Księżniczka Ragnhild-Biografia


Księżniczka Ragnhild, Pani Lorentzen urodziła się w Pałacu Królewskim w Oslo 9 czerwca 1930 roku. Była najstarszym dzieckiem króla Olafa V (1903-1991) i księżniczki królewskiej Märthy (1901-1954). Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Stanu po urodzeniu księżniczki król Haakon VII ogłosił, że otrzyma imię Ragnhild Alexandra. Ranghild była pierwszą norweską księżniczką urodzoną na norweskiej ziemi po 629 latach.Księżna Ragnhild nigdy nie miała prawa do zasiadania na norweskim tronie z powodu swej płci (wtedy tron mógł dziedziczyć jedynie mężczyzna), za to przez całe życie znajdowała się w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. W chwili narodzin zajmowała w niej 18 pozycję.


Jej chrzest odbył się 27 czerwca 1930 roku. Jej chrzestnymi zostali: jej dziadkowie ze strony ojca, Król i Królowa Norwegii, Haakon i Maud; jej dziadkowie ze strony matki, książę i księżna Västergötland, Carl i Ingeborg; jej wuj, Król Szwecji Gustav V; jej ciotka, księżniczka Victoria z Wielkiej Brytanii; jej ciotka ze strony matki, księżna Axelowa z Danii (księżna Margaretha); i książę Yorku (ojciec obecnej królowej Elżbiety II).


Z wyjątkiem okresu, w którym do 1931 roku odbudowywano dom po pożarze, księżniczka Ragnhild spędziła dzieciństwo w spokojnym otoczeniu rezydencji Skaugum, niedaleko Oslo. Przerwano to jednak nagle w dniu 9 kwietnia 1940 roku, kiedy wojska niemieckie zaatakowały Norwegię. Aby uniknąć aresztowania przez siły okupacyjne, rodzina królewska, rząd i większość członków norweskiego Stortingu (zgromadzenie narodowe) uciekli z Oslo pociągiem.


Kiedy dotarli do Elverum, książę Olav i jego rodzina rozstali się. Księżna koronna Märtha i troje dzieci, księżniczka Ragnhild, księżniczka Astrid i książę Harald, uciekli w bezpieczne miejsce przez granicę do Szwecji. Po kilku miesiącach spędzonych w Szwecji, księżna i jej dzieci udały drogą morską do USA. Podczas gdy król Haakon i książę koronny Olav mieli swoją bazę w Londynie, Księżna koronna mieszkała z dziećmi na przedmieściach Waszyngtonu, do 1945 roku, kiedy ogłoszono pokój.Po wojnie księżniczka uczęszczała do Nissens Pikeskole, gdzie w 1948 roku zdała egzaminy. Następnie wyjechała do szkoły z internatem w Szwajcarii, a po powrocie do Norwegii uczyła się w Märthaskolen w Oslo. Szczególny nacisk w jej nauce kładziono na naukę obowiązków domowych.


Księżniczka Ragnhild mieszkała w Skaugum do czasu ślubu z Erlingem Svenem Lorentzenem (urodzony 28 stycznia 1923 roku). Para pobrała się w kościele Asker 15 maja 1953 roku. Król Haakon zdecydował królewskim postanowieniem, że po ślubie tytułem księżniczki będzie Jej Wysokość Księżniczka Ragnhild, pani Lorentzen. Erling Lorentzen był przemysłowcem, a jego rodzina należała do magnatów żeglugowych.


Para poznała się w czasie wojny, gdy Erling służył w wojsku i przydzielono go do ochrony rodziny królewskiej. Ich ślub wywołał mnóstwo kontrowersji, ponieważ był pierwszym ślubem w norweskiej rodzinie królewskiej, w którym poślubiona osobo nie pochodziła z arystokracji. W Norwegii istnieje tradycja dni flagowych-w dniu na przykład urodzin członka rodziny królewskiej na ulicach wywiesz się flagi. Po ślubie Ragnhildy i Erlinga ogłoszono, że urodziny księżniczki nie będą już dniem flagowym.


Małżeństwo osiedliło się w Rio de Janeiro w Brazylii. Początkowo miała to być tymczasowe z powodu pracy Erlinga, lecz z czasem przekształciło się to w pobyt stały, A Erling założył tam dobrze prosperującą firmę papierniczą.


Z ich małżeństwo urodziło troje dzieci: Haakona Lorentzen, urodzony 23 sierpnia 1954 roku, Ingeborg Ribeiro, urodzona 27 lutego 1957 roku, i Ragnhild Long, urodzoną 8 maja 1968 roku. Ranghild doczekała się narodzin szóstki wnuków: Olava, Christiana and Sophii Lorentzen,  Victorii Ribeiro,  Alexandry i Elizabeth Long.


W 2004 roku, w wywiadzie dla norweskiej telewizji, Ranghild skrytykowała małżeństwa księcia Haakona i księżniczki Marty Luizy oraz wyraziła nadzieję, że umrze zanim księżna Mette-Marit stanie się królową. Podobno uwagi pojawiły się po tym, jak król Harald i królowa Sonia nagle odwołali wizytę w Brazylii, raniąc uczucia Ragnhild. Mówi się, że Ragnhild prywatnie przeprosiła rodzinę swojego brata, bardzo żałując swoich nieuprzejmych słów


Księżniczka zmarła w swoim domu w Rio de Janeiro w dniu 16 września 2012 roku po walce z nowotworem. Pogrzeb odbył się w kaplicy pałacowej w Oslo 28 września 2012 roku. Księżniczka spoczęła w kościele Asker.


2 komentarze:

 1. Trochę dziwią mnie te komentarze pod adresem Mette Marit skoro sama Ranghild poślubiła mężczyznę z ludu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłaby sobie darować publiczne ich wygłaszanie,ale każdemu może zdarzyć się błąd.
   Miała prawdziwie królewskie grono chrzestnych,godne monarchy.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.