Królowa Matylda


Jej Królewska Mość Królowa Matylda urodziła się w Uccle 20 stycznia 1973 roku. Jest córką hrabiego i hrabiny Patrick d'Udekem d'Acoz. Jej ojciec pochodzi z belgijskiego rodu szlacheckiego, a matka, Anna, jest potomkinią polskiej arystokracji. Matylda jest najstarsza spośród ich pięciorga dzieci. Jej pełne imię i nazwisko brzmiało: Mathilde Marie Christine Ghislaine d’Udekem d’Acoz.Uczęszczała do szkoły podstawowej w Bastogne i szkoły średniej Institut de la Vierge Fidèle w Brukseli, następnie studiowała terapię mowy w Institut Libre Marie Haps w Brukseli, po ukończeniu których prowadziła do ślubu praktykę logopedyczną. Już jako księżna ukończyła studia psychologiczne.Jej zaręczyny z księciem Filipem były zaskoczeniem dla społeczeństwa, ponieważ wcześniej nie było nic wiadomo na temat ich związku.  Ich ślub odbył się 4 grudnia 1999 roku. Tego dnia Matyldzie zaczął przysługiwać tytuł księżnej Brabancji (tytuł żony następcy tronu lub następczyni). Matylda i Filip mają czworo dzieci: córkę Elżbietę (2001), obecnie księżnę Brabancji, dwóch synów Gabriela (2003) i Emmanuela (2005) oraz kolejną córkę Eléonore (2008). Jako matka czworga dzieci, królowa przywiązuje wielką wagę do swojej rodziny.21 lipca 2013 roku król Albert podpisał akt abdykacji, a książę Filip złożył przysięgę wstępując na tron. Tego dnia księżna Matylda stała się wyjątkową królową Belgów, ponieważ jest pierwszą która urodziła się w Belgii i pochodzi z rodu belgijskiej arystokracji.Królowa pomaga królowi w wykonywaniu jego funkcji jako głowy państwa. Obejmują one liczne wizyty w instytucjach, kontakty z ludnością, wydarzenia w Belgii i za granicą, wizyty państwowe, promowanie wizerunku Belgii za granicą, audiencje z przedstawicielami różnych grup społecznych i niezliczone podróże po całym kraju.Oprócz działań w towarzystwie Filipa, Matylda poświęca czas także na sprawy bliskie jej sercu. Regularnie odwiedza instytucje społeczne i ośrodki medyczne. Kontakty te pomagają jej pozostać w kontakcie z ludźmi, ich potrzebami i wymaganiami oraz z wieloma inicjatywami podejmowanymi w Belgii, aby pomagać innym. Królowa przywiązuje ogromną wagę do bliskiego kontaktu z ludnością.
a na temat realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.Poza flamandzkim i francuskim królowa mówi po angielsku, włosku i hiszpańsku.Matylda interesuje się sztuką i tańcem. Lubi muzykę nowoczesną, klasyczną i grę na fortepianie. Uwielbia także literaturę. Jest zapaloną rowerzystką, tenisistką i pływaczką oraz lubi przyrodę i zajęcia na świeżym powietrzu.10 komentarzy:

 1. Piękne opublikowali zdjęcie na dzisiejsze urodziny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie było dowiedzieć się trochę więcej na jej temat! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szerzej już o niej pisałam w Tygodniu z królową Matyldą, tu pierwszy post z serii: http://krolewski-swiat-justyny.blogspot.com/2018/08/tydzien-z-krolowa-matylda-dziecinstwo.html

   Usuń
 3. Sporo nowych rzeczy dowiedziałam się o Matyldzie :) Nie wiedziałam, że Królowa zna tyle języków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :) A to się bardzo chwali :)

   Usuń
  2. Dokładnie. :-)
   Szkoda tylko, że po polsku nie potrafi, chociaż jest w połowie Polką.

   Usuń
 4. Wydaje sie bardzo miłą i życzliwą osobą, miło wiedziec o jej polskich korzeniach , znakomicie spełnia sie w roli matki i królowej, w.ydaje sie że wraz z krolem tworzą zgodna i dobraną parę

  OdpowiedzUsuń
 5. Język chyba flamandzki, a nie holenderski, ewentualnie nederlandzki, tak myślę ������

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.