Mette-Marit i Haakon w VestfoldJak zazwyczaj we wrześniu, książę Haakon i księżna Mette-Marit udali się w coroczną podróż okręgową. Tym razem padło na okręg Vestfold, a w nim na miejscowości: Svelvik, Holmestrand, Åsgårdstrand w Horten , Nøtterøy w Færder, Lardal w Larvik i Stavern w Larvik.
Okręg Vestfold położony jest na zachodnim wybrzeżu Oslofjorden. graniczy z dwoma innymi okręgami: Buskerud i Telemark. Administracyjnym centrum okręgu jest miasto Tønsberg. Powierzchnia Vestfold to 2224 km², a w 2013 roku zamieszkiwało go 239 907 osób. Okręg jest podzielony na 13 gmin: Andebu, Færder, Hof, Holmestrand, Horten, Lardal, Larvik, Re, Sande, Sandefjord, Stokke, Svelvik i Tønsberg.Jak norweska rodzina ma w zwyczaju, gdy podróżują wzdłuż wybrzeża, para książęca miała bazę wypadową na pokładzie królewskiego jachtu Norge.

4 września Haakon i Mette-Marit odwiedzili najpierw Svelvik, gdzie poznali historię miejscowości, która opierała się w dużej mierze na żeglarstwie. Para miała okazję zagrać również w grę ,,Den gode hensigt"-,,Dobry zamiar".

Następnie para koronna odwiedziła plac przed biurem Lensmanna, na którym rolnicy sprzedawali swe produkty na straganach i w sklepikach.

Kolejnym punktem programu było Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne Slavvik (SOA)-centrum pracy i aktywności dla osób niepełnosprawnych. Tutaj prowadzą mały sklep, wypiekają ciasta i organizują wycieczki. Praca ręczna jest również ważną czynnością w centrum, która jest poświęcona każdemu, kto ma sensowne codzienne życie. Po centrum parę oprowadziła Anne Cathrine Urbaniak i pokazała im ówczesną działalność: tworzenie kartek okolicznościowych.

Potem była przejażdżka rikszą na wyspę Batteri. Ten pomysł z rikszami to projekt Centrum Wolontariatu "Vind i håret"-Wiatr we włosach, które daje osobom starszym okazję do poruszania się. Dzięki dwóm wózkom z napędem elektrycznym, wolontariusze uczestniczą w domach opieki, a inni w podróży. Dziś cieszył się z tego książę i księżna koronna.

Wyspa Batteri byłą ostatnim miejscem odwiedzanym przez parę koronną w Svelvik. Tam odbyło się krótkie przedstawienie muzyczne, a książę Haakon wygłosił przemówienie, w którym podkreślił rolę wolontariuszy w społeczeństwie. Po południu para koronna przybyła do Holmestrand - miasta, które stworzyło siebie na nowo w ostatnich dziesięcioleciach. Będąc miejscem, przez które biegłą droga E18, Holmestrand stało się miastem, które naprawdę warto odwiedzić. Po rozmowach i muzycznych akcentach, para pojawiła się w nowej bibliotece miasta, gdzie księżna Mette-Marit czytała książkę dla dzieci "Barwy" Ingara Johnsruda. Słuchały jej dzieci z przedszkola Gausetangen.Biblioteka to nie tylko miejsce na książki, ale także miejsce na wykłady, dyskusje i debaty. "W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziłam wiele bibliotek w Norwegii - powiedziała księżna koronna, gdy rozmawiała w Holmestrand. Jestem coraz bardziej przekonana, że biblioteka jako instytucja jest niezbędna zarówno dla dużych, jak i małych społeczności".Po uruchomieniu nowej biblioteki w 2017 r. nastąpił znaczny wzrost wykorzystania bibliotek zarówno wśród ludzi młodych, jak i osób starszych w gminie.

