Mette-Marit na pogrzebie Kofi'ego Annana+księżniczka Astrid na rozdaniu nagród swojego imienia


Wczoraj w Akrze w Ghanie odbył się pogrzeb Kofi'ego Annana-byłego sekretarza ONZ. Obecna na nim byłą księżna Mette-Marit.


Pogrzeb Annana odbył się w centrum konferencyjnym w Akrze, a uczestniczyło w nim wiele przywódców państw, a z innych rodzin królewskich była obecna księżniczka Beatrix i księżna Mabel z Holandii.


Kofi Annan był sekretarzem ONZ w latach 1997-2006. W wyniku swej pracy otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Po odejściu ze stanowiska sekretarza, nadal pracował na rzecz pokoju na świecie i założył fundację swojego imienia. Zmarł 18 sierpnia.


Księżna Mette-Marit by uczestniczyć w pogrzebie, odwołała swe wyjście w Szpitalu Uniwersyteckim zapowiedziane na dzień wcześniej.

Księżna Mette-Marit składa kondolencje wdowie po Kofi Annanie-Nane Lagergren-Annan

***

Również wczoraj księżniczka Astrid uczestniczyła w rozdaniu międzynarodowej muzycznej nagród swojego imienia. Nagroda ta jest przeznaczona dla najlepszego dyrygenta, który zostaje wyłoniony w czasie konkursu. 


W tym roku 12 dyrygentów w wieku od 25 do 33 lat mieli pokierować Orkiestrą Symfoniczną Trondheim w Olav Hall w Trondheim. Spośród trójki finalistów (Norweg Nils Erik Måseidvåg, Francuz Simon Proust i Yuwon Kim z Korei Południowej) wyłoniono zwycięzcę (a raczej zwyciężczynię), który otrzymał 160 tysięcy koron norweskich o możliwość pracy z Orkiestrą Symfoniczną Trondheim. Została nią Yuwon Kim.

Nagroda Księżniczki Astrid powstała jako narodowy konkurs muzyczny na instrumenty solowe w 1953 roku. Od 2012 roku na przemian odbywają się konkursy skrzypcowe i dyrygenturalne. W 2014 roku zdecydowano, że konkurencja powinna być międzynarodowa. Konkurs odbywa się co drugi rok  na przemian z Międzynarodowym Konkursem Muzycznym Królowej Sonii.

Księżniczka Astrid ze zwyciężczynią konkursu

Orkiestra Symfoniczna Trondheim organizuje konkurs, a ówczesny dyrygent orkiestry, Finn Audun Oftedal, podjął inicjatywę ustanowienia nagrody. Pianista Kjell Bækkelund był pierwszym, który wygrał nagrodę, a następny był skrzypek Arve Tellefsen w 1956 roku.

Źródła zdjęć: Linken Berryman, NTB Scanpix

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.