Aktualizacja: Belgijska wizyta państwowa w Portugalii-dzień I


W poniedziałek, 22 października rozpoczęła się wizyta państwowa króla Filipa i królowej Matyldy w Portugalii. Najpierw jednak, para królewska została oficjalnie pożegnana na lotnisku Melsbroek przez oddział reprezentacyjny wojska belgijskiego.
W czasie lotu para królewska, jak ma to w zwyczaju, porozmawiała z towarzyszącymi im dziennikarzami i delegacjami.

Para królewska wylądował na lotnisku wojskowym Figo Maduro. Tam powitała ich szefową protokołu państwowego oraz ambasadorów Belgii w Portugalii i Portugalii w Belgii i innych dyplomatów.Oficjalna ceremonia powitania przez prezydenta Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, odbyła się w Praça do Império. Tam cała trójka się powitała, wysłuchała hymnów, a panowie dokonali przeglądu wojska.
Następnie para królewska i prezydent udali się spacerem do klasztoru Hieronimitów, gdzie Filip i Matylda złożyli kwiaty na grobie Louisa de Camoesa oraz zwiedzili klasztor.


Później udano się do Palácio de Belém-oficjalnej rezydencji portugalskiego prezydenta-gdzie dokonano prezentacji belgijskiej delegacji oraz wymieniono się prezentami i orderami. Następnie znalazł się czas na prywatną rozmowę pary królewskiej z Marcelo Rebelo de Sousa oraz na bardziej oficjalną, na której znaleźli się również belgijscy ministrowie. Na koniec w Palácio de Belém odbyła się krótka konferencja prasowa na temat celów wizyty.
Kolejnym punktem programu był lunch z premierem, António Costa, w Palácio Foz.


Spotkania kontynuowano w Palácio Nacional de São Bento (Parlamencie), gdzie para królewska spotkała się z Eduardem Ferro Rodriguesem-przewodniczącym Zgromadzenia Republiki.Dzień nie obył się bez wizyty w lizbońskim ratuszu-Câmara Municipal de Lisboa. Tam parę królewską czekało kolejne oficjalne powitanie i spotkanie z lokalnymi radnymi i burmistrzem. Tam też odbył się krótki pokaz fado.

Pod koniec dnia para królewska odrobinę pozwiedzała Lizbonę: przeszli się z Câmara Municipal de Lisboa do Praça do Comércio, skąd z kolei udali się zabytkowym tramwajem na Plaza Santa Luzia, gdzie z kolei również się przespacerowali oraz zapozowali do fotografii.


Następnie Matylda i Filip pojawili się pod pomnikem upamiętniającym ofiary I wojny światowej-Monumento aos Mortos da Grande Guerra, gdzie złożyli kwiaty, a później udali się do Hotelu Tivoli Avenida Liberdade.
Zwieńczeniem dnia był bankiet państwowy w Palácio de Ajuda. Tradycyjnie na taką okazję pojawił się książę Duarte Pio i jego żona Isabel (pretendent do portugalskiego tronu; para zazwyczaj pojawia się na bankietach państwowych, gdy do Portugalii przyjeżdża koronowana głowa). Niespodziankę sprawili za to książę Charles-Philippe d'Orléans, książę Anjou i księżna Diane, księżna Cadaval.Książę Duarte Pio i księżna Isabel


Książę Charles-Philippe i księżna Diane
Królowa Matylda na bankiet założyła nową suknię i Tiarę Laurel Wreath.3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa stylizacja królowej nie mogę doczekać się bankietu stawiam na Laurel Wreath Tiara

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę sukienkę.
    Ostatnie zdjęcie ujmujące.Matylda i Filip mają romantyczną podróż,jeśli można tak określić wizytę państwową :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.