Królowa Matylda w Instytucie Królowej Elżbiety


Wczoraj królowa Matylda odbyła dwa wyjścia: jedno w Instytucie Królowej Elżbiety, drugie na dwujęzycznym obozie dla niepełnosprawnych.

Instytut Królowej Elżbiety (KEI) w Oostduinkerke został założony w 1957 roku. Najpierw był sanatorium, a obecnie jest szpitalem rewalidacyjnym. Ten zakład opieki oferuje specjalistyczne usługi leczenia i rewalidacji. KEI znajduje się na wybrzeżu, blisko plaży i wydm Oostduinkerke. Szpital rewalidacyjny oferuje optymalną rewalidację w pełnym spokoju, w wyjątkowej scenerii.
KEI, który oferuje ultra-wyspecjalizowaną opiekę w kardio-pulmonologii, rehabilitacji narządów ruchu, neurologii i psychogeriatrii, stanowi punkt odniesienia w sektorze szpitali rewalidacyjnych.
Królowa spotkała się z personelem medycznym, który opowiedział jej o sposobach leczenia pacjentów. Matylda rozmawiała również z pacjentami.Dwujęzyczny obóz wakacyjny dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest organizowany przez Belgijskie Stowarzyszenie Sparaliżowanych i Stowarzyszenie Auxilia. Pierwszy obóz został zorganizowany w 1949 roku. Co roku na obozie spotyka się sto osób mówiących po francusku i niderlandzku, które są niepełnosprawne. Obozy odbywają się nad morzem w Oostduinkerke (a konkretnie w Ter Helme) we wrześniu, w Ardenach w Marbehan w sierpniu lub w Brukseli w lipcu.Osoby na obozie są otoczone kompleksową opieką przez wolontariuszy, a właściciele hoteli i pensjonatów chętnie goszczą grupy niepełnosprawnych, na których czekają codziennie nowe rozrywki: zwiedzanie wystaw, zakupy w sklepach, wycieczki do centrów relaksacyjnych lub ciekawe miejsca, różnorodne rozrywki i wieczory taneczne, gry planszowe, nie wspominając o pokazach magicznych, teatrze czy śpiewie.


Matylda spotkała się tam z wolontariuszami i podopiecznymi, z którymi wzięła udział w kilku aktywnościach oraz po prostu z nimi rozmawiała i przytulała.


Źródło zdjęć: Belga Image

2 komentarze:

  1. Takie ośrodki muszą być na długo wcześniej starannie wybierane i przygotowywane na wizytę,bo przecież królowa przez swe odwiedziny promuje dane miejsce i jego działalność musi być bez zarzutu.

    OdpowiedzUsuń
  2. nowa odsłona bloga - ciekawie, Matylda dobre serce - polska krew, ona musi być uroczą wspaniałą osobą

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.