Po czasie w bibliotece przyszedł czas na wizyty służbowe. Hydro Holmestrand jest spółką podstawową i istnieje tu od 1917 roku. Wiele z mieszkańców ma tu swoje miejsce pracy, a firma jest ważnym elementem historii i tożsamości miasta. Walcownia produkuje wyroby z walcowanego aluminium, które następnie są wykorzystywane do wszystkiego, od płyt budowlanych po folię aluminiową.Następnie spacerując po moście, książę koronny i księżna królewska usłyszeli o Talenthuset - który pomaga młodym ludziom z pracą i edukacją - rozwój małej przystani dla łodzi oraz środowiska kulturowego Eidsfoss, zanim spróbują petanque. Petanque jest bardzo popularna w Holmestrand, a dwie drużyny zademonstrowały grę dla pary książęcej, zanim spróbowali sami.

Później para odwiedziła park "Dulpen", który przekształcił się w ważne miejsce spotkań, szczególnie dla młodych ludzi i rodzin imigrantów, a latem jest tu bardzo żywo.

Haakon i Mette Marit zakończyli wizytę w Holmestrand na łamaczu fal, skąd udali się na pokład jachtu Norge. Ale wcześniej nadszedł czas na pogawędkę z niektórymi z nich, którzy tam łowili ryby.Drugiego dnia para koronna odwiedziła miejscowości Åsgårdstrand i Nøtterøy, odpowiednio w gminach Horten i Færder. Na najpierw mogli zwiedzić dom Edvarda Muncha w Åsgårdstrand. A tak mieszkaniec domu pisał o nim: "Siedzę w jedynym przytulnym domu, w którym mieszkałem - w domu w Åsgårdstrand". W domu tym obecnie mieści się muzeum Muncha.

Następnie para książęca udała się do sadu jabłoniowego, w którym jabłka zbierane są w ramach projektu Organizacji Fruktdugede. W jej ramach zbierane są owoce, które zbierane przez nikogo, a zbierają je wolontariusze i uchodźcy, co dla tych ostatnich jest znakomitym sposobem na integrację, spotkania towarzyskie i naukę języka. Haakon i Mette zaangażowali się w pracę razem z grupą uchodźców z Syrii.

Na Uniwersytecie w południowo-wschodniej Norwegii para książęca dowiedziała się o ścisłej współpracy między uniwersytetami i biznesem, w której studenci mogą opracowywać projekty wspólnie z firmami. W niektórych przypadkach powstały nowe miejsca pracy. "Jestem pewien, że jest to dobry sposób na pracę dla Norwegii w przyszłości, a my widzimy coraz więcej uniwersytetów i szkół wyższych w całym kraju zmierzających w tym samym kierunku" - powiedział w swoim wystąpieniu książę koronny Haakon.

Para koronna spotkała się z kilkoma "przedsiębiorcami-studentami" i przyjrzała się niektórym z opracowanych przez siebie projektów, takich jak: App Jobs od Rada Labs - ułatwia wyszukiwanie pracy poprzez ciągłe wyszukiwanie w NAV i Finn w zależności od życzeń użytkownika; Notion Story działa z prezentacjami firmowymi i ideowymi, najlepiej w formacie wideo; Uniby Southeast - aplikacja przygotowana przez studentów na Uniwersytecie Agder, która służy do przeciwdziałania samotności wśród studentów poprzez ułatwienie poznania się poprzez wspólne zainteresowania i działania.

Następnie para książęca udała się na spotkania w Nøtterøy w gminie Færder, która powstała 1 stycznia tego roku z połączenia Nøtterøy i Tjøme. Na początku odwiedzili centrum mieszkaniowe i aktywnościowe Bjønnesåsen, które jest domem opieki społecznej gminy, w którym między innymi mieszkają osoby z demencją. W domu tym działalność prowadzi organizacja Gledessprederne. wolontariusze z niej odwiedzają mieszkańców i proponują im różne rozrywki: wycieczki, czytanie, wizyty w kawiarni. Mają także rower elektryczny, którym mogą zabrać mieszkańców na wycieczkę. W samym centrum znajdują się wszelkie udogodnienia ułatwiające życie mieszkańcom, jak sensoryczne podłogi, które informują pielęgniarki, jeśli podopieczny się przewrócił.Następnie Haakon i Mette-Marit udali się do parku Rosahaug nad morzem. Spotkali się tam z wieloma lokalnymi drużynami i stowarzyszeniami, kajakarzami, dziećmi jeżdżącymi na rowerach i dorosłymi zajmującymi się hodowlą pstrągów. Zaprezentowano im także lokalną łódź żaglową Færdersnekka Stowarzyszenia Żeglarskiego Færder.Wieczorem para koronna wydała przyjęcie na pokładzie jachtu Norge dla przedstawicieli społeczeństwa odwiedzanych miejscowości.

