Księżna Mette-Marit choruje na idiopatyczne włóknienie płuc


Norweski dwór królewski ujawnił, że u księżnej Mette-Marit rozpoznano idiopatyczne zwłóknienie płuc.

Dwór królewski ogłosił dzisiaj: "Księżna koronna przeszła rozległe badania dotyczące jej zdrowia, a zwłóknienia wykryto w płucach, zgodnie z opinią lekarza księżnej, profesora Kristiana Bjøro ze Szpitala Narodowego, jest jeszcze niejasne, czy choroba płuc jest związana z bardziej rozległym procesem choroby autoimmunologicznej, czy też istnieją inne przyczyny leżące u podstaw zmian w płucach. "

Ponadto, dwór stwierdził, że w związku z diagnozą, istnieje "powszechna zgoda, że ​​nie jest ona związana z czynnikami środowiskowymi lub stylem życia, jak ma to miejsce w przypadku innych, bardziej powszechnych rodzajów zwłóknienia płuc".

Księżna Mette-Marit wydała oświadczenie wraz z komunikatem prasowym: "Przez szereg lat regularnie miewałam problemy zdrowotne, a teraz wiemy więcej o tym, czym one są. Chotoba oznacza, że ​​moja zdolność do pracy będzie się zmieniać. Książę Koronny i ja postanowiliśmy teraz o tym poinformować, częściowo dlatego, że w przyszłości będzie trzeba planować okresy bez oficjalnego programu. W związku z leczeniem i kiedy choroba jest bardziej aktywna, będzie to konieczne. "

Księżna Mette-Marit zostanie poddana leczeniu w szpitalu uniwersyteckim w Oslo we współpracy ze specjalistami z zagranicy.

W oświadczeniu profesora Kristiana Bjøro napisano: "Księżna królewska będzie musiała przejść dalsze badania w przyszłości, a także procesy leczenia. W takich warunkach, jak ma to miejsce w przypadku księżnej królewskiej, często współpracujemy ze środowiskami za granicą ".

Według Kliniki Mayo, zwłóknienie płuc "jest chorobą płuc, która występuje, gdy tkanka płuc zostaje uszkodzona. Ta pogrubiona, sztywna tkanka utrudnia prawidłowe funkcjonowanie płuc. Gdy zwłóknienie płuc poszerza się, coraz trudniej jest oddychać.

W tym samym komunikacie prasowym, Jej Królewska Wysokość dodała: "Chociaż taka diagnoza w czasach ograniczy moje życie, cieszę się, że choroba została odkryta tak wcześnie. Moim celem jest nadal pracować i uczestniczyć w oficjalnym programie tak bardzo, jak to tylko możliwe. "

Dwór Królewski podkreślił, że wczesne wykrycie choroby "jest korzystne biorąc pod uwagę rokowanie".

12 komentarzy:

 1. Bardzo smutne wieści to musiał być szok dla Norwegów

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem już dlaczego tak ostatnio mało ją widywaliśmy.Biedna Mette zdrowie zawsze jej szwankowało.Mam nadzieję,że leczenie będzie dla niej krótkie i efektowne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zwłóknienie jest nieuleczalną choroba, leczenie może opóźnić tylko najgorsze, ale tego nie unikniemy. Żyć z ta choroba można do 5 lat, taka prawda.

   Usuń
 3. Jak już to idiopatyczne zwłóknienie płuc czyli inaczej samoistne, obecnie bez wytłumaczalnej przyczyny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety rokowania są gorsze niż w raku. Smiertelna choroba. Przykro

  OdpowiedzUsuń
 5. przykre, zatem Haakon będzie prawdopodobnie sam na tronie, chyba, że abdykuje na rzecz córki.
  Może teraźniejszy tryb życia nie miał na to wpływu,ale wcześniejszy kiedy brała narkotyki pewnie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, żeby abdykował. Poza tym Mette-Marit żyje i mówienie o niej jakby nie żyła jest nie na miejscu.

   Usuń
 6. Mam nadzieje, ze wszystko ulozy sie jak najzdrowiej!!

  OdpowiedzUsuń
 7. a tak się ostatnio zastanawiałam co się z nią dzieje, bo ciągle jej nie było. Straszna wiadomość :(
  niestety ta choroba jest nieuleczalna. Mam nadzieję, że leczenie będzie przynosić jak najlepsze efekty i jakkolwiek to zabrzmi ... ZDĄŻY zostać królową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że trochę niepotrzebnie wyrokujemy co będzie w przyszłości. Oczywiście choroba wydaje się być poważna, ale nie znamy dokładnych badań, nie wiemy jakie są rokowania. Internet nie jest guru w tych sprawach. Nie uśmiercajmy jeszcze MM, bo na to nie czas i nie pora. Trzymajmy kciuki, by leczenie przebiegało pomyślnie i Księżna dalej wspierała kraj oraz swoją rodzine.

   Usuń
 8. Przed chwilą trafiłam na artykuł o niej "lekarze mówią że zostało jej 5 lat życia" taki był nagłówek. To już jest chore co portale plotkarskie wypisują. A wy jak uważacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdą jest, że w wielu miejscach taki jest podawany czas życia, jednak każdy przypadek jest inny. Mette na pewno będzie mieć opiekę medyczną najlepszą z możliwych. W oficjalnym oświadczeniu nigdzie nie było informacji o czasie jaki pozostał księżnej, a ja ufam jedynie oficjalnym oświadczeniom. Pałac na pewno będzie informował o stanie zdrowia Mette w przyszłości.
   Niestety, ale portale plotkarskie napiszą nawet najgłupsze informacje w powiązaniu ze znanymi osobami byleby zwiększyć swój zasięg, przyciągnąć czytelników. Dlatego ja od długiego czasu nawet nie zaglądam na tego typu strony.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.