Księżniczka Ingrid Alexandra


Jej Królewska Wysokość Ingrid Alexandra urodziła się 21 stycznia 2004 roku w szpitalu uniwersyteckim Rikshospitalet w Oslo. Księżniczka jest córką księżnej Mette-Marit i księcia Haakona, co sprawiło, że jest druga w norweskiej sukcesji do tronu. Ma dwóch braci: przyrodniego Mariusa oraz rodzonego Sverre Magnusa.
Księżniczka została ochrzczona w kaplicy pałacowej przez biskupa Gunnara Stålsetta 17 kwietnia 2004 roku. Jej chrzestnymi zostali król Harald, książę Frederik z Danii, księżniczka Victoria ze Szwecji, król Felipe z Hiszpanii (wówczas książę Asturii), księżniczka Märtha Luiza oraz Marit Tjessem (matka księżnej Mette-Marit). Niestety Frederik i Felipe nie byli w stanie przybyć na ceremonię chrztu, 


Księżniczka zaczęła uczęszczać do przedszkola w Asker w dniu 4 stycznia 2006 roku, a 19 sierpnia 2010 roku zaczęła uczęszczać do podstawówki w Jansløkka. W dniu 19 sierpnia 2014 roku księżniczka Ingrid Alexandra rozpoczęła naukę w Oslo International School w Bekkestua.


Ingrid podejmuje już oficjalne zobowiązania. Zazwyczaj dołącza do innych członków rodziny królewskiej na balkonie Pałacu, aby zobaczyć coroczną paradę dzieci w dniu 17 maja, kiedy to przypada Norweski Dzień Konstytucji. Uczestniczy również w tradycyjnym turnieju skoków narciarskich w Holmenkollen w Oslo.


Imieniem księżniczki nazwano park rzeźb zaprojektowanych przez dzieci. Ingrid uczestniczy w każdym odsłonięciu nowych eksponatów w nim.


Księżniczka Ingrid Alexandra zostanie pierwszą królową Norwegii od 600 lat, na co pozwoli zmiana konstytucji wprowadzona w 1990 roku, która zniosła pierwszeństwo książąt nad księżniczkami w linii sukcesyjnej.


2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.