Ostatniego dnia podróży Haakon i Mette odwiedzili Lardal w Larvik i Stavern w Larvik, z czego Lardal dopiero od 1 stycznia tego roku przynależy administracyjnie do Larvik, przez co ta gmina jest największa w okręgu Vestfold.Rzeka Numandalslågen przepływa przez Lardal, zanim trafia do Larvik i jest jedną z najważniejszych rzek łososia w Norwegii. Piękny most dla pieszych łączy dwa brzegi rzeki, otoczony lasami, wodospadami i ciekami wodnymi. Para koronna przeszła przez 132-metrowy most do amfiteatru Kjærra Park.

Kjærra Fossepark jest miejscem pamiętliwym w Lardal i ważnym miejscem spotkań i przygód zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Park dba o szeroki zakres działań i jest także częścią geoparku w Telemark i Vestfold.Książę i księżna królewska spotkali się z dziećmi i dorosłymi, którzy mówili o swoich zainteresowaniach i wszystkim, co mogą zrobić w Lardal. Były tu dzieci i młodzież z 4H - którego książę Haakon jest patronem; młodzieży z łowisk  oraz przedstawiciele drużyny strzeleckiej Styrvoll. Przedstawicielki kobiet i Lardal Kunst og Hobby także byli w amfiteatrze.Haakon i Mette-Marit dowiedzieli się jak hoduje się łososie oraz zostali poczęstowani łososiem, chlebem, sokiem i rømmegrøt (tradycyjne norweskie danie przyrządzane z kwaśnej śmietany, mleka i mąki).Tegoroczna podróż zakończyła się we w Fredriksvern w Stavern. Twierdza została zbudowana w 1750 roku jako stocznia i stacja morska dla duńsko-norweskiej marynarki wojennej.

Para obejrzała wystąpienie studentów tutejszej szkoły policyjnej, którzy opowiedzieli jak ważne jest zdrowie psychiczne. Ksieżna Mette-Marit podziękowała im za przypomnienie ważnej pracy policji w zakresie zdrowia psychicznego: "Chciałabym podziękować studentom policji za przypomnienie nam, jak niesamowicie ważna jest praca policji w całym kraju na rzecz pracy nad zdrowiem psychicznym. Dziękuję bardzo za ten występ".Spacer po miejscowości zawiódł parę książęcą pod Kongelinden. Była to również okazja do obejrzenia baraków kadetów z 1774 roku, w których swego czasu stacjonował król Olav (wtedy książę koronny). Przed barakami zostały wystawione prace zamieszkujących je kadetów, w tym króla Olava. Na wystawie znajduje się również podanie Olava o przyjęcie do wojska z wypełnionymi wszystkimi polami, w tym pozycja ojca-król.Po wizycie w barakach, przyszedł czas pożegnania. Książę Haakon powiedział: "Chcielibyśmy szczególnie podziękować za pokazanie nam miejsc, w których jesteście zadowoleni, angażując się w działania, pozwalając nam smakować niesamowite jedzenie, kiedy graliście i śpiewaliście dla nas, i zapewnialiście nam nową wiedzę. Ale przede wszystkim, księżna koronna i ja dziękujemy wam za niewiarygodne ciepło, jakie spotkało nas, dokądkolwiek przybyliśmy w tej podróży. Bardzo dziękuję za umożliwienie nam wspólnej pracy, za małe i duże doświadczenia. Mamy stąd dobre wspomnienia, do których będziemy wracać".

Źródła zdjęć: NTB Scapix, Det Kongelige Hoff

1 komentarz:

  1. Naprawdę dużo miejsc odwiedzili i wiele osób z różnych środowisk odwiedziła para książęca podczas trzech dni.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.