Ile wyjść odbyli członkowie belgijskiej rodziny królewskiej?Jako część podsumowania 2018 roku, przygotowałam dla was zestawienie wyjść poszczególnych członków belgijskiej rodziny królewskiej. Uprzedzając pytania: sama liczyłam wszystkie wyjście na podstawie agendy ze strony pałacu królewskiego: link, możliwe jednak że coś pominęłam, a na pewno nie ma tu wyjść poza agendą, a takie się zdarzają. Do końca stycznia pojawią się takie posty o luksemburskiej i norweskiej rodzinie królewskiej.


Król Filip


Z całej rodziny, co jest oczywiste, najwięcej wyjść odbył król Filip. W przypadku jego i królowej Matyldy podzieliłam wyjścia na kilka kategorii. W sumie odbył ich  w ciągu  dni.


Audiencje


 W sumie król Filip udzielił 98 audiencji w przeciągu 71 dni. W tym 47 audiencji dla przedstawicieli wojska, przedsiębiorstw, mniejszości narodowych czy fundacji; 22 audiencje z premierem, które teoretycznie odbywają się raz w tygodniu, ale w średniej wychodzi jedna na mniej niż dwa tygodnie oraz 5 spotkań, na których król przyjął przysięgi od nowych sędziów, ministrów.

Tutaj wliczyłam też przyjęcia listów uwierzytelniających od nowych ambasadorów - król przyjął 33 ambasadorów na 9 spotkaniach - oraz spotkania z premierami/prezydentami przybywającymi do Belgii z oficjalnymi wizytami. Filip spotkał się z 14 takimi osobami w przeciągu 9 dni. Do tego dodałam też spotkanie z wielkim księciem Henrim i królem Willemem - Alexandrem z okazji 60-lecia Beneluxu.


Wizyty zagraniczne


Król odbył w sumie 8 wizyt zagranicznych:

 1. Forum ekonomiczne w Davos (Szwajcaria; 24-25 stycznia)
 2. Wizyta państwowa w Kanadzie (11-17 marca)
 3. Wizyta oficjalna w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone; 23-25 kwietnia)
 4. Wizyta oficjalna w Londynie (Wielka Brytania; 14 lipca)
 5. Spotkanie głów państw niemieckojęzycznych w Szwajcarii (5-6 września)
 6. Wizyta oficjalna w Wiedniu (Austria; 1 października)
 7. Wizyta państwowa w Portugalii (22-24 października)
 8. Wizyta oficjalna w Berlinie (Niemcy; 23 listopada)
W czasie tych wizyt król przepracował w sumie 20 dni. Pojedynczych spotkań nie liczyłam, ponieważ było ich dużo, średnio trzy dziennie.

Król przyjął także dwie wizyty państwowe: gubernatora Australii (27-29 czerwca) oraz prezydenta Francji (19-20 listopada), co daje kolejne 5 dni.

Inne wyróżnione wyjścia


Z innych wydarzeń: król od był dwie wizyty prowincjonalne: w Limburgii oraz w Brabancji Walońskiej. Dodatkowo odwiedził mniejszość niemieckojęzyczną.

Król odbył również 5 spotkań z belgijskimi sportowcami i był na dwóch meczach mistrzostw świata oraz był na 6 koncertach.

Tradycyjnie jak co roku, król wydał trzy przyjęcia noworoczne oraz był główną postacią w obchodach Święta Narodowego. Dodatkowo w tym roku uczestniczył w uroczystych obchodach 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Wyjścia półoficjalneKról był obecny na urodzinach księcia Frederika w Danii i urodzinach księcia Karola w Wielkiej Brytanii. Dla mnie te wyjścia są półoficjalne, ponieważ były zapowiedziane wcześniej w agendzie, ale powód tych spotkań jest w pewnym sensie prywatny i wypływa z powodów rodzinnych/przyjacielskich. Podobnie uznałam w przypadku mszy świętej z okazji 25 rocznicy śmierci króla Baudouina.

Wyjścia zwykłe


Król Odbył również 68 wyjść (obchody rocznic, wręczenia nagród, spotkania z przedsiębiorcami etc.) w przeciągu 57 dni.

Podsumowanie


W sumie król Filip odbył 282 wyjść w przeciągu 150 dni. Wyliczyłam również ile wygłosił przemówień. W sumie było ich 18, w tym dwa nagrane z okazji Święta Narodowego i Bożego Narodzenia.


Królowa Matylda

Wyjścia zwykłeKrólowa Matylda odbyła zaledwie kilka audiencji, dlatego wliczyłam je do zwykłych wyjść, których Matylda miała 67 w przeciągu 62 dni. Oddzielnie policzyłam koncerty ze względu na ich ilość. Było ich aż 14, głównie były to koncerty Konkursu Królowej Elżbiety.


Wizyty zagraniczne


Królowa towarzyszyła mężowi we wszystkich podróżach zagranicznych, w czasie których część spotkań mieli wspólnych, jak i oddzielnych. Dodatkowo królowa była sama w dwóch podróżach: z misją humanitarną w Ghanie (7-9 lutego) oraz w Nowym Jorku na posiedzeniu ONZ (23-25 września). 

