Wizyta państwowa norweskiej pary królewskiej w ChinachW dniach 11-19 października król Harald i królowa Sonia złożyli wizytę państwową w Chinach. Wizyta miała miejsce w Dunhuang, Pekinie i Szanghaju. Mimo wcześniejszego przyjazdu, wizyta oficjalnie rozpoczęła się 12 października.

Królowi i królowej towarzyszył minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Søreide oraz minister handlu i przemysłu Torbjørn Røe Isaksen. W skład delegacji wchodzi również ponad 300 przedstawicieli norweskiego handlu i przemysłu, była to największa norweska delegacja biznesowa, jaka kiedykolwiek odbyła się w ramach wizyty państwowej.Pierwsze dni wizyty zostały spędzone w mieście Dunhuang, w północno-zachodniej prowincji Gansu w Chinach. Otoczony wydmami, Dunhuang jest oazą między pustynią Taklamakan i pustynią Gobi. Niewiele miejsc w Chinach ma więcej słońca, a Król i Królowa pierwszego dnia mieli okazję odwiedzić ogromną elektrownię słoneczną.Gansu Dunhuang Solar Park był pierwszą dużą elektrownią słoneczną w Chinach, otwartą w 2010 roku. Jest to pierwszy zakład w Chinach lub Azji, który wytwarza energię non-stop, wykorzystując energię słoneczną i reaktor ze stopioną solą. Elektrownia zaspokaja potrzeby energetyczne 200 000 ludzi.

Węgiel pozostaje bardzo ważnym źródłem energii w Chinach, ale kraj intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii i przyjazne dla środowiska rozwiązania technologiczne. W 2017 r. tylko Chiny stanowiły ponad połowę całego potencjału wykorzystania energii słonecznej, a kraj ten odgrywa wiodącą rolę w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Jeśli świat jako całość ma osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, kluczowe jest, aby Chiny, z 1,4 miliardem mieszkańców, osiągnęły ambitne cele klimatyczne.
Wizyta w Przedszkolu Miejskim w Dunhuang była kolejnym przystankiem w programie. Przez wiele lat Uniwersytet Nauk Stosowanych Zachodniej Norwegii współpracował intensywnie z kilkoma chińskimi uniwersytetami w zakresie jakości i nauczania w ośrodkach opieki dziennej. Norweski Uniwersytet i Beijing Normal University wspólnie prowadzą projekt badawczy w południowej części Gansu, a wtedy odbyło się seminarium, które miało na celu podkreślenie rozszerzonej współpracy w prowincji.Badacze z Chin i Norwegii wymienili się wiedzą, pomysłami i doświadczeniem na seminarium. Jednym z tematów była edukacja w zakresie opieki dziennej jako środek promowania równości płci i udziału kobiet w rynku pracy. Przedstawiono również prezentację dotyczącą koncepcji "Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju". Zrównoważony rozwój jest istotny nie tylko dla środowiska, ale także jako ważna zasada rozwoju kultury i przemysłu.Wieczorem Harald i Sonia uczestniczyli w oficjalnej kolacji z władzami prowincji Gansu.13 października program wizyty objął temat zachowania dziedzictwa kulturowego. Król i królowa odwiedzili jaskinie Mogao, niedaleko Dunhuang. Jaskinie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i posiadają jedną z największych na świecie kolekcji sztuki buddyjskiej. Aby znaleźć się na liście światowego dziedzictwa, miejsce musi spełniać jedno z sześciu kryteriów. Jaskinie Mogao spełniają wszystkie sześć

Jaskinie Mogao znajdują się w niewielkiej odległości od miasta. Tam pokolenia mnichów i pielgrzymów stworzyły jedną z największych kolekcji sztuki buddyjskiej, rzeźby i architektury przez okres około 1000 lat, począwszy od czwartego wieku. Dziś zachowało się 492 jaskiń. W 1987 roku jaskinie zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Król i królowa odbyli wycieczkę po kilku jaskiniach, w tym po Jaskini Bibliotecznej, gdzie znaleziono wiele tekstów z przedziału lat 600 - 1200. Teksty mają niezmierzoną wartość w badaniu historii Chin i Azji Środkowej. Otoczone pustynnymi jaskiniami Mogao przetrwały burze piaskowe i inne trudne warunki pogodowe przez ponad 1500 lat. Teraz stoją przed nowym wyzwaniem: duży wzrost liczby turystów pragnących doświadczyć tego miejsca.

Turystyka jest głównym przemysłem Dunhuang, a miasto intensywnie inwestuje w zrównoważony rozwój tego sektora. Głównym tematem jest wymiana kulturalna i kontakty ponad granicami państw. W 2016 r. Międzynarodową Wystawę Kulturową Jedwabnego Szlaku (Dunhuang) ustanowiono jako doroczne wydarzenie, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i krajów starożytnego Jedwabnego Szlaku. Dunhuang to starożytne miasto o dużym znaczeniu kulturowym, które kiedyś było ważnym przystankiem dla kupców i pielgrzymów wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Pomysły i inne impulsy kulturowe ze Wschodu i Zachodu były zbieżne, gdy przybyli podróżnicy z Indii, Europy, Azji Środkowej, Iranu i Mongolii.Turystyka jest kluczową gałęzią przemysłu w Dunhuang, ale ważne jest utrzymanie równowagi poprzez ochronę jaskiń jako wspaniałych dóbr kultury. W związku z tym wprowadzono środki kontrolujące przepływ turystów i ograniczające czas spędzany w jaskiniach.Akademia Dunhuang podejmuje wysiłki, aby zdigitalizować jaskinie i udostępnić je zarówno chińskim, jak i międzynarodowym odbiorcom, wykorzystując obrazy, filmy i wirtualną rzeczywistość za pośrednictwem Internetu.Wizyta zakończyła się lunchem w pagodzie w Yueyaquan, słodkowodnym źródle w kształcie półksiężyca na pustyni pod Dunhuang. Popołudniu król i królowa opuścili prowincję Gansu i udali się do stolicy, Pekinu. Tam zostali oficjalnie powitani przez przedstawicieli chińskiego rządu. Tam wizyta skupiła się na zagadnieniach rozwoju opieki społecznej i współpracy w zakresie sportów zimowych.Wysiłki Chin na rzecz wydobycia ludności z ubóstwa są przedmiotem powszechnej uwagi. Król i królowa rozpoczęli kolejny dzień wizyty w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) z programem skierowanym na dobrobyt dla wszystkich.Król Harald formalnie otworzył pierwsze chińsko-norweskie sympozjum na rzecz dyscyplin społecznych, zorganizowane przez CASS i Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych (NUPI). Sympozjum będzie coroczną imprezą adresowaną do celów zrównoważonego rozwoju ONZ, z wybranymi tematami podkreślanymi każdego roku.Król wskazał, jak ważny dla Norwegii jest rozwój państwa opiekuńczego. Podkreślił także kluczową rolę, jaką badania społeczne odegrały i nadal odgrywają w tych wysiłkach, gdy przemawiał do studentów i badaczy:

 Chciałbym przypomnieć wszystkim, którzy są uczniami i badaczami, jak ważne jest samodzielne myślenie, praca w zespołach i zdobycie międzykulturowego zrozumienia. Wszyscy macie potencjał, by dokonać prawdziwej zmiany, aby pomóc budować jeszcze lepszą przyszłość dla przyszłych pokoleń.Park Olimpijski w Pekinie został zbudowany z myślą o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Obecnie trwają przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się tutaj w 2022 r. Władze chińskie zachęcają do szerszego uczestnictwa w sporcie zimowym, a umowa o współpracy została podpisana w sprawie rozszerzonej współpracy norwesko-chińskiej w okresie poprzedzającym igrzyska olimpijskie. 

Współpraca została oznaczona nartami rolkowymi i entuzjastycznym uczestnictwem poza słynnym miejscem sportowym Stadionu Narodowego w Pekinie, znanego również jako Bird's Nest. Niemal sto chińskich dzieci próbowało jeździć na rolkach, korzystając z instrukcji i pomocy członków Norweskiej Konfederacji Sportu (NIF). Wielu doświadczonych chińskich i norweskich narciarzy również wykazało się swoimi umiejętnościami, a impreza zakończyła się sztafetowym wyścigiem z udziałem mieszanych zespołów uczestników z obu krajów.Sporty zimowe były także tematem lunchu, którego gospodarzem był chiński minister sportu Gou Zhongwen.Wieczorem czasu lokalnego, król Harald i królowa Sonaa byli gospodarzami dużej norwesko-chińskiej kolacji przyjaźni. W kolacji wzięło udział około 300 gości, zaangażowanych w działania ważne dla współpracy pomiędzy Norwegią i Chinami w sferze politycznej, społecznej, biznesowej, akademickiej, sportowej, kulturalnej i medialnej.

Impreza została zaprojektowana jako miejsce spotkań kulturalnych i kulinarnych, z oceanem jako wspólnym mianownikiem. To był niezapomniany wieczór, w którym wzięły udział zarówno chińskie, jak i norweskie osobistości kulturalne. Goście mogli cieszyć się występami młodych praktykujących Thai Chi i Kungfu, a także piosenkarzy i muzyków.Królowa Sonia wygłosiła przemówienie witające gości i szczególnie ucieszyła się z występu barytonu Liao Changyong, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Królowej Sonii w 1997 roku.

16 października król i królowa zostali przyjęci w formalnej ceremonii przed Wielką Salą Ludu znajdującą się na Placu Tiananmen. Guardia Honorowa z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej stworzyła tło dla ceremonii, w której Król i Królowa zostali powitani przez prezydenta Xi Jinpinga i Pierwszą Damę Peng Liyuan. Hymny narodowe obu krajów zostały rozegrane, a następnie król Harald dokonał inspekcji gwardii honorowej w towarzystwie prezydenta.

Po ceremonii delegacje obu krajów, pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga i króla Haralda, zaangażowały się w rozmowy i podpisały trzy główne umowy między Norwegią a Chinami. Umowy obejmują współpracę w zakresie badań i innowacji, handlu i przemysłu oraz sportu.

Królowi i królowej zawsze towarzyszy duża delegacja przedstawicieli norweskiej administracji rządowej, kultury, badań, handlu i przemysłu, gdy przeprowadzają wizytę państwową. Podczas tej podróży do Chin delegacja biznesowa towarzysząca królowi i królowej jest największą w historii. Ponad 300 przedstawicieli norweskich firm bierze udział w wielu spotkaniach z chińskimi klientami, dostawcami i partnerami.Król Harald oficjalnie otworzył szczyt biznesowy Norwegia-Chiny 2018, duży kongres biznesowy w Pekinie. W swoim przemówieniu król podkreślił, że współpraca w sektorze biznesowym prowadzi również do wielu korzyści w innych sferach:

W miarę rozszerzania współpracy handlowej i technologicznej o nowe obszary, takie jak technologie medyczne, socjalne i środowiskowe, musimy uczyć się od siebie nawzajem wyzwań i sukcesów. Nasze stosunki gospodarcze są więc czymś znacznie więcej niż tylko biznesem. Stwarzają także przestrzeń do dialogu politycznego, współpracy w dziedzinie edukacji i ważnych sieci naukowych.


Na kongresie podpisano 24 umowy partnerskie.

Harald i Sonia również wzięli udział w premierze nowego chińskiego wydania albumu Edvarda Muncha: Complete Paintings. Premiera była przedłużeniem kulturalnego lunchu w rezydencji ambasadora Norwegii w Pekinie. Sztuka Muncha jest prezentowana w czterech tomach, a publikacja jest częścią starań prowadzących do wielkoskalowej wystawy prac Muncha w Muzeum Narodowym w Pekinie i Muzeum w Szanghaju jesienią.Muzeum Narodowe w Pekinie jest jednym z największych na świecie muzeów, z ponad ośmioma milionami odwiedzających w 2017 roku. Na wystawie Muncha znajdzie się około 100 prac z kolekcji Muzeum Muncha, w tym od 50 do 60 obrazów. Już po raz czwarty prace Edvarda Muncha będą pokazywane w Chinach - pierwszy był w 1961 roku.

Tego wieczoru król i królowa byli gośćmi Prezydenta i Pierwszej Damy na bankiecie odbywającym się w Wielkiej Sali Ludu.Nazajutrz Król i Królowa opuścili Pekin i udali się do Szanghaju, na wschodnim wybrzeżu Chińskiej Republiki Ludowej. Szanghaj to największe miasto portowe w kraju i dynamicznie rozwijające się centrum gospodarcze. Król i królowa pojechali pociągiem Transrapid do Szanghaju po południu czasu lokalnego. Pierwszym ze spotkań było spotkanie z norweską społecznością miasta.Od połowy XIX wieku Szanghaj odgrywał ważną rolę w norweskich działaniach handlowych i żeglugowych w tej części świata. Królewski Konsulat Norwegii w Szanghaju został założony w 1906 roku jako jedna z pierwszych misji dyplomatycznych otwartych po rozwiązaniu związku ze Szwecją w 1905 roku. Obecnie w rejonie Szanghaju mieszka od 300 do 400 Norwegów. Wielu z nich nadal zajmuje się handlem, ale oprócz działalności akademickiej, artystycznej i kulturalnej dobrze reprezentowana jest także inna działalność biznesowa. W instytucjach w tej dziedzinie jest również wielu norweskich studentów.Król i królowa mieli okazję poznać wielu Norwegów, którzy osiedlili się w rejonie Szanghaju wraz z rodzinami. Społeczność norweska została zaproszona na spotkanie w byłym konsulacie brytyjskim.  Norwesko-chińskie skrzypaczki Sara i Catharina Chen dały krótki koncert dla gości. 


Król Harald i królowa Sonia również spotkali się z  lokalnymi urzędnikami państwowymi. Po rozmowach z burmistrzem Szanghaju Ying Yong i sekretarzem partii Li Qianiem odbyła się oficjalna kolacja w hotelu Xing Guo.Ocean zdominował program dnia Ich wysokości w Szanghaju. Chiny i Norwegia są wiodącymi państwami morskimi, a zrównoważony rozwój środowiska morskiego jest bardzo interesujący dla obu krajów. Branża żeglugowa stanowi rdzeń norweskiej obecności w Szanghaju i od ponad 150 lat pozostaje kluczowym punktem. Około dwie trzecie norweskich interesów biznesowych w tym regionie jest związanych z sektorem morskim i morskim.


Ich Królewska Mość Król i Królowa rozpoczęli swój dzień na szczycie biznesowym Norwegia-Chiny 2018: Ocean możliwości. Około 300 uczestników reprezentujących władze, sektor biznesu i społeczność badawczą zebrało się w miejscu konferencji, w sąsiedztwie największego terminalu wycieczkowego w Szanghaju.Król Harald wygłosił przemówienie otwierające, podkreślając olbrzymi potencjał oceanu dla zapewnienia wzrostu gospodarczego i rozwoju na całym świecie. Ale król podkreślił również potrzebę zrównoważonego użytkowania i środków walki z zanieczyszczeniem:

Kruchość naszych oceanów stała się coraz bardziej niepokojąca. Jeśli oceany mają zabezpieczyć naszą przyszłość, tak jak nam to zapewniono w przeszłości, musimy przestać traktować je jako zwałowisko.

Musimy współpracować na poziomie globalnym, aby zapewnić zrównoważone korzystanie z oceanów, musimy koordynować nasze wysiłki i połączyć norweską i chińską wiedzę, technologię, pomysłowość i zaradność.Norweskie firmy i grupy badawcze są w doskonałej pozycji, aby uczestniczyć w rosnącym rynku zrównoważonych towarów i ekologicznych technologii, a 11 nowych umów zostało podpisanych na konferencji.Norweski producent owoców morza Marin Harvest był jedną z firm, które były przedmiotem szczególnej uwagi. Firma z siedzibą w Bergen i zatrudniająca ponad 13 000 pracowników w 24 krajach, otworzyła dziś swój nowy zakład przetwórstwa owoców morza w Szanghaju.Król i Królowa byli obecni na oficjalnym otwarciu i towarzyszył im chiński magnat przemysłowy Jack Ma. Nowy zakład stawia norweskiego łososia w centrum rosnącego rynku w Szanghaju, a Marine Harvest zawarło umowę z firmą Alibaba firmy Jack Ma dotyczącą dystrybucji do chińskich konsumentów.Jack Ma ogłosił, że zrezygnuje ze swojej roli lidera branży, aby poświęcić więcej czasu na działania charytatywne i wysiłki na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Aktywnie zaangażował się w program Blue Pioneer, a Harald i Sonia mieli okazję poznać dzisiaj niektórych pionierów.Program oferuje szkolenia dla młodych Chińczyków, którzy chcą pracować z problemami związanymi z oceanem jako przedsiębiorcy i / lub działacze zajmujący się ochroną przyrody. Celem jest przygotowanie ich do utworzenia firm lub organizacji, które mogą pomóc w stworzeniu zrównoważonej niebieskiej gospodarki.


Tego wieczoru czasu lokalnego wielu uczestników konferencji zebrało się, by delektować się owocami morza. Minister handlu i przemysłu Torbjørn Røe Isaksen był gospodarzem kolacji, która opierała się na motywie "Tasting the Ocean".Król i królowa uczestniczyli w obiedzie razem z delegacją norweską. Chińscy i norwescy delektowali się potrawami przygotowanymi przez szefów kuchni z Norwegii. Obiad został zorganizowany przez Innovation Norway we współpracy z Norwegian Seafood Council.Po dziesięciu pełnych wrażeń dniach w Dunhuang, Pekinie i Szanghaju, król i królowa zakończyli swoją wizytę w Chińskiej Republice Ludowej w malowniczym mieście Suzhou.United World College (UWC) to globalny ruch edukacyjny, który skupia młodych ludzi z całego świata w 17 szkołach ponadgimnazjalnych w 17 krajach. UWC stara się wykorzystywać edukację do promowania pokoju i zrównoważonego rozwoju, tworząc w ten sposób miejsca spotkań dla wymiany doświadczeń, empirycznego uczenia się i autorefleksji ponad granicami państw.

W Norwegii istnieje kampus UWC w gminie Fjaler w powiecie Sogn og Fjordane. Królowa Sonia jest patronką szkoły i odwiedziła ją wiele razy."Wyobraź sobie, co to znaczy, gdy 200 uczniów z 95 krajów poznaje siebie nawzajem i nawzajem swoje kultury" - powiedziała Królowa po wizycie we Fjaler. "To fantastyczna miara, którą należy wprowadzić w większej liczbie miejsc na całym świecie".19 października miała okazję odwiedzić UWC w Changshu - najnowszy ośrodek społeczności UWC. Kampus w Changshu został otwarty w 2015 roku i ma 560 uczniów z 99 różnych krajów i regionów. Pięciu uczniów pochodzi z Norwegii.Królowa Sonia zasadziła drzewo na terenie kampusu razem z Markiem Jiapeng Wang, przewodniczącym Komitetu Narodowego UWC i dyrektorem Pelham Lindfield Roberts.Król i Królowa zakończyli wizytę państwową w jednym z najpiękniejszych chińskich ogrodów klasycznych. Założony w 1509 roku Ogród Pokornego Zarządcy w Suzhou zajmuje ponad 52 000 m2.Założyciel ogrodu, Wang Xian Cheng, był cesarskim wysłannikiem w czasie panowania dynastii Ming. Uprawiał ogród jako miejsce spokojnego, prostego życia po przejściu na emeryturę, co wciąż znajduje odzwierciedlenie w nazwie ogrodu.Park podzielony jest na trzy duże ogrody, z których wszystkie obejmują duże pawilony, stawy lotosowe i aranżacje skalne. Muzeum na terenie pokazuje, jak ogród ewoluował przez wieki.Ogród jest jedną z najbardziej znanych chińskich atrakcji i znany jest jako "matka wszystkich chińskich ogrodów". W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródła zdjęć: NTB Scanpix, Kongehuset

1 komentarz:

  1. Świetne podsumowanie wizyty
    Fajnie oglądać fotografie pary królewskiej w tych samych miejscach gdzie też sobie robiłam zdjęcia potwierdzam ogrody w Suzhou są śliczne

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.