Sonia i Harald na koncercie w Oscarshall+Sonia spotkała się z kobietami z mniejszości


Wczoraj norweska para królewska wzięła udział w koncercie Orkiestry Norweskich Sił Zbrojnych w Oscarshall.


Oscarshall powstało w latach 1848-1852 na potrzeby króla Oscara I i królowej Josephine (pary królewskiej Szwecji i Norwegii). Jednak już 10 lat po zakończeniu budowy, król Carl IV sprzedał posiadłość norweskiemu rządowi. Budynek powstał w stylu neogotyckim, a zaprojektował go duński architekt, Johan Henrik Nebelong. 


W 1929 roku proponowano by Oscarshall stało się rezydencją dla pary koronnej-Olava i Marthy, jednak pomysł ten nie został zrealizowany. Obecnie pałac należy do państwa, ale jest w dyspozycji króla. Po gruntownym remoncie Oscarshall można zwiedzać w okresie letnim, a od czasu do czasu są ru organizowane wydarzenia specjalne, jak wczorajszy koncert lub zeszłoroczny spektakl, na którym był książę Haakon i księżna Mette-Marit.


Orkiestra Norweskich Sił Zbrojnych ma swój początek historii w połowie XVII wieku. Wtedy praktycznie każdy oddział miał własny zespół. Z czasem powstał jeden zespół o światowej renomie. Dziś w skład zespołu wchodzi 39 muzyków, którzy swą grą uświetniają wiele wydarzeń związanych z rodziną królewską, rządem i wojskiem. Orkiestra udaje się również z cyklami koncertów po Norwegii i poza jej granicami.


Koncert odbył się jako jeszcze jedno wydarzenie z okazji 50 rocznicy ślubu pary królewskiej. Koncert był otwarty dla wszystkich. Orkiestra wykonała utwory, które nagrała na płycie ,,Three Kings". Są to utwory, które Orkiestra wykonywała an uroczystościach związanych z rodziną królewska za panowania trzech królów: Haakona, Olava i Haralda.

***


Wcześniej tego dnia królowa Sonia zaprosiła na herbatę kobiety z mniejszości. Już po raz trzeci królowa zaprosiła kobiety z różnych społeczności do Pałacu by porozmawiać z nimi o sposobach na integrację.




Tym razem kobiety pochodziły z Erytrei, Somalii, Liberii, Pakistanu, Malezji, Iranu, Indii, Gwatemali, Syrii i Afganistanu. Aktywnie uczestniczą w różnych projektach promujących integrację kobiet: pięć kobiet z firma ogrodowej zprzedajacej warzywa i zioła, pięć z centrum Mira i pięć powiązanych z Norwegian Trekking Association Drammen.



Źródła zdjęć: NTB Scanpix, Det Kongelige Hoff

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.