginęła (...) 14 sierpnia 1997, to zginęła mając tylko 2 latka, to jak poznała Matyldę z Filipem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkradł się błąd - chodziło mi o rok 1975, już to poprawiłam.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 3. Niewiele albo prawie nic nie wiedziałam o rodzinie Matyldy.Jej dzieci mają dużo kuzynów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że królowa jest kuzynką Sapiehów.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.