Wizyta królowej Sonii we Francji


Wczoraj królowa Sonia zakończyła dwudniową wizytę we Francji. Pierwszego dnia uczestniczyła w otwarciu wystawy, a drugiego - w obchodach 100-lecia norweskiej szkoły we Francji, w których uczestniczyła również pierwsza dama Francji-Brigitte Macron.23 września królowa Sonia przybyła do Sèvres, gdzie w Narodowym Muzeum Ceramiki otwarto wystawę ,,Forces de la Nature"-Siły Natury, w której prezentowane są prace trzech norweskich artystów: Kari Dyrdal (gobelin), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Margit Tingleff (ceramika).Królową i francuskiego minister kultury Françoise Nyssen oprowadziła po wystawie kurator Christine Germain-Donnat. Trzej artyści również byli obecni, aby zaprezentować swoje prace. Jak wskazuje tytuł wystawy, wspaniały krajobraz Norwegii dostarczył różnych inspiracji dla prezentowanych dzieł.Wystawa, która liczy 65 głównych dzieł, jest jednym z największych pokazów norweskiej sztuki użytkowej poza Norwegią. Wszyscy artyści wyszkolili się w ówczesnej Bergen School of Arts and Crafts w połowie lat 70. i odegrali zasadniczą rolę w buncie przeciwko tradycyjnym myślom w dziedzinie sztuki użytkowej.Wystawa jest częścią wysiłków na rzecz promowania norweskiej kultury za granicą i tworzenia międzynarodowych możliwości dla norweskich artystów i profesjonalistów w dziedzinie kultury. Jest to wspólny wysiłek między Norweskimi Rzemiosłami, KODE Art Museums i Composer Homes w Bergen i Sørlandets Kunstmuseum (Sørlandet Museum of Art) w Kristiansand, i otrzymał wsparcie od Norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Królewskiej Ambasady Norwegii w Paryżu.


Francuskie Narodowe Muzeum Ceramiki ma bliskie związki ze znaną na całym świecie fabryką porcelany "Sèvres", założoną w 1740 roku i przeniesioną do Sèvres w 1756 roku.


24 września królowa Sonia i Brigitte Macron odwiedziły Liceum Pierre Corneille w sercu Rouen w Normandii, w którym dokładnie sto lat temu naukę zaczęli uczniowie z Norwegii.


Współpraca edukacyjna i utworzenie sekcji norweskiej w szkole stanowiły element działań pokojowych pod koniec pierwszej wojny światowej. Pomysł był skierowany do młodych ludzi, aby spotkać się i poznać się w sprzyjającym środowisku.


Królowa Sonia spotkała się z byłymi i obecnymi uczniami na rozmowie z francuską pierwszą damą Brigitte Macron i ambasadorem Norwegii we Francji Rolfem Einarem Fife.


W latach 1979 i 1989 norweskie sekcje utworzono również w szkołach średnich II stopnia w Bayeux i Lyonie. W ciągu stulecia współpracy 1 000 norweskiej młodzieży miało okazję uczęszczać do francuskiej szkoły średniej w Rouen, Bayeux i Lyonie. Każdego roku do programu przystępuje 22 norweskich uczniów. Obchody 100-lecia norwesko-francuskiej współpracy edukacyjnej obejmowały uroczystość plenerową w szkole oraz lunch w ratuszu w Rouen.


Podczas uroczystości Królowa odsłoniła rzeźbę jako prezent z Norwegii, wykonaną przez artystę Espena Dietrichsona. Głos zabrali: Tone Svalbjørg, uczeń trzeciego roku w Rouen, a także dyrektor szkoły, burmistrz i ministrowie rządu.


Od 1918 roku współpraca edukacyjna i badawcza między Norwegią i Francją rozszerzyła się, obejmując także inne obszary. Dzisiaj minister Iselin Nybø i francuski minister szkolnictwa wyższego, badań i innowacji Frédérique Vidal podpisał nową umowę ramową o współpracy edukacyjnej, badawczej, handlowej i kulturalnej między obydwoma krajami w celu modernizacji i wzmocnienia trwających wspólnych wysiłków.


Źródła zdjęć: Det Kongelige Hoff, Belga Image

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.