Praca z mężem


Królowa w towarzystwie męża odbyła 8 podróży zagranicznych, odwiedziła dwie prowincje i mniejszość niemieckojęzyczną, razem z nim 3 trzy razy spotkała się ze sportowcami oraz była z nim na jednym meczu Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Matylda razem z Filipem wydała trzy przyjęcia noworoczne oraz uczestniczyli w obchodach Święta Narodowego, 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej, w urodzinach księcia Karola i księcia Frederika oraz w mszy świętej w 25 rocznicę śmierci króla Baudouina.

Królowa razem z mężem odbyła 36 wyjść oraz spędziła z nim 20 dni w podróżach zagranicznych.

Podsumowanie


Królowa Matylda w sumie odbyła 190 wyjść w przeciągu 117 dni. Królowa wygłosiła również 9 przemówień oraz nagrała wiadomość wideo z okazji dnia internetu.

Dzieci pary królewskiejDzieci pary królewskiej niezapowiedzianie towarzyszyły rodzicom na kilku wyjściach: wszyscy na obchodach Święta Narodowego i na koncercie bożonarodzeniowym. Dodatkowo każde z nich towarzyszyło Matyldzie na koncertach Konkursu Królowej Elżbiety (Eleonora i Emmanuel pojedynczo, a Gabriel i Elżbieta-razem). Synowie towarzyszyli ojcu na meczu Mistrzostw Świata w piłkę nożną, a Eleonora na spotkaniu z piłkarzami po tych samych Mistrzostwach. Eleonora i Emmanuel razem z rodzicami wzięli udział w obchodach dnia bez samochodu, a księżniczka Elżbieta z królową Matyldą była w marcu na koncercie.


Księżniczka Astrid i jej rodzinaKsiężniczka Astrid odbyła dwie misje gospodarcze (ośmiodniowa do Argentyny i Urugwaju oraz sześciodniowa do Maroka) oraz 23 wyjścia. Jej mąż, Lorenz, towarzyszył jej na 7 z nich oraz sam był na 4 spotkaniach. Wyjątkowo Astrid i Lorenz uczestniczyli w bankiecie na cześć prezydenta Francji. 
 Ich dzieci i synowa, Amedeo i Lili, Maria Laura i Luisa Maria, uczestniczyły w mszy świętej za króla Baudouina. Dodatkowo, Luisa Maria, spotkała się z Matyldą, gdy ta była z wizytą w Kanadzie i odwiedzała uczelnię, na której Luisa studiuje.

Książę Laurent i jego rodzinaKsiążę Laurent odbył 22 wyjścia, najwięcej z nich w drugiej połowie roku, szczególnie w listopadzie i grudniu. Księżna Claire odbyła 5 wyjść, w tym 2 z mężem i jedno z królową Paolą. Dzieci czasem niezapowiedzianie towarzyszyły rodzicom. Wyjątkowo Laurent i Claire uczestniczyli w bankiecie na cześć prezydenta Francji. Tutaj muszę wspomnieć, że kilka wyjść nie było zapowiedzianych w agendzie i nie są one wliczone do statystyki.

Emerytowana para królewskaJako, że król Albert i królowa Paola są już na emeryturze oraz ostatni rok nie był dla nich najlepszy pod względem zdrowotnym, wykonują bardzo mało obowiązków. W 2018 roku król Albert odbył 7 oficjalnych spotkań, a królowa Paola-6

5 komentarzy:

 1. Królowa miała sporo wyjść, myślałam, że łącznie wyjdzie ich mniej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podróże zagraniczne tak nabiły licznik Matyldzie-na każdy dzień w podróży policzyłam trzy wyjścia-tak jest średnia wyjść w czasie podróży.

   Usuń
 2. Musiałaś się sporo napracować, ale wyszło świetnie :) Ciekawe, dlaczego Pałac sam nie publikuje takiego podsumowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Parę ładnych godzin nad tym spędziłam, ale jestem bardzo zadowolona z tego postu.
   Nie wszystkie dwory publikują takie zestawienia niestety, a można się z nich sporo dowiedzieć.
   Trudnością w takim liczeniu jest sam sposób liczenia-czasem jednego dnia jest jedno, długie wyjście, a czasem kilka krótkich. Dodatkowo wiele pracy jest wykonywanej bez kamer-spotkania poza agendą, przygotowywanie się do zapowiedzianych wyjść, praca we własnych fundacjach lub tych, którym się patronuje. Nie łatwo jest to liczyć, oj niełatwo ;)

   Usuń
 3. Patrząc po wielu blogach,statystykach z prasy czy dworu każdemu wychodzi trochę inaczej,bo niestety nie ma jednolitego sposobu liczenia.Od razu nasuwa mi się przykład Prady Noworocznej w Hiszpanii,gdzie jest właściwa parada i przyjęcie,ale liczy się jako jedno,choć trwa kilka godzin.Dlatego podziwiam za te drobiazgowe wyliczenia.Jakiego by systemu nie przyjąć,na pewno Matylda odbyła dużo wyjść.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.