Nowości z NRKa


20 września królowa Sonia wzięła udział w otwarciu nowej wystawy w KunstStallen. Tym razem wystawa przedstawia dzieła Tone Vigeland-rzeźbiarki i twórczyni biżuterii. Swym strojem królowa nawiązała do wystawy-założyła naszyjnik autorstwa Tone Vigeland.Tone Vogeland jest uznaną na całym świecie twórczynią biżuterii, która w latach '90 zajęła się również rzeźbą. Jej ulubionym materiałem jest metal, któremu nadaje miękkie kształty i łączy je z różnymi teksturami. Wystawa obejmuje biżuterię utworzoną w latach 1956-1998 i rzeźby od 1998 roku do dziś.


Tone Vigelund karierę rozpoczęła w latach '50 i wtedy nadała nowy kształt jubilerstwu w Norwegii gdy wykorzystała na tamte czasy innowacyjne materiały. Bardzo szybko jej wyroby stały się popularne poza granicami Norwegii, a sama Tone zajęła ważne miejsce w Scandinavian Design.


Wystawa powstała w wyniku współpracy z Muzeum Designu w Monachium, gdzie rok temu otworzono wystawę poświęconą dziełom Vigeland. Wystawa będzie otwarta do 25 listopada tego roku.

***


21 września para królewska uczestniczyła  w zakończeniu sezonu dla królewskiego jachtu Norge. Król dokonał przeglądu jachtu i załogi, której podziękował za służbę.
***

W tym tygodniu królowa Sonia była na spacerze w parku otaczającym Zamek Królewski i w części z rzeźbami zaprojektowanymi przez dzieci, spotkała grupę przedszkolaków, które je oglądały, a w tamtym momencie miały przerwę na drugie śniadanie. Wokoło rosną drzewa orzechowe, które właśnie zrzuciły orzechy i dzieci spytały królowej czy mogą je zebrać i zabrać ze sobą. Królowa odpowiedziała, że oczywiście, że mogą.


***

W tym tygodniu odbyło się kilka spotkań, z których nie pojawiły się zdjęcia: 17 września księżniczka Marta Luiza wzięła udział w spotkaniu roboczym swojej fundacji, a następnie odbyło się przyjęcie dla tejże fundacji wydane przez parę królewską. Para królewska wydała również przyjęcie dla korpusu dyplomatycznego na królewskim jachcie.

***


Wczoraj księżniczka Marta Luiza obchodziła swe 47 urodziny. Wszystkiego najlepszego!

Źródło zdjęć: NTB Scanpix

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.