Co nowego w Norwegii? #3

5 stycznia 2019Księżniczka Marta Luiza była na Gali Sportu 2019 w Stavanger.


Marta Luiza wręczyła nagrodę dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego. W tym roku była to Birgit Røkkum Skarstein - wioślarka i narciarka.Norweska Gala Sportu jest stosunkowo młoda - pierwszy raz ją wręczono w 2002 roku. Powstała ona w wyniku współpracy między norweską telewizją NRK, Norsk Tipping i Norweskiego Stowarzyszenia Sportowego.Gala co roku zmienia miejsce wręczenia, w tym roku padło po raz pierwszy na Stavanger. Rok temu na gali był książę Haakon i księżna Mette-Marit, pisałam o tym tutaj.

4 stycznia 2019

Królowa Sonia i książę Haakon byli na uroczystości inaugurującej Oslo jako Europejską Zieloną Stolicę 2019.Tytuł ten jest nadawany przez Komisję Europejską. Nagroda "Zielona stolica europejska" przyznawana jest miastu, które osiągnęło na czas wysokie standardy ochrony środowiska i ma ambitne cele w zakresie dalszej poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju. Miasto powinno również służyć jako wzór i inspiracja dla innych europejskich miast.Holenderskie miasto Nijmegen było Europejską Zieloną Stolicą w 2018 roku. Burmistrz Nijmegen Hubert Bruls i europejski komisarz Karmenu Vella oficjalnie przekazali ten tytuł Oslo w ceremonii w ratuszu w Oslo. Te uroczystości to dopiero początek-w mieście na cały rok zaplanowane są obchody: seminaria, wykłady, dni aktywności. Zapewne wielokrotnie zobaczymy na nich członków rodziny królewskiej.

31 grudnia 2018Król Harald wygłosił noworoczne przemówienie do narodu. Przetłumaczyłam je tutaj.

2 komentarze:

  1. Na pewno Harald nie wygłosił przemowy 31 stycznia,bo jeszcze takowy nie nastąpił dzień:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, powinnam lepiej sprawdzać co piszę ;)

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.