Tydzień z królową Matyldą-dzień IV: Księżna

10 września 1999 roku ogłoszono zaręczyny księcia Filipa i Matyldą d'Udekem d'Acoz. Dla prasy było to kompletnym zaskoczeniem. Trzy dni później odbyło się spotkanie zaręczonej pary i ich rodzin z prasą. Ślub odbył się już trzy miesiące później (4 grudnia). Z tej okazji król Albert nadał rodzinie Matyldy tytuł hrabiowski (dotychczas rodzina należała do arystokracji, ale nieutytułowanej).Ślub Filipa z Matyldą był ważny dla Belgów z narodowego punktu widzenia, ponieważ wzbudził wiele nadziei na złagodzenie waśni między Flamandami a Walonami. Matylda jest po mieczu pochodzenia flamandzkiego, lecz przed ślubem mieszkała w Walonii.

Matylda, Filip i Elżbieta w ogrodach zamku Laeken (zdjęcie dla magazyny Vanity Fair)

Para książęca zamieszkała po ślubie w pałacu Laeken pod Brukselą, gdzie mieszkają do dziś.

Matylda z dziećmi na fotografii wykonanej z okazji jej 40 urodzin

Urodziła czworo dzieci: Elżbietę, Gabriela, Emmanuela i Eleonorę.

Zdjęcie Matyldy i Filipa z okazji jej 30 urodzin

W czasie pierwszych lat małżeństwa Matylda studiowała psychologię na Uniwersytecie w Leuven.

Matylda w Tanzanii

Matylda w Teatrze Królewskim Monnaie

Księżna Matylda była bardzo zaangażowana w sprawy społeczne i dokonywała licznych wizyt w terenie. Dzięki prezentom, które otrzymała z okazji ślubu, stworzyła Fundusz Księżnej Matyldy, który co roku zapewnia pomoc finansową trzem projektom, które mogą poprawić sytuację osób wymagających szczególnej troski. 

Oficjalna fotografia

Podczas misji z UNICEF-em na Haiti

Za granicą, brała udział w 2002 roku na II Światowej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka w Nowym Jorku, prowadziła misje humanitarne w Afryce (Niger w 2004, Mali w 2005, Tanzania w 2006 roku, Senegal w 2008 roku, Liberia w 2010) i została mianowana wysłanniczką dla promowania mikrokredytów na świecie w roku 2005. Wreszcie, księżna Matylda stała się specjalną przedstawicielką UNICEF i UNAIDS dla dzieci dotkniętych wirusem HIV i AIDS.

Portret wykonany z okazji 40 urodzin Matyldy

Portret wykonany z okazji 40 urodzin Matyldy

Księżna Matylda udzieliła patronatu Handicap International Belgii, SOS Wioski Dziecięce Belgii, Stowarzyszenie Rodziców na rzecz rozwoju dzieci autystycznych, NGO Plan Belgia, Alzheimer League, Dolto Association, Belgijska Liga Głuchych, Centrum Dziecięce Les Glaïeuls (Paliseul) i Przyjaciele Teatru Królewskiego de la Monnaie.

Matylda na konferencji na temat HIV i AIDS

Matylda przemawia na Uniwersytecie Georgetown

Matylda podejmowała wiele samodzielnych wyjść w Belgii jak i wspierała męża w jego wyjściach czy podróżach z misjami ekonomicznymi. Oboje brali również udział w wizytach państwowych w Belgii.

Matylda i Filip w Chinach w 2007 roku

4 komentarze:

 1. Nie widziałam nigdy wcześniej tego pierwszego zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też je znalazłam dopiero dziś jak przygotowywałam ten post, a jest bardzo ładne, więc zamieściłam je jako pierwsze.

   Usuń
 2. Matylda jest niezwykle pracowita królową piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 3. Ślicznie wygląda na zdjęciach z 40-lecia!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.