Tydzień z królową Matyldą-dzień V: Królowa21 lipca 2013 roku para książęca Brabancji stała się parą królewską. Dokonało się to co było przeznaczeniem księcia Filipa i księżnej Matyldy. Jednak to był dopiero początek nowego odcinka drogi życiowej dla tej pary. Przybyło nowych obowiązków, a starych niekoniecznie ubyło. Jednak oni podchodzą do nich z uśmiechem i nawzajem się wspierają, a to jest najważniejsze.
Matylda stała się pierwszą królową Belgów urodzoną w Belgii. Jej wszystkie poprzedniczki pochodziły spoza tego państwa, więc widać, że Matylda jest wyjątkowa w tej roli.
Królowa pomaga królowi w wykonywaniu jego funkcji jako głowy państwa. Należą do nich liczne wizyty w instytucjach, kontakty z ludnością, ceremonie w Belgii i za granicą, wizyty państwowe, promowanie obrazu Belgii za granicą, spotkania z przedstawicielami różnych grup społecznych i niezliczone wyjazdy na terenie całego kraju.Oprócz działań w towarzystwie Króla, Królowa poświęca czas także na sprawy bliskie swemu sercu. Regularnie odwiedza instytucje społeczne i ośrodki medyczne. Kontakty te pomagają nawiązać kontakt z ludźmi oraz ich potrzebami i wymaganiami, aby pomóc innym. Królowa przywiązuje ogromną wagę do bliskiego kontaktu z ludnością.Królowa Matylda nawiązuje do zobowiązań królowej Fabioli, z którą była bardzo blisko: na przykład jako Honorowa Przewodnicząca Międzynarodowego Konkursu Muzyki królowej Elżbiety oraz działając w Fundacji Króla Baudouina,. Królowa Fabiola pozostawił wiele swej królewskiej biżuterii Matyldzie.W 2016 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprosił królową Matyldę do grupy obrońców celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ta grupa piętnastu osobistości jest odpowiedzialna za pomoc Narodom Zjednoczonym w mobilizowaniu poparcia i działania wspólnoty międzynarodowej w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 (cele te zostały przyjęte przez państwa Członkowie ONZ we wrześniu 2015 r.). Królowa otrzymała Honorową Niemiecką Sustainability Award 2017 za swe zaangażowanie społeczne i humanitarne, jak również jej wkład w cele zrównoważonego rozwoju ONZ.Królowa zajmuje się także szeregiem kwestii społecznych, w tym edukacją, ubóstwem dzieci, ubóstwem międzypokoleniowym, pozycją kobiet w społeczeństwie i umiejętnością czytania i pisania.Królowa jest honorowym przewodniczącym Child Focus, Fundacji dla Zaginionych i Wykorzystywanych Seksualnie dzieci. Dobrobyt dzieci jest dla fundamentalną zasadą Fundacji i poświęca się walce z porwaniami i wszelkimi formami wykorzystywania seksualnego.Królowa jest honorową prezes UNICEF Belgia i belgijskiego oddziału Group International (organizacja non-profit dla akademickich grup badawczych raka piersi z całego świata). Była Specjalnym Przedstawicielem Światowej Organizacji Zdrowia ds. Szczepień.W 2018 r. Królowa Matylda została honorową przewodniczącą Federalnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zgodnie z królewską tradycją królowa została honorowym członkiem Królewskiej Akademii Medycznej w Belgii.Królowa jest członkiem Zarządu Fundacji Schwab dla Przedsiębiorczości Społecznej. Królowa uczestniczy także w dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.


2 komentarze:

  1. Dowiedziałam się o kilku jej nowych patronatach.
    Piękne jest to zdjęcie w czerwonej sukience.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam na bloga o szwedzkich parach książęcych
    https://princelycouplesfromsweden.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.