Belgijscy, luksemburscy i norwescy goście na urodzinach księcia Karola+wyjście króla Haralda z królową Elżbietą

NTB Snanpix

14 listopada swe 70 urodziny świętował książę Karol. Z tej okazji królowa Elżbieta wydał przyjęcie na cześć syna w Pałacu Buckingham. Wśród gości nie zabrakło członków belgijskiej, luksemburskiej i norweskiej rodziny królewskiej.


Mark Stewart

Z Belgii był to król Filip i królowa Matylda, a z Luksemburga-wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa. W obu przypadkach dysponuję pojedynczymi zdjęciami, które zrobiono samochodom pod Pałacem.

Mark Stewart

Mark Stewart

W przypadku Norwegii jest inaczej. Król Harald, królowa Sonia, książę Haakon i księżna Mette-Marit zostali sfotografowani pod swoją londyńską rezydencją przed przyjęciem. Jedno ze zdjęć udostępniono nawet oficjalnie na stronie rodziny królewskiej.

Belga Image

***

Belga Image

15 listopada z kolei król Harald i królowa Elżbieta II wzięli udział w obchodach 100-lecia Towarzystwa Anglo-Norweskiego. Towarzystwo przyczynia się do zwiększenia wiedzy o kraju i stylu życia innych osób poprzez wykłady i wydarzenia kulturalne.

Kongeshuset

Podczas wizyty, monarchowie dowiedzieli się o działalności Stowarzyszenia i spotkali studentów i inne osoby, które otrzymały wsparcie finansowe dla studiów i badań z zakresu zagadnień polityki, ekonomii i historii, a także sztuki i literatury.

Kongeshuset

Ważnym zadaniem stowarzyszenia jest przyznawanie stypendiów brytyjskim studentom pragnącym ukończyć badania w Norwegii. Stowarzyszenie chce także rozszerzyć działalność, przyznając stypendia norweskim studentom i naukowcom na studia w Wielkiej Brytanii.

Kongeshuset

 Zarówno król Harald, jak i królowa Elżbieta są patronami Towarzystwa Anglo-Norweskiego, które również ma siostrzane stowarzyszenie w Oslo. Warto też wspomnieć, że Harald i Elżbieta są kuzynami-ich wspólnym pradziadkiem jest król Edward VII

Belga Image

3 komentarze:

 1. Nie wiedziałam, że NRK ma prywatną rezydencję w Londynie
  Uwielbiam takie "między-królewskie" wyjścia, szkoda tylko, że nie było Sonji, chociaż myślałam, że ona też miała być obecna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo w agendzie była zapisana, ale z jakieś powodu później została usunięta.

   Usuń
 2. Cudownie zobaczyć razem dwóch,wiekowych monarchów -symboli,którzy zarazem są kuzynami.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.