Wielka księżna Maria Teresa z misją humanitarną w Libanie


W dniach 29-31 października wielka księżna Maria Teresa udała się z misją humanitarną do Libanu. Głównym tematem tej podróży jest zapobieganie przemocy seksualnej. Jeszcze niedawno przez Liban przetaczały się wojny, obecnie jest to kraj, w którym mieszkają ludzie z różnych środowisk etnicznych, w dodatku przebywa tam dużo uchodźców: 1,2 miliona Syryjczyków i ponad 400 tysięcy Palestyńczyków. Pociąga to za sobą często napięcia, a uchodźcy nie dawaliby sobie rady bez pomocy międzynarodowych organizacji, ponieważ Liban nie jest zamożnym państwem.
Wielka księżna rozpoczęła wizytę od spotkań z libańskimi politykami: prezydentem, Michelem Aounem, przewodniczącym parlamentu, Nabihem Berri'm oraz premierem, Saadem Hairirim.
Po południu wielka księżna udała się do Szpitala Uniwersyteckiego Rafika Haririego (RHUH). Podczas swojej wizyty wielka księżna odwiedziła pacjentów pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Libanie (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża). Po krótkim wyjaśnieniu współpracy między szpitalem a Czerwonym Krzyżem, Maria Teresa wzięła udział w prezentacji UNICEF Liban na temat aplikacji mobilnej "Kliniczne zarządzania w sprawie gwałtu dla pracowników służby zdrowia", która ma na celu przeszkolenia personelu medycznego w zakresie opieki i wsparcia dla ofiar przemocy seksualnej.


Drugiego dnia wizyty w Libanie wielka księżna Maria Teresa udała się do centrum Taanayel stowarzyszenia arcenciel.aec na wizytę w ich chronionym warsztacie z opiekę dzienną i kursami zarządzania finansami dla kobiet.

Następnie wielka księżna odwiedziła obóz dla uchodźców w pobliżu Bar Elias, niedaleko granicy z Syrią. Spotkała się z beneficjentami szkoleń i mikrofinansowania przez arcenciel.aec. Maria Teresa rozdawała uchodźcom zestawy żywnościowe.
Później księżna odwiedziła bezpieczny dom Cedrys libańskiego Caritasu w Reyfoun, aby dowiedzieć się, jak działa na rzecz ochrony ofiar przemocy seksualnej.
Wieczór księżna Maria Teresa spędziła w domu libańskiego projektanta Elie'go Saaba. Saab od lat jest ulubionym projektantem wielkiej księżnej oraz zaprojektował suknię ślubną dziedzicznej wielkiej księżnej Stephanie.


Ostatniego dnia wizyty w Libanie, wielka księżna Maria Teresa spotkała się z dziennikarzami, którzy jej towarzyszyli i przekazała im swoje wrażenia z wizyty.


Tuż przed wyjazdem księżna miała chwilę, by odwiedzić Plac Męczenników w Bejrucie oraz kościół Maronite Saint George, który znajduje się obok meczetu Mohammad Amine. Bliskość wielu miejsc kultu chrześcijańskiego i muzułmańskiego ma bardzo symboliczne znaczenie i jest częścią uroku Bejrutu.Źródło zdjęć: Cour grand-ducale